Bugun...Her 10 kadından biri Endometriozis

Endometriozis diğer adıyla çikolata kisti, rahim iç zarının rahim dışında bir yerde bulunması olarak tanımlanıyor. Tüm dünyada ise 176 milyon kadının endometriozis hastası olduğu bildiriliyor.

facebook-paylas
Tarih: 20-03-2024 18:01

Her 10 kadından biri Endometriozis

Endometriozis diğer adıyla çikolata kisti, rahim iç zarının rahim dışında bir yerde bulunması olarak tanımlanıyor. Tüm dünyada ise 176 milyon kadının endometriozis hastası olduğu bildiriliyor.

Her 10 kadından birinde endometriozis olduğunu belirten Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi ve Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Turgut Var, endometriozis ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Endometriozis olan kişide dismenore (sancılı adet ağrısı), kronik pelvik ağrı, sırt ağrısı, yorgunluk, halsizlik, bulantı ve kusma, düzensiz adet kanaması, idrar yaparken yanma, acı ve kan gelmesi, büyük tuvalet yaparken ağrı ve kanama, ağrılı cinsel ilişki şikayetleri olabiliyor. Ağrı için laparoskopi (cilt üzerinde büyük kesiler açmaksızın karın boşluğu ve pelvis içerisine ulaşılmasını sağlayan bir cerrahi teknik) yapılan adölesanların (ergenlerin) yüzde 62’sinde, tıbbi tedaviye cevapsız ağrısı olanların yüzde 75’inde,  şiddetli adet sancısı olanların yüzde 70’inde endometriozis olduğu aktarılıyor.

ADET DÜZENSİZLİĞİ ÖNEMLİ SİNYAL!

Endometriozis olan kadınların yüzde 50’sinde hiç şikayet olmadığını belirten Bayındır Söğütözü Hastanesi ve Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Turgut Var, “Sık sık yorgun ve enerjiniz tükenmiş hissediyorsanız, adet ağrınız yoğunsa, adetleriniz düzensizse, adet harici lekelenme veya kanamanız oluyorsa, adet dışında karın ağrınız oluyorsa ve bu rahatsızlıklardan en az iki tanesine sahipseniz endometriozis olma ihtimaliniz daha yüksek. Uzun süre devam eden veya ara ara olan kasık ağrısı, sancılı adet ağrısı, idrar yaparken ve dışkılamada ağrı, acile başvuracak kadar kadar şiddetli ağrı, ilişkide ağrı, bebek sahibi olmada güçlük, kanama düzensizliği, yorgunluk, gaz hissi, kabızlık, ishal gibi rahatsızlıklar endometriozisin en belirgin belirtileri arasında yer alıyor” dedi.

ENDOMETRİOZİS GEBE KALMAYI ZORLAŞTIRABİLİR

Birinci derece aile yakınlarında endometriozis varlığının riski artırdığını aktaran Prof. Dr. Turgut Var, Erken yaşta adet görmek, çok fazla ve sık adet kanaması, doğum sayısının az olması sigara, kafein, alkol kullanımı, rahimdeki yapısal anormallikler endometriozisin gelişmesinde diğer etkili faktörlerdir.  Her yaşta görülebilen endometriozis,  en sık üreme çağındaki kadınlarda gelişmekte. Endometriozis nedeniyle gebe kalmada zorluk yaşanabileceği ise unutlmamalıdır. Ayrıca 11-18 yaş arasındaki adölesanlarda ve menopoz sonrasında da endometriozis görülebilmektedir” ifadelerini kullandı.

DÜZENLİ JİNEKOLOJİK MUAYENELER ÖNEMLİ

Endometriozis tanısının konulduğu bir kan testinin bulunmadını bildiren Prof Dr. Turgut Var, “d15.03.2024Endometriozisde tanı; ultrason, MR görüntüleme ve laporoskopi ile konuluyor. Düzenli kadın doğum kontrolleri oldukça önem taşıyor. Farkındalık varsa tanı daha kolay ve hızlı konulabiliyor. Endometriozis, ilaçlar veya cerrahi ile tedavi ediliyor. İlaçla tedaviye cevap vermeyen, şiddetli ağrısı olan, jinekolojik organlara komşu organlarda hastalığa bağlı tutulumu olan hastalarda cerrahi tedavi düşünülebiliyor” diyerek sözlerini noktaladı.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Kadın/Çocuk Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI