Bugun...Kabasakal: Öncelik “Afet ve Kiralar olmalı”

Kentin yerinde ve önemli açıklamaları, uyarıları ile gündem oluşturan ismi Antalya Ticaret Platformu Derneği Başkanı Muhteşem Kabasakal’dan bir uyarı daha geldi.

facebook-paylas
Tarih: 20-03-2023 19:20

Kabasakal: Öncelik “Afet ve Kiralar olmalı”

Kentin yerinde ve önemli açıklamaları, uyarıları ile gündem oluşturan ismi Antalya Ticaret Platformu Derneği Başkanı Muhteşem Kabasakal’dan bir uyarı daha geldi. Kabasakal “Seçim döneminde gündem hayli değişken ve zemin hayli kaygan. Tüm siyasilere ve aday adaylarına açık ve acil çağrımız: Lütfen tüm vaatlerinizde ve projelerinizde önceliğiniz Afet süreci ve Kiralar olsun. Aksi halde bu sürecin faturası hem seçimde hem de seçim sonrasında telafisi çok daha zor olacaktır.” dedi.
Kabasakal “ Seçim sürecinin en kritik iki konusu afet süreci ve kiralar. Elim bir Afet yaşandı. Yaraları sarmaya çalışıyoruz ancak bundan sonraki sürecin doğru planlanmaması halinde telafisi zor ciddi sosyal ve toplumsal sorunlar bizi bekliyor. Konut sorunları, Afetzedelerin kentlerine oluşturulacak ciddi destek ve teşviklerle geri döndürülmesi gerekliliği, çadırların ve konteynerlerde yaşayan insanların ihtiyaçlarının düzenli olarak karşılanması, Afetzedelerin çocuklarının eğitimlerinin aksamadan devam etmesi ve yeni yapılanmanın hızlı ve sağlıklı ilerlemesi sürecin birinci ayağı. Lütfen her konuda artık göstermelik değil, kalıcı ve katma değerli çözümlerle ilerleyelim.” dedi.


Barınma En Temel İhtiyaç
Sözlerine devam eden ATİP Başkanı “ Bir ülkede en temel ihtiyaçlardan birisi barınmadır. Barınmayı tesis edemezseniz birçok sorunun da fitilini ateşlemiş olursunuz. Şu anda üzülerek başta Antalya olmak üzere birçok kentte kiralar astronomik düzeyde. Ülkemizde gelen düzensiz göçler ve inşaat sektörünün pandemi dönemindeki duraklaması bu süreci tetikleyen temel faktörler oldu. Karar mercilerinin ilgili organlarla istişare halinde bu sürece kalıcı çözümler üretmek gerekmektedir. Bizler de İş dünyası olarak gerekli görüş ve önerilerle bu sürece katkı koymaya çalışıyoruz, çalışacağız da.


Kira Desteği Şart
Kabasakal “Ancak Kira süreçleri sadece mülk sahiplerinin inisiyatifine ya da sorumluluğuna bırakılarak çözülecek bir süreç asla değildir. Enflasyonun çok altında kira artış oranları belirleyerek de bu işi çözmeye çalışmak da adli mercileri tahliye davaları ile doldurmaktan başka bir işe yaramaktadır. O yüzden bu süreçte belirli bir gelir seviyesinin altında olan vatandaşlara mutlaka daimi kira desteği sağlanmalıdır. Aksi halde gerçekten Antalya dâhil birçok şehirdeki barınma krizi gün geçtikçe daha da vahim bir hale dönüşecektir. Son söz olarak tekrarlıyorum: Lütfen tüm siyasi erklerin ve karar mercilerinin tüm konularda ilgili topluluklar ile istişareli, göstermelik değil, katma değerli ve kalıcı projeler üretmesi vahim ve elzemdir.” dedi.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI