Bugun...Un ihracatı ilk yarıyılda yüzde 15 arttı

9 yıldır dünya un ihracat şampiyonluğunu bırakmayan ve 2023 yılını da dünya un ihracat şampiyonu olarak kapatan Türkiye, yılın ilk yarısını başarıyla tamamladı. Un ihracatı ilk yarıyılda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 1 milyon 800 bin ton un ihracatı olarak gerçekleşti.

facebook-paylas
Tarih: 06-07-2024 20:47

Un ihracatı ilk yarıyılda yüzde 15 arttı

9 yıldır dünya un ihracat şampiyonluğunu bırakmayan ve 2023 yılını da dünya un ihracat şampiyonu olarak kapatan Türkiye, yılın ilk yarısını başarıyla tamamladı. Un ihracatı ilk yarıyılda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 1 milyon 800 bin ton un ihracatı olarak gerçekleşti. Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, ilk yarıyılda 680 milyon dolar gelir elde edilirken, yılı 4 milyon ton un ihracatına karşılık yaklaşık 1 milyar 500 milyon dolar gelirle kapatmayı hedeflediklerini belirtti. 

Bugün tam 164 ülkeye un ihracatı gerçekleştiren ve ülkenin kasasına 1 milyar doların üzerinde gelir girmesini sağlayan un sektörü, 9 yıldır dünyanın un ihracat şampiyonu olma özelliğini taşıyor. 2023 yılında gerçekleştirdiği 3 milyon 663 bin ton un ihracatıyla tüm zamanların dünya tarihindeki en çok un ihracatını gerçekleştirerek yeni bir rekora imza atan un sektörü, 2024’ün ilk yarısını da başarıyla tamamladı. Sektör, ilk 6 ayda ihracatını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artırarak 1 milyon 800 bin ton un ihracatı gerçekleştirdi. 680 milyon dolar gelir elde eden sektör, en çok ihracatını Irak, Cibuti ve Suriye’ye yaptı. Konuyla ilgili açıklama yapan IAOM Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, “2023 yılında 3 milyon 663 bin ton ihracatla rekoru tazeledik. 2023 ihracat anlamında güzel bir yıl olarak kayıtlara geçti. 2024’e de iyi bir giriş yaptık. İlk aylarda ihracattaki yükselişimiz yılın yarısına da yansıdı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatımızı miktar bazında yüzde 15 artırdık. 1 milyon 800 bin ton un ihracatına karşılık 680 milyon dolar gelir elde ederek birçok sektörün ihracatta düşüş yaşadığı bir dönemde ihracatımızı artırarak yeniden dünya şampiyonluğumuz için önemli yol kat ettik. Yılı 4 milyon ton un ihracatına karşılık yaklaşık 1 milyar 500 milyon dolar gelirle kapatmayı hedefliyoruz. İlk 6 ayda ihracat yaptığımız ülkelere baktığımız zaman Irak, Cibuti ve Suriye pazarları ön plana çıkıyor” dedi. İhracat pazarları göz önüne alındığında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Sudan’a ihracat yüzde 355, Cibuti’ye ihracat yüzde 323 ve Mısır’a ihracat yüzde 291 ve Endonezya’ya da ihracat yüzde 105 arttı. Ülkemizin geçen yıl buğday üretiminde son 7 yılın rekorunu kırıp 22 milyon ton üretim elde ettiğini açıklamalarına ekleyen Dr. Eren Günhan Ulusoy, bu sezon da 21 milyon ton buğday üretiminin elde edileceğini ifade etti. FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI