Bugun...Yerel Yönetimlerin İklim Değişikliğine Bakış Açısı toplantısı gerçekleştirildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ilçe belediyeleri bilinçlendirmek ve bu konuda yapılan çalışmalara dahil etmek amacıyla "Antalya'da Yerel Yönetimlerin İklim Değişikliğine Bakış Açısı" konulu toplantı gerçekleştirdi.

facebook-paylas
Tarih: 18-11-2023 17:35

Yerel Yönetimlerin İklim Değişikliğine Bakış Açısı toplantısı gerçekleştirildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ilçe belediyeleri bilinçlendirmek ve bu konuda yapılan çalışmalara dahil etmek amacıyla "Antalya'da Yerel Yönetimlerin İklim Değişikliğine Bakış Açısı" konulu toplantı gerçekleştirdi.

Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Melike Kireçcibaşı, Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. İhsan Çiçek ve Prof. Dr. Mehmet Somuncu ile ilçe belediyelerine bağlı ilgili temsilciler katılım sağladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum konusunda ulusal ve uluslararası çalışmaların yanı sıra yerel ölçekteki çalışmaların da büyük önem kazandığını, yerel yönetimlerin çabaları ve girişimleri olmadığı takdirde ulusal ve uluslararası alanlarda başarının gelmeyeceğini söyledi.
ÇEVRE ÇALIŞMALARI 18 ÖDÜL GETİRDİ
Atasoy, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum konusunda en başarılı çalışmaları yürüten belediyelerin başında geliyoruz. İlçe belediyelerini de bu çalışmalara dâhil ederek daha etkili olmak hedefindeyiz” dedi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak 2022’de sürdürülebilir enerji ve iklim eylem planı hazırlandığını, en geniş kapsamlı çevreci dönüşüm çalıştayının yapıldığını, Avrupa Birliği İklim Diplomasisi Haftası’na ev sahipliği yapıldığını anlatan Lokman Atasoy, “Güneş panelleriyle ilgili olarak “Solar School” projesine başvuru yaptık. Şimdiye kadar ulusal ve uluslararası alanda 18 ödül aldık. Ayrıca iklim dostu kuruluş belgesi alan tek belediye olduk” diye konuştu.
HEDEFİMİZ KARBON NÖTR
Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Melike Kireçcibaşı da hedeflerinin 2030 yılına kadar karbon nötr salınımı azaltmak olduğunu aktardı. 2030 yılına kadar Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak net sıfır emisyon hedefine ulaşacaklarını aktaran Kireçcibaşı, katılımcılara Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliği konusunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.
ÇİÇEK VE SOMUNCU SUNUM YAPTI
Toplantıda Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Çiçek “İklim Değişikliğinin Antalya Üzerindeki Fiziki Etkilerine Genel Bakış” başlıklı sunum gerçekleştirdi. Ankara Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Mehmet Somuncu da iklim değişikliğinin Antalya üzerindeki beşeri etkilerine odaklanarak ayrıntılı bir sunum yaptı. Toplantı sonunda interaktif bir sohbet gerçekleştirerek katılımcılara iklim değişikliği konusunda yerel yönetimlerin alabileceği önlemler konuşuldu.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Çevre Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI