Bugun...


Aile Hekimi Dr. Ozan UZKUT

facebook-paylas
TEDBİR SALGINI ÖNLER
Tarih: 03-08-2021 17:18:00 Güncelleme: 03-08-2021 17:18:00


Evet gerçekten de hasta olmamak için aldığımız maske, mesafe ve hijyen tedbirleri sadece koronaya karşı değil, diğer bir çok salgın hastalığı da karşıda bizi koruyor. Geçen yıllardan çok daha az kişide artık grip, tonsilit, enterit, sinüzit, bronşit gibi hastalıkları görüyoruz. Gerçekten de antibiyotik satışları inanılmaz bir şekilde düştü bu da gösteriyor ki aslında biz biraz dikkat etsek bir çok hastalığa yakalanmayacağız ve bir çok ilacı kullanmak zorunda kalmayacağız.


Geçenlerde bir işyeri hekimi arkadaşım anlatıyordu. Büyük ölçekli bir işyerinde, birbirinden bağımsız binalarda olduğu halde birden bire tonsilit yani boğaz enfeksiyonu salgını başlamış. Bizim bildiğimiz boğaz enfeksiyonu salgını birinde başlar birine geçer, hepsi aynı anda başlamaz. Bunun nasıl bulaştığını, nasıl aynı anda bir çok kişide tonsilit olduğunu araştırınca bunun yemekhaneden bulaştığını anlamışlar. Aslında tonsilitin yemekle bulaşmasını çok beklemeyiz sadece bir tür mikrop yemekle bilhassa da tatlı ile bulaşabiliyor, o da tesadüfen ahcılardan birinde var ve maske takmadığı için tüm firma çalışanlarına bu mikrobu bulaştırabiliyor. Sonra birbirine bulaştıran personelle de işyeri çalışılamaz hale geliyor. İşte maske, mesafe ve hijyene daha çok dikkat ederek bu tür salgın hastalıkları da durdurduk.


Gene geçen yıl bu tedbirler sayesinde her yaz gördüğümüz yaz ishalleri, bulantı, kusma gibi hastalıkları hiç görmedik, ne zaman ki salgın tedbirleri yasaklar kaldırıldı biz yine bu hastalıklara yani yaz ishallerine, bulantı, kusma şikayetlerine rastlar olduk.


Yine bütün kış yukarıdaki enfeksiyonlar olmazken hastalar genellikle ya kronik hastalıklardan ya da kas iskelet hastalığından, depresyon, anksiyete gibi psikolojik hastalıklardan başvurdu. Hatta geçen yıl alerjiden bile başvuran çok az kişi vardı demek ki maske alerjik reaksiyonları da önemli bir şekilde azalttı.


Alınan tedbirler yani maske, mesafe ve hijyen tedbirleri hastalıkları bu kadar azaltıyorsa demek ki bir çok hastalığın aslında kaynağı biz insanoğlu, biz ne kadar pis, ne kadar hastalık dolu ve hastalık yayıcı imişiz ki sürekli birbirimizi hasta etmişiz, inanılır gibi değil. Dağ başında yaşayan insanlardan uzak yaşayan, tabiatla baş başa olan az ama sağlıklı gıda tüketen insanların çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı yaş almaları boşuna değilmiş gerçekten. Hep sağlık kuruluşlarına uzak olursak daha çok sıkıntı çekeceğimizi düşünürken asıl şimdi sağlık kuruluşlarının aslında salgının da nedeni olduğunu görüp mümkünse gitmiyoruz ve bu da hastalık riskimizi azaltıyor.


Daha önce de yazdığım gibi bu salgın bize çok şey öğretti, inşallah gerekli dersi çıkarmayı biliriz yoksa bundan çok daha beter salgınlar bizi beklemekte… İnsanlık nüfusunun her beş yılda iki katına çıktığını düşünürsek, bu kontrolsüz üreme ve göçle insanlık tarihi daha bir çok pandemiye ev sahipliği yapar gibime geliyor.

(Ozanca sağlık mobbing politika kitabımdan)

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Covid-19 ile mücadele kapsamında 3 doz aşınızı oldunuz mu?


ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI