Bugun...


Eyyüp AYDIN

facebook-paylas
ANTALYA'DA GÜRÜLTÜ VE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ SORUNU!
Tarih: 15-08-2020 16:28:00 Güncelleme: 15-08-2020 16:28:00


Yıllardır Antalya'da gürültü sorununa bir çözüm bulunamıyor. Bir gazeteci olarak Antalya'da bu gürültü sorununu zaman zaman gündeme getiriyorum. Sadece belli bir süre denetim yapılıyor. Bu konuda denetimin sürekliliğine hiç tanık olmadım. Aynı sorun trafik için de geçerlidir. Belli bir süre için trafik denetimi yapılır, sonra arkası gelmez. Pandemi süresince sözüm ona kafe, bar ve restoranlarda yüksek sesle müzik yayını yapılması yasaklandı. Ama yasağı dinleyen kim?  

 

Antalya'da gürültü konusu sadece müzik yayını ile sınırlı değil. Olur olmaz saatlerde özellikle gece yarısı araçların korna sesi, hız limitinin aşılması, motosiklet gürültüsü ciddi anlamda insanları rahatsız ediyor. Yaşlı olan var, bebeği olan var, hastalar var. Kimin umurunda! Memleket magandadan geçilmiyor. Peki çare ne? Çare, elbette sıkı denetim. Yöneticilerimiz kusura bakmasınlar, uygulamalı denetimin yanında, cadde ve sokaklar için ekipler oluşturularak sürekli denetim yapılmalıdır. Başta sayın vali olmak üzere Antalya'daki diğer yöneticilerin; kentin güvenliğini, halkın huzur içerisinde yaşamasını sağlamak gibi sorumlulukları vardır.

 

Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün raporuna göre, Antalya'da çevre sorunu olarak gürültü kirliği, hava ve görüntü kirliliği ilk sırada yer alıyor. Raporda Antalya'da havayı kirletici unsurlar içinde motorlu taşıtların payının da büyük olduğuna işaret ediliyor. Her gün artan nüfus ve ulaşım ihtiyacı nedeniyle trafiğe yeni taşıtların katılmasının, havaya karışan egzoz gazının sürekli artmasına neden olduğu vurgulanıyor. Antalya'da turizm ve tarımdan elde edilen gelirin yüksekliğinin hususi otomobil kullanımına yansıdığına da dikkat çekiliyor.

 

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ...
Antalya, görüntü kirliliği bakımdan da diğer illere göre ilk sıralarda yer alıyor. Bu görüntü kirliliği Antalya'ya hiç yakışmıyor. Bu sorunu çözmek için öyle uzun uzadıya plan ve projeye,  üst akla, paraya pula gerek yok. Bazıları için meclis kararı, bazıları için de yeni bir düzenleme ve denetimle görüntü kirliliği sorunu ortadan kaldırılabilir.

 

YAŞANAN GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ
- İşyeri, site ve apartmanların balkon ve çatılarına çanak anten, gün ısı, klima motorlarının gelişigüzel monta edilmesi,
- Kaldırımların taksi durağı haline gelmesi ve masa ve sandalyelerle işgal edilmesi,
- İşyerlerine kural dışı farklı boyutta tabelaların asılması,
- Cadde ve sokakların otopark mezarlığına dönüşmesi,
- Çöp konteynırların durakların yanı başında yer alması,
- Yol kenarlarının ve durakların otopark haline gelmesi...

 

CEZALAR KAR ETMİYOR

Antalya'da tüm uyarılara rağmen gürültü kirliliği yapanlara geçen yıl 2 milyon 364 bin 69 lira para cezası yazıldı. Gürültü cezalarının büyük bir bölümü eğlence mekanlarına uygulandı. 36 bin lira olan idari para cezası ise bu yıl 44 bin 245 liraya yükseltildi. Buna rağmen gürültünün önüne geçilemiyor. Demek ki burada bir eksiklik var. Bu eksikliğin sebebi de denetim yetersizliği. Yapılacak iş, denetimin etkin ve sürekli hale getirilmesi sağlanmalıdır.

 

ÖNERİM
Antalya'da bildiğim kadarıyla, gürültünün yüksek olduğu bölgeler tespit edilerek gürültü haritası hazırlanmıştı. Bu gürültü haritasına ne oldu? Ruhsattan önce binalardaki ses izolasyon değerleri hesaplanmalı. Belediye işletmeye ruhsat verirken çevredeki hassas alanları iyi irdelemeli. Denetimler sadece Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile sınırlı kalmamalı, belediyelerin de sorumluluk alması halinde, hızlı ve etkin müdahale bakımından avantaj sağlar. Antalya süratle böyle bir sisteme geçmelidir. Antalya'da sayıları az da olsa ruhsatsız işletmeler var. Bu işletmeler denetlenmeli ve ruhsatları iptal edilmelidir. Her şeyin başı denetimdir diyoruz ama yeterince denetim yapıldığı söylenemez. İş dönüp dolaşıp denetime gelip dayanıyor. Antalya'da gürültü ve görüntü kirliliği sorununun çözümü için ilgili kuruluşlarca öncelikle gerekli tedbirler alınmalı ve ortaklaşa denetim ekipleri oluşturulmalıdır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Covid-19 ile mücadele kapsamında 3 doz aşınızı oldunuz mu?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI