Bugun...Kumluca Müftüsü göreve başladı

Kumluca' da, bir süredir İlçe Vaizinin vekaleten yürüttüğü Müftülük makamına atanan Bedir Aydın, göreve başladı.

facebook-paylas
Tarih: 11-02-2024 22:37

Kumluca Müftüsü göreve başladı

Kumluca' da, bir süredir İlçe Vaizinin vekaleten yürüttüğü Müftülük makamına atanan Bedir Aydın, göreve başladı.

15 Mayıs 1970 yılında Gümüşhane'nin Torul İlçesinde doğdu. İlkokul ve ortaokul tahsilini 1982'de Gümüşhane'de tamamlayan Aydın, İmam Hatip Lisesi'ni Erzincan'da 1986 yılında bitirdi.
1987 yılında Van-Çatak İlçesinde İmam-Hatiplik görevine başlayan Aydın, bu arada hafızlığa devam ederek, Trabzon-Of İlçesinde 1988 yılında hafızlığını tamamladı. 1989 yılında Konya-Kadınhanı İlçesi'nde Kur’an Kursu öğreticiliğine başladı. Daha sonra, Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenimine devam etti. Aynı zamanda, 1994 yılında İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’nde 2 yıl Arapça ihtisas kursuna katıldı. 1998 yılında Kırklareli-Lüleburgaz İlçesi Vaizliğine atandı. 1999 yılında açılan müftülük ve yurt dışı imtihanlarına katıldı. Adana-Saimbeyli İlçesi Müftülüğü yaparken, 18 Şubat 2000 tarihinde yurt dışı görevine başladı. Bu tarihten itibaren, Hollanda’nın Maassluis şehrinde göreve devam etti. 18 Şubat 2004’te yurt dışı görev süresi sona eren Aydın, aynı tarih itibariyle Adana-Saimbeyli İlçesinde Vaizlik görevine devam etti. 2004 yılı Haziran ayında kurulan tayin komisyonunun takdirleri doğrultusunda, 6 Eylül 2004 tarihinde Erzincan-İliç İlçesinde Müftülük görevine başladı. 2006 yılında aynı ilin Üzümlü ilçesine tayin oldu. Altı yıl süren görevin ardından, 5 Eylül 2012 tarihinde Giresun İli Tirebolu İlçesi'ne atandı. 5 Şubat 2018 tarihinde, yurt dışı görevi için Almanya'ya giden Aydın, aynı zamanda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde Tefsir alanında “Kur’an’da Uzlet Olgusu” konulu teziyle yüksek lisansını ikmal etti.
 Yurt dışı görevini 15 Temmuz 2023 tarihinde tamamladı. Daha sonra asli görev yeri Tirebolu’ya Vaiz olarak dönen Aydın, kısa bir sürenin ardından 4 Eylül 2023 tarihinde Trabzon İl Müftülüğü’nde Vaizliğe devam etti. 5 Şubat 2024 tarihi itibariyle, Kumluca İlçe Müftüsü olarak atandı. Evli ve beş çocuk babası olan Bedir AYDIN, Arapça ve Almanca bilmektedir.
Uzun bir süredir Müftüsüz kalan Kumluca 'da vatandaşlar, yeni gelen ve mütevaziliği ile kısa sürede kendini sevdiren Müftü Aydın'dan, müslümanları kaynaştırma, birlik ve beraberlik adına çok yönlü faaliyetler bekliyor.
Mehmet ALPTEKİN / KUMLUCAFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KUMLUCA Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI