Bugun...İnkılap Kitabevi'nden çıkan "Büyük İnsanlık" Pen Mayıs ayı kitabı seçildi

PEN Yazarlar Derneği, mayıs ayı kitabını açıkladı. Mayıs ayının kitabı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü vesilesiyle İnkılap Kitabevi’nden çıkan Gülşen İşeri’nin “Büyük İnsanlık” adlı kitabı seçildi.

facebook-paylas
Tarih: 08-05-2024 17:56

İnkılap Kitabevi'nden çıkan

PEN Yazarlar Derneği, mayıs ayı kitabını açıkladı. Mayıs ayının kitabı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü vesilesiyle İnkılap Kitabevi’nden çıkan Gülşen İşeri’nin “Büyük İnsanlık” adlı kitabı seçildi.

PEN Yazarlar Derneği, mayıs ayı kitabı olarak Gülşen İşeri’nin “Büyük İnsanlık” adlı kitabını seçti. 

İnkılap Kitabevi’nden çıkan eser, adını Nazım Hikmet’in ölümsüz şiirinden alıyor. Tanıklıklara dayanan bu araştırma kitabı iş ve işçi güvenliğinin sağlanması ve can kaybının yaşanmaması amacıyla kaleme alındı.

“Unutulmaması Gereken; İnsan”

Kitapla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gülşen İşeri şunları söyledi: “Büyük İnsanlık pandemi öncesi belgesel olarak yola çıktığımız bir projeydi. Adına da “Türkiye’de İşçi Olmak” demiştik. Ama biliyoruz ki işçiler her yerde, dünyada, aynı dertten mustarip, usta yazar Zülfü Livaneli, Türkiye ile sınırlandırmadan Büyük İnsanlık öneresini yaptı. Büyük İnsanlık benim dert ettiğim meselelerden biriydi. Bu meseleleri insan üzerinden anlatmak en büyük derdimdi. Görünmeyen kahramanları görünür kılmak istedim. Ve işçiler bu ülkede en çok ölenlerdi. Her gün ya inşaat, ya maden ya da farklı iş kollarında işçiler ölüyordu. Benim sayılarla derdim yok, istatistik peşinde de değilim… Ben bir insanım ve insanı görmek istedim. Büyük İnsanlık hepimizden bir parça. Bu iş kolları temsili oldu ama ben iş kollarında şu kadar işçi ölüyor, bu kadar çocuk, kadın gibi istatistik bilgilerden uzak durdum. Çünkü her gün bu bilgiler önümüze düşüyor ve o kadar alışıyoruz ki rakamlara. İnsan bazen sadece rakamdan ibaret gibi oluyor. Bense rakamlara değil insana dokunmak istedim. Öldüklerinde 5 dakikalık haber bülteninde yer alanları ben yaşarken yazmak istedim. Kıymetli olan bu değil midir? Her şeyi unutuyoruz. Unutulmaması gereken var: İnsan.”

İşçi Hikayeleri Odak Noktası

İşçi hikayelerine odaklanan İşeri, kitapta; maden işçileri, tersane işçileri, inşaat işçileri, mevsimlik işçiler, geri dönüşüm işçileri ve kot taşlama işçileriyle yapılan söyleşilerle işçilerin hikayelerine yolculuğa çıkarıyor. Gürcan Öztürk’ün fotoğraflarını çektiği Büyük İnsanlık’ta, Zonguldak kömür madeninden Tuzla tersanesine, Ordu’daki fındık tarlalarından Diyarbakır sokaklarına, geri dönüşümden inşaata etkileyici fotoğraflar da yer alıyor.

Gülşen İşeri, Büyük İnsanlık’ı hatırlatmak için çıktığı yolda, okura adeta insanlığı sorgulatırken, belgesel niteliğinde de bilgiler sunuyor.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Kitap Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI