Bugun...Miran: ‘Mirasa sahip çıkmaya devam edeceğiz’

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, kurulduğu günden bu yana emek, özgürlük ve adaletin ayrılmaz bir bütün olduğu gerçeğinden hareketle, eğitim çalışanlarının hak ettiklerini almasını sağlayacak adil paylaşım için mücadele veren Eğitim Bir Sen’in 29. kuruluş yıldönümünü kutladı.

facebook-paylas
Tarih: 12-02-2021 18:42

Miran: ‘Mirasa sahip çıkmaya devam edeceğiz’

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, kurulduğu günden bu yana emek, özgürlük ve adaletin ayrılmaz bir bütün olduğu gerçeğinden hareketle, eğitim çalışanlarının hak ettiklerini almasını sağlayacak adil paylaşım için mücadele veren Eğitim Bir Sen’in 29. kuruluş yıldönümünü kutladı. Miran, “Sendikamızın kurucusu, şair, mütefekkir, iman ve aksiyon adamı Mehmet Akif İnan ağabeyimizin tanımıyla ‘köklerini medeniyetimizden alan soylu mücadelemizi, adil şahitlik çerçevesinde geleceğe taşımak için’ var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün üye sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük sendikası ünvanını elinde bulunduran Eğitim Bir Sen mirasına sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.


Memleket meselelerinde ön saflarda
Eğitim Bir Sen’in Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı olarak 14 Şubat 1992 tarihinde Mehmet Akif İnan ve arkadaşları tarafından kurulduğunu belirten Miran, yaklaşık 10 yıl boyunca kamu görevlilerinin sendikal haklara kavuşması için gayret gösteren Mehmet Akif İnan’ın, bu çalışmalarıyla aynı zamanda ülkemizde demokrasinin tabana yayılarak gelişmesi ve sivil toplumun güçlendirilmesi çalışmalarına büyük katkıda bulunduğunu söyledi.  Eğitim Bir Sen’in, kurulduğu günden beri emek, özgürlük ve adaletin ayrılmaz bir bütün olduğu gerçeğinden hareketle, eğitim çalışanlarının hak ettiklerini almasını sağlayacak adil paylaşım için mücadele ettiğini aktaran Miran, bunun yanısıra memleket meselelerinde de hep ön saflarda yer aldığını belirterek, “Sendikamız, 28 Şubat’ın utanç verici kararlarının hayatımızdan çıkmasının, başörtüsü zulmünün sona ermesinin, katsayı engelinin son bulmasının, 15 Temmuz darbe ve işgal girişiminin püskürtülmesinde alanlara ilk çıkan teşkilat olmuştur” diye konuştu.


‘Yeni ufuklardan yeni umutlara’
Bugün 29.yılını kutlayan Eğitim-Bir-Sen’in, 15 Mayıs 2013 tarihinde 251 bin 110 üyesiyle Türkiye’nin en büyük sendikası unvanını elde ettiğini hatırlatan Başkan Eyüp Bülent Miran, 2020 yılında üye sayısını 428 bin 571’e yükselten çıkaran Eğitim-Bir-Sen’in, genel yetkili sendika olarak, ‘yeni ufuklardan yeni umutlara’ yolculuğuna devam ettiğini ve hedefinin, kamu görevlilerinin en büyük sendikası olarak önümüzdeki dönemde de eğitim çalışanlarının hak ve menfaatlerini en iyi şekilde korumak ve geliştirmek olacağını işaret etti.  Memur Sen ve Eğitim Bir Sen’in uluslararası arenada ismi duyulan ve sözü edilen bir emek örgütü olmasında Mehmet Akif İnan ve arkadaşlarının dava şuurunun ve ihlasının etkisinin büyük olduğunun altını çizen Başkan Miran sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, sendikamızın, konfederasyonumuzun kurucusu, şair, mütefekkir, iman ve aksiyon adamı Mehmet Akif İnan ağabeyimizin tanımıyla ‘köklerini medeniyetimizden alan soylu mücadelemizi, adil şahitlik çerçevesinde geleceğe taşımak için’ var gücümüzle çalışıyoruz.

 

“Biz, tam da bu noktada, öncülerle gelecek arasında bir köprü vazifesi gördüğümüzün bilincindeyiz. Çağa şahitlik, çağın hafızası olmak demektir. Öncülerimizin vasiyetine de uyarak, asla hırsa kapılmadan ama sorumluluklarımızla, yani kulluğumuzla şekillenmiş azmimizi hep diri tutup, insan ve insanın en saf eylemi olan emek mücadelesini en güçlü şekilde sürdürüyor, bu soylu eylemimizi de adil hafızaya naklediyoruz. Ne diyor Mehmet Akif İnan ağabey: ‘Sorumluluklarını yerine getirmeyen, hak talep edemez…’ Ve sorumluluğumuzun niteliğini belirleyen öğüdünü veriyor: ‘Sizi geleceğe taşımayacak, ufkunuzu açmayacak gündelik konuşmalardan uzak durun.’ Yani çağa şahitlik, çağın üstüne sıçramak, bunun da ötesinde hep ötelere ilişkin sorumluluğa sahip olup insanlığa hizmet etmek sorumluluğunu bize hatırlatıyor bu sözleriyle. O, dediğim gibi bir iman ve aksiyon adamıydı. O, aynı zamanda kriz yaşayan medeniyetimizin çatırtıları arasından, hakikati kurtarıp geleceğe aktarma telaşıyla bir ömür yaşadı. 60 yıllık ömrün hülasası işte bu telaştı ama hiç umutsuz değildi. Sorumluluk bilinci, O’nun ferdiyet bilinciyle şekillenmiştir; bir hakikat uğruna azlık çokluk muhasebesi yapmadan, bütün öncülerde olduğu gibi, O da, ‘Bir adım atarsak kafes kırılır, belki birden erir zincirlerimiz’ diyerek hep öne atılmıştır. Eğitim-Bir-Sen, üzerinde yükseldiği temel ilkelerin bilincinde ve tam bir vefa ile gerçek bir aydın ve sendikacı olarak, ülkemiz ve milletimiz adına bir değere dönüşen Akif İnan’ın davası, davasının daha iyi anlaşılması, sendikal mücadelesinin genç sendikacılara aşılanması, yazınsal mirasının muhataplarına ulaşması, kalender kişiliğinin biriktirdiği hatıralarını bir vefa örneği olarak anmaya, anlaşılması için çalışmalar yapmaya, eserlerini yayımlamaya devam edecektir. Bu vesile ile “Büyük rüyalarla geçmişse ömür, Hiç yanmam ölümün her çeşidine” diyen idealleri, bilgisi, kültürü, hatipliği, heyecanı, öfkesi, örgütçülüğü, eylemciliği ile tam bir dava adamı olan, sendikacılığa yeni bir soluk getiren Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan’a ve bu kutlu davada yanında yer alan arkadaşlarına rahmet diliyorum”

 

Akif İNANFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS

Maske, mesafe, hijyen kurallarına uyuyor musunuz?


ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI