Bugun...Yılın en kısa ayında Antalya DOB'dan dopdolu program

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 2022’nin en kısa ayı olan Şubat’ta zengin bir program ile perdelerini açacak. Opera, bale, müzikal, çocuk oyunu ve konser olmak üzere toplam 12 temsil ile izleyici karşısına çıkacak olan Antalya DOB’da provalar devam etmekte.

facebook-paylas
Tarih: 31-01-2023 15:47

Yılın en kısa ayında Antalya DOB'dan dopdolu program

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 2022’nin en kısa ayı olan Şubat’ta zengin bir program ile perdelerini açacak. Opera, bale, müzikal, çocuk oyunu ve konser olmak üzere toplam 12 temsil ile izleyici karşısına çıkacak olan Antalya DOB’da provalar devam etmekte.

 

ŞUBAT AYI “AŞK İKSİRİ” PRÖMİYERİ İLE AÇILIYOR

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Donizetti’nin en sık icra edilen eserlerinden biri olan ‘Aşk İksiri’ operasının prömiyerini 4 Şubat Cumartesi saat: 20.00’de sanatseverler ile buluşturacak. Haldun Özörten’in sahneye koyduğu eserde Antalya DOB orkestrasını şef Lorenzo Castriota Skanderbeg yönetirken, Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek tarafından çalıştırıldı. Oldukça eğlendiren güldürü ögelerini içinde barındıran dokunaklı bir aşk hikâyesi olan eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Nursun Ünlü ve ışık tasarımı Mustafa Eski tarafından hazırlandı. ‘Aşk İksiri’ operası 7 Şubat Salı akşamı tekrar sahnelenecek.

 

‘SİHİRLİ DÜNYA’ ÇOCUK OYUNU BU SEZON SON KEZ SAHNEDE

 

Çocuklar arasında yapılan bir araştırmaya göre, sihir nedir diye sorulduğunda, çocukların büyük bir bölümü, sihri onlara mutluluk verecek, bilinmeyen bir dünya olarak tarif etmişler. Bu tanımdan yola çıkarak çocuklara bilmedikleri, onları mutlu edecek sihirli bir dünyayı anlatmaya karar veren Antalya DOB, ‘Sihirli Dünya’ çocuk oyununu 9 Şubat Perşembe, 16 Şubat Perşembe ve 18 Şubat Cumartesi saat: 11.00’de son kez sahneleyecek. Haldun Özörten tarafından yazılan ve müzik düzenlemeleri Kenan Kahyaoğlu’na ait olan eseri Reyhan Süme sahneye koydu.

 

KAPALI GİŞE SAHNELENEN ‘LA BOHEME’ OPERASI TEKRAR SAHNEDE

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi, dünyaca ünlü besteci Puccini’nin ‘La Boheme’ operasını 11 Şubat Cumartesi akşamı saat: 20.00’de tekrar sahneleyecek. Orkestrayı şef İbrahim Yazıcı’nın yöneteceği, tek ara ile sahnelenecek dört perdelik eserde Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek ve çocuk korosu Sinem Emine Ulusoy tarafından çalıştırıldı. Dekor ve kostümü ile göz dolduran eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Gülden Sayıl ve ışık tasarımı Mustafa Eski imzasını taşıyor.

 

ŞUBAT AYININ BALE ESERİ ‘ŞEHRAZAT’

 

Antalya DOB, Nisan 2019’da dünya prömiyerini gerçekleştirdiği ‘Şehrazat’ balesini bu sezon ilk kez 18 Şubat Cumartesi, 23 Şubat Perşembe ve 25 Şubat Cumartesi saat: 20.00’de sahneleyecek. Libretto ve koreografisi Armağan Davran’a ait olan ve doğu masallarının motiflerinin kullanıldığı Şehrazat balesinin dekor tasarımı Savaş Camgöz, kostüm tasarımı Gazal Erten ve ışık tasarımı Fuat Gök imzasını taşıyor. Müzik düzenlemelerini Korsakov’un Şehrazat bale süiti ile bestecinin diğer önemli eserlerini birleştirerek Bujor Hoinic’in yaptığı eserde Antalya DOB orkestrasını şef Lorenzo Castriota Skanderbeg yönetiyor.

 

 

EĞLENCELİ MÜZİKAL ‘KANLI NİGAR’

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Ocak ayında prömiyeri gerçekleştirilen ve sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun en önemli eserlerinden ‘Kanlı Nigar’ müzikalini Cem İdiz’in besteleri ile 21 Şubat Salı saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde tekrar sahneleyecek.

 

Kendi ayakları üzerinde duran, kocasından şiddet görmüş kadınları çatısı altında toplayan, kızıyla beraber fal bakıp bohça açarak geçimini sağlayan bir kadının hikayesini anlatan ve metinleri Özlem Belkıs’a ait olan eser Haldun Özörten tarafından sahneye koyuldu. Eserde Antalya DOB orkestrasını şef Ömer Yöndem yönetirken, Antalya DOB korosu Mahir Seyrek tarafından hazırlandı.

 

ANTALYA DOB MÜZE KONSERLERİNE DEVAM EDİYOR

 

Antalya DOB, 2022-2023 sanat sezonunda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün iş birliği ile 14 Şubat ve 28 Şubat Salı günleri saat 15.00’te Antalya Müzesi’nde gerçekleştireceği  ‘Müze Konseri’ ile devam ediyor.

 

Biletler Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinin yanı sıra www.biletinial.com  internet adresinden de temin edilebilir.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR/SANAT Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Koronavirüse yakalandınız mı?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI