Bugun...Tarımsal üretimde fedakarlıklarla dolu 91 yıl

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde 91. Kuruluş Yıl Dönümü ve Enstitü Emeklilerine Vefa Etkinliği düzenledi. Etkinliğe katılan Vali Hulusi Şahin, 90 yıllık mazisiyle BATEM'de büyük emeklelerle büyük mesafeler kat edildiğine vurgu yaptı.

facebook-paylas
Tarih: 20-04-2024 18:23

Tarımsal üretimde fedakarlıklarla dolu 91 yıl

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde 91. Kuruluş Yıl Dönümü ve Enstitü Emeklilerine Vefa Etkinliği düzenledi. Etkinliğe katılan Vali Hulusi Şahin, 90 yıllık mazisiyle BATEM'de büyük emeklelerle büyük mesafeler kat edildiğine vurgu yaptı. 

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM)'in 91. Kuruşuş Yıl Dönümü Enstitü Emeklilerine Vefa Etkinliğiyle kutlandı. BATEM Aksu yerleşkesinde gerçekleşen törene,  Antalya Valisi Hulusi Şahin, Aksu Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Tarım Orman İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, tarım sektörü temsilcileri, enstitü personeli ve emeklileri katıldı. Programda enstitüden emekli olduktan sonra hayatını kaybedenler dualarla anıldı. 

Etkinlikte konuşan Vali Şahin "Cumhuriyetin kurucu iradesinin aklıyla BATEM gibi büyük enstitülerin kurulduğuna dikkat çekti. Cumhuriyet tarihi boyunca tarımsal üretiminin artırılması ve daha nitelikli hale getirilmesi için yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı. 

Dünya Nüfusu 100 yılda 8 Katına Çıktı
Dünya tarihinde Sanayi Devrimi vurgulandığını  ifade eden Vali Şahin "Ancak Sanayi Devrimi kendi içinde tarım devrimini de barındırdı. Aksi takdirde o dönemde yaşanan büyük nüfus artışını mevcut üretim doyuramazdı. Dünya nüfusu 20. yüzyılda 1 milyar'a çıktı, Bugün 8 milyar. İnsanlık tarihi boyunca 4-5 bin yılda 1 milyara ulaşan insanlık, sadece son 100 yılda 8 milyara ulaştı. 8 katına çıktı. Bu nüfusu beslemeniz lazım Bu nüfus eskiden sadece hububatla bir şekilde besleniyordu ancak artık beklentiler ve talepler de değişti." dedi. 

Bugün 90 Milyonu Besliyor,  İhracat Yapıyoruz

Cumhuriyet kurulduğunda Türkiye'nin 13 milyonluk bir ülke olduğuna dikkat çeken Vali Şahin "Savaşlarla kırılmış, nüfus olarak düşmüş, sanayi olmayan bir ülkeydi Türkiye. Tarım vardı ama tarımı da son derece elverişsiz yapıyordu. Bugün geldiğimiz noktada 90 milyonu besliyoruz. 13 milyondan 90 milyona çıktık. Burada sadece bir besleme yapmıyoruz, hatta ciddi bir tarımsal üretimle ihracat da yapıyoruz. Antalya özelinde konuşacak olursak 1.2 milyar dolar ihracatımız var.  Bu üretimimizin yüzde yirmi beşine tekabül ediyor, kalanı iç piyasaya gidiyor. Bu kendiliğinden olmadı. Antalya eskiden sıtmadan kırılan bir memleketti. Bataklıklarla arazilerin büyük bir çoğunluğu kullanılamıyordu. Öncelikle bu alanlar ıslah edilip tarıma kazandırılmasıyla birlikte önemli mesafe kat ettik. Bugün Dünya'da Antalya olarak tarım sektöründe söz sahibiyiz. Bunu da bu enstitü ve benzeri kuruşuşların emeklerine borçluyuz. 90 yıllık mazisi olan bu enstitüler ve benzeri kuruluşlar büyük emeklerle bugünlere gelmiştir. Büyük fedakarlıklar yapılmıştır, onların canlı tanıkları buradaki mensuplarımız. Elbette vefat edenler de var, onlara rahmet diliyoruz. İyi ki varsınız. Sizlere uzun ömürler diliyoruz. Teşkilat sizindir, teşkilatı bırakmayın" dedi. 

Programın ardından Vali Şahin, Tıbbı Aromatik Bitkiler Laboratuvarını inceleyip yetkillerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI