Bugun...Dünya Kadınlar Günü Yaklaşırken, Kadın Cerrahtan Tıp Başarısı

Kumluca Devlet Hastanesi'nde yapılan safra kesesi ameliyatı, Dünya literatürüne girdi.

facebook-paylas
Tarih: 27-02-2021 18:44

Dünya Kadınlar Günü Yaklaşırken, Kadın Cerrahtan Tıp Başarısı

Kumluca Devlet Hastanesi'nde yapılan safra kesesi ameliyatı, Dünya literatürüne girdi.
Dünyanın en büyük ikinci safra kesesi ameliyatı,  Kumluca Devlet Hastanesi'nde  kadın Genel Cerrah Op. Dr. Raziye Duruk tarafından ameliyat edildi.


Kumluca Devlet Hastanesi'nde görevli, Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Raziye Duruk, yapılan operasyonla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; "49 yaşındaki kadın hastamız M.Y.'nin, safra kesesinde taş olduğunu, şiddetli karın ağrısı olduğunu, İzmir'de ikamet ettiğini, antibiyotik ve ağrı kesiciler ile rahatlamadığını, ameliyat olmak istediğini, fakat İzmir'de pandemi yoğunluğundan dolayı ameliyat olamadığını, bu sebeple kendisine başvurduğunu ifade etti. Hastanın tetkiklerinden sonra, safra kesesindeki taş için, kapalı safra kesesi operasyonu planladığını, 23.02.2021 tarihinde, hastayı ameliyata aldıklarını belirterek, kapalı ameliyat için, kamera eşliğinde hastanın şikayetçi olduğu bölgeye girdiklerini, karında devasa bir kitle ile karşılaştıklarını söyledi.Yaptığımız incelemenin akabinde, bu kitlenin safra kesesi olduğunu ortaya koyduk . Ekip olarak, oldukça şaşırdık. Çünkü normalde safra kesesi, karaciğer yatağında, karaciğerin altında gömülü halde bulunan bir organdır. Hastamızın safra kesesi, karaciğer yatağından taşmış ve hastanın rahmine kadar uzanmaktaydı. Hastanın ameliyatını, kapalı teknik ile açık ameliyata geçmeden, karına açtığımız 4  küçük delikten tamamladık. Safra kesesinin, operasyondaki boyutu, yaklaşık 30 cm civarında, içi boşaltılmış haldeki uzunluğu 20 cm. idi. Safra kesesinin içersinden çok sayıda büyük taş çıkartıldı. Tıp literatüründe, benzer tek bir vaka bulunmaktadır. 2017 yılında, Hindistan’da 30 cm. uzunluğunda bir safra kesesi vakası tespit edilmiştir. Hastanemizde tespit edilen vaka, Dünyanın en büyük iki safra kesesinden biridir ve dünya çapında, tıp literatüründeki 2. vak'adır" dedi.


Kumluca Devlet Hastanesi, geçtiğimiz günlerde de yabancı uyruklu bir bayanın tercih ettiği Hastane olmuştu. Ortopedi Kliniği'nde yapılan operasyonla, bölge dışından tercih yapan bir hasta sağlığına kavuşmuştu. Kumluca Devlet Hastanesi, aralıksız devam eden ek bina inşaatlarının tamamlanmasıyla, bölgede adından çok söz ettirecek gibi görünüyor.
Mehmet ALPTEKİN / KUMLUCAFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KUMLUCA Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS

Maske, mesafe, hijyen kurallarına uyuyor musunuz?


ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI