Bugun...“Z Kuşağı, işverenlerin yapay zekaya olan mesafeli duruşunu değiştirecek”

Dünyanın lider yetenek şirketi Randstad’ın 2024 İK Trendleri ve Ücret Raporu’nda, yapay zeka konusunda kurumların çekimser davranması dikkat çekti. Bilişim Haftası ardından teknoloji alanında faaliyet gösteren sektörleri değerlendiren Randstad Türkiye Genel Müdürü Ufuk Gedikli’ye göre Z kuşağı, iş verenlerin yapay zekaya olan mesafeli duruşunu pozitif anlamda değiştirecek.

facebook-paylas
Tarih: 11-05-2024 19:27

“Z Kuşağı, işverenlerin yapay zekaya olan mesafeli duruşunu değiştirecek”

Dünyanın lider yetenek şirketi Randstad’ın 2024 İK Trendleri ve Ücret Raporu’nda, yapay zeka konusunda kurumların çekimser davranması dikkat çekti. Bilişim Haftası ardından teknoloji alanında faaliyet gösteren sektörleri değerlendiren Randstad Türkiye Genel Müdürü Ufuk Gedikli’ye göre Z kuşağı, iş verenlerin yapay zekaya olan mesafeli duruşunu pozitif anlamda değiştirecek.

 

Randstad “2024 İK Trendleri ve Ücret Raporu”na göre, şirketlerin %39’u yapay zekanın işlerine yapacağı etki konusunda net bir görüşe sahip değil. Kurumlar yapay zeka bağlantılı yeni teknolojilerin nerelerde kullanıldığı ve iş akışlarını nasıl kolaylaştırdığı konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyor. 

 

Yapay zekanın iş sayısını azaltacağı düşünülüyor

Yapay zekanın kurumlarda kullanım yaygınlığı hakkında konuşan Randstad Türkiye Genel Müdürü Ufuk Gedikli; “Yaptığımız son araştırmada, yapay zeka uygulamalarının işgücü piyasası üzerinde yaratacağı etki %50 oranında iş sayısını azaltacağı şeklinde karşımıza çıkıyor. Ancak şirketlerin yapay zeka karşısında tutumları net değil. Kurumlar arasında %37’lik bir kesim yapay zeka kullanımını destekliyor ve bunu genişletmeyi planlıyor. Buna karşın kurumların %39’u yapay zeka kullanımına ilişkin net bir görüşe sahip değil. Yöneticilerin %19’u yapay zekanın kullanımına yalnızca belirli alanlarda açıkken, % 5’i ise yakın gelecekte yapay zeka kullanımını ön görmüyor” dedi.

 

En fazla yapay zekanın kullanılacağı alan BT/ Teknoloji

Yapay zekanın kullanılacağı alanların en başında BT/Teknoloji’nin olduğunu belirten Gedikli, “Ankete katılan şirketlerin yarısı, yapay zekanın BT/Teknoloji alanında kullanılacağında hemfikir. Bu oranı %42’yle personel ve insan kaynakları yönetimi izlerken; iş geliştirme, üretim, pazar analizi, geliştirme planları ve stratejileri, finans- muhasebe - pazarlama ve reklamcılık yapay zekanın kullanımına açık alanlar olarak görünüyor. Teknolojinin iş hayatında çalışanların elini kolaylaştırdığı konusunda ortak fikre sahibiz. Özellikle yapay zekanın görsel oluşturma, yazılı çalışmalar ve iş geliştirme gibi noktalarda büyümesi ve yayılımı oldukça dikkat çekici. Daha hızlı veri işleme, daha doğru tahminler, daha yüksek işgücü verimliliği, tekrarlayan görevlerin otomasyonu, daha iyi iş ve çıktı kalitesi, yapay zekanın iş hayatında kullanılmasının en büyük faydalarından olarak değerlendirilebilir” diye konuştu. 

 

Nitelikli personel eksikliğine de değinen Gedikli, “Temelde birtakım zorluklar da bulunuyor. Teknoloji okuryazarlığı ve teknoloji eğitimlerinin yayılım alanının darlığı nedeniyle, yapay zekayla çalışacak nitelikli personel eksikliği, veri güvenliğinin sağlanması, yapay zekayı uygulama ve çalıştırmanın yüksek maliyeti, gizliliğin sağlanması gibi noktalarda tereddütler bulunuyor” dedi.

 

“Kurumların teknoloji ve yapay zekaya mesafesini, Z kuşağı değiştirecek ”

 Ufuk Gedikli, sözlerini gençlerin meslek seçimiyle ilgili görüşleriyle tamamladı: “Randstad Türkiye olarak yaptığımız araştırmalar ve yaşadığımız tecrübelerle görüyoruz ki gençlerin teknolojiye olan ilgisi oldukça yüksek. Özellikle yapay zekaya karşı mesafeli olan kurumların duruşunu, Z kuşağı pozitif yönde değiştirecek. 

 

Gençlerin eğitimlerini genişleterek sektörlerde açık kalan teknoloji- yapay zeka- yazılım gibi alanlarda kendilerini geliştirmeleri çok önemli. Eğitimleri sonrası atılacakları iş yaşantısında işverenler tarafından ilk tercih olmaları için yeni teknolojiler ile gelişmelere açık ve donanımlı olmalılar.   Şirketler de özellikle teknolojinin içine doğmuş Z kuşağını işe almak ve elinde tutmak için hem maddi hem de yan haklar olarak kendilerini ilerletmek durumunda kalıyor. Araştırmamızda da gördüğümüz sonuçlardaki gibi enflasyona rağmen işten çıkarmalar yerine maaşlarda iyileştirmeler ilk seçenek haline geliyor. Ayrıca yan haklar skalası, yeni döneme göre genişlerken, yemek kartı/ sağlık sigortası gibi klasikleşmiş haklar dışında, hayat sigortası, emeklilik planı, tatil çekleri ve kar payı dağıtımı gibi yaygınlaşması beklenen hakları çalışanlarına sunmak durumunda kalıyorlar. Bu nedenle genç çalışanların sektördeki eksikliği görüp, kendilerini hazırlamaları önem taşıyor.” 

 

Raporun detaylı haline https://www.randstad.com.tr/insan-kaynaklari/raporlar/2024-ucret-raporu/ likinden ulaşabilirsiniz.

 

randstad hakkında

Randstad, dünyanın en eşitlikçi ve uzmanlaşmış yetenek şirketi olma vizyonuna sahip küresel bir yetenek lideridir. Yetenek ortağı olarak ve dört uzmanlık alanımız olan Operasyonel, Profesyonel, Dijital ve Kurumsal aracılığıyla, müşterilerine ihtiyaç duydukları yüksek kaliteli, çeşitli ve çevik iş gücünü sağlamaktadır. Randstadt İnsanların hayatları için anlamlı roller bulmalarına, ilgili beceriler geliştirmelerine ve işyerlerinde amaç ve aidiyet bulmalarına yardımcı olur. Oluşturduğu değerler aracılığıyla, herkes için daha iyi ve daha sürdürülebilir bir geleceğe olan bağlılığını sürdürmektedir.

 

Hollanda merkezli olan Randstad, 39 pazarda faaliyet göstermekte olup yaklaşık 40.000 çalışana sahiptir. 2023 yılında, 2 milyon yeteneğin iş bulmasına destek olmuş ve 25,4 milyar avro gelir elde etmiştir. Randstad N.V., Euronext Amsterdam'da listelenmektedir.

 

Randstad, Türkiye pazarında ise 2006’dan bu yana faaliyet göstermektedir. Bu pazarda dönemsel ve kalıcı seçme-yerleştirme hizmetleri, İK danışmanlık hizmetleri, on-site destek, değerlendirme ve geliştirme merkezi, İK proje hizmetleri ve bordrolama çözümleri sunmaktadır. 

 

Randstad Türkiye uzmanlaştığı birimlerle profesyonel işe yerleştirme yapmaktadır. Bu alanlar,

 

  • Finans, Muhasebe ve Hukuk
  • Mühendislik, Tedarik Zinciri, Satın Alma
  • Satış, Pazarlama ve İK
  • Teknoloji
  • Yaşam Bilimleri
  • Operasyonel hizmetler (mavi yaka, gri yaka)


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SEKTÖREL Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI