Bugun...Tehlikeli madde taşımacılığı eğitim gerektiriyor

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine Bakan Karaismailoğlu yanıt verdi…

facebook-paylas
Tarih: 21-09-2022 18:27

Tehlikeli madde taşımacılığı eğitim gerektiriyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ülkemizde Tehlikeli Madde Taşımacılığı eğitimi veren 83 eğitim kurumu olduğunu açıkladı.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tehlikeli madde sürücülerine verilen eğitimlerle ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yazılı soru öneresi verdi.
Gürer, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:
“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenen tehlikeli madde sürücü eğitim yönetmeliği kapsamında kaç sürücüye eğitim verilmesi planlanmaktadır?
Daha öncesinde belgesi iptal edilenler söz konusu eğitime katılmaları halinde belgeleri yeniden verilecek midir?
Verilen belgelerin geçerlilik süresi nedir?
Belge alma başvurusunda bulunup belge alamayan tehlikeli madde taşıyıcısı bulunmakta mıdır?”
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tehlikeli Mal Taşımacılığı eğitimlerinin; Bakanlıkları tarafından yetkilendirilen 83 adet Tehlikeli Madde Taşımacılığı Eğitim Kuruluşu tarafından verildiğini belirterek, “Eğitimlerin planlaması eğitim kuruluşlarına sertifika almak isteyen sürücülerin başvuru durumuna göre bu kuruluşlar tarafından yapılmaktadır” dedi.
Bakan Karaismailoğlu, “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ve Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitimi Yönetmeliği”ne göre; SRC-5 (Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürücü Belgesi) Belgesi alacak kişilere, gerekli şartları karşılaması halinde İdare tarafından 5 yıl geçerliliği olan, uluslararası anlaşmalara uygun belge veya sertifika düzenlendiğini de açıkladı.
 
Bakan Karaismailoğlu, SRC-5 belgesinin iptal edileceği haller ile uygulanacak usul ve esasların ise ilgili yönetmelikte açıkça belirlendiğini de sözlerine ekledi.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Koronavirüse yakalandınız mı?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI