Bugun...Kumluca'nın en süslü devesi seçildi

Antalya’nın Kumluca ilçesinde düzenlenen Kumluca Folklorik Deve Gösterisi kapsamında Cumhuriyet Meydanımızda düzenlenen En Süslü Deve Yarışmasında 1. Bayram Özer’in Devesi Osman Ağa, 2. Sude Ulutaş’ın Devesi Gayraklı, 3. Alaaddin Bacaksız’ın Devesi Dorukhan oldu.

facebook-paylas
Tarih: 25-01-2023 17:24

Kumluca'nın en süslü devesi seçildi

Antalya’nın Kumluca ilçesinde düzenlenen Kumluca Folklorik Deve Gösterisi kapsamında Cumhuriyet Meydanımızda düzenlenen En Süslü Deve Yarışmasında 1. Bayram Özer’in Devesi Osman Ağa, 2. Sude Ulutaş’ın Devesi Gayraklı, 3. Alaaddin Bacaksız’ın Devesi Dorukhan oldu.
Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan 9 devenin katıldığı yarışmada deve sahipleri develerini Jüri üyelerine beğendirmek için çeşitli süsler takarak hazırladılar. Kumluca, Muğla/Bodrum, Aydın/Umurlu’dan gelen deve sahipleri Jürinin karşısındaki halıda develerini sergilediler.   
Dereceye giren develere plaketlerini Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu takdim etti. En Süslü Deve Yarışmasında 1. Bayram Özer’in Devesi Osman Ağa’ya da birincilik ödülü olarak halı hediye edildi.
Yarışmanın ardından 22 Ocak Pazar günü Karatepe Stadında yapılacak olan Kumluca Folklorik Deve Gösterisi öncesi Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ve eşi Nurgül Köleoğlu, Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Arif Kocacık, başkan yardımcıları, muhtarlar ve devecilerle birlikte kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
Başkan Köleoğlu yaptığı açılış konuşmasında ‘’Yörükler hayvan severdir. Evdeki çocuğuna nasıl gözü gibi bakıyorsa hayvanlara da öyle koruyan insanlardır. Biz geleneklerimize sahip çıkıyoruz. Atatürk’ün bir sözü var; "Ey ağalar beyler, Toroslara çıkın bir bakın. Nerede kara bir Yörük çadırı görürseniz, dumanı da tütüyorsa dünyada hiçbir güç bizi asla yenemez. Ben buradan bütün Toroslardaki Yörüklere bin selam söylüyorum’’ dedi.
Bölgenin en eski kültürel geleneklerinden biri olan deve güreşlerinin başlangıç tarihi kesin olarak bilinmese de kervancılığın ve göçerliğin yaygın olduğu dönemlerden beri yapıldığı düşünülüyor. Kendine özgü kuralları olan güreşler, bugün ilçe kimliğinin ayrılmaz bir parçası sayılıyor. Bölgede hâkim olan Yörük kültürünü, gelenek ve görenekleri yaşatmak, korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen Geleneksel Kumluca Folklorik Deve Gösterilerine her yıl, ülkenin farklı bölgelerinden gelen yüzlerce deve katılıyor.
Başkan Köleoğlu verdiği röportajda ‘’Bugün Kumluca’mızda en süslü deve yarışması yaptık. Amacımız gelenekleri yaşatmak. Kültürünün parçası olarak sevgiyle süsleyerek yapılan o deve gösterilerini bugün gerçekleştirdik. Pazar günü yapılacak Folklorik Deve gösterisi öncesi en süslü devemizi seçtik ve kortejimizi gerçekleştirdik. 22 Ocak Pazar günü gerçekleşecek Akdeniz’deki en büyük Folklorik deve gösterisine tüm Türkiye’yi davet ediyorum’’ dedi.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KUMLUCA Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Koronavirüse yakalandınız mı?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI