Bugun...Hatırlamanın gücüne dair kışkırtıcı bir roman: Hafıza Polisi Kafka Kitap'tan çıktı!

Ödüllü Japon yazar Yoko Ogawa’nın kaleminden, unutulmayacak bir distopik roman: Hafıza Polisi, Kafka Kitap logosuyla raflarda yerini aldı! Hafıza Polisi, her şeyin aniden yok olmaya başladığı bir adanın halkı üzerinden, unutanların yitip gitmeye mahkûm olduğu ve ancak hatırlamakta direnenlerin gerçekten hayatta kalabileceği gerçeğini dokunaklı ve sarsıcı bir hikâyeyle gözler önüne seriyor.

facebook-paylas
Tarih: 17-06-2021 17:18

Hatırlamanın gücüne dair kışkırtıcı bir roman: Hafıza Polisi Kafka Kitap'tan çıktı!

“UNUTMAKTAN KORKMADIĞINIZDA HER ŞEY BİRDENBİRE ÖLÜR”

Ödüllü Japon yazar Yoko Ogawa’nın kaleminden, unutulmayacak bir distopik roman: Hafıza Polisi, Kafka Kitap logosuyla raflarda yerini aldı! Hafıza Polisi, her şeyin aniden yok olmaya başladığı bir adanın halkı üzerinden, unutanların yitip gitmeye mahkûm olduğu ve ancak hatırlamakta direnenlerin gerçekten hayatta kalabileceği gerçeğini dokunaklı ve sarsıcı bir hikâyeyle gözler önüne seriyor. Hafızanın gücüne ve unutarak kaybettiklerimizden bize yadigâr kalan travmalara dair gerçeküstü, kışkırtıcı bir masal sunan Hafıza Polisi, yaşadığımız yüzyıla yöneltilebilecek “en naif” serzenişi de satırları arasına gizliyor: “Unutmaktan korkmadığınızda her şey birdenbire ölür; her şey, birdenbire…”

Daha önce film uyarlaması da yapılan Profesör ve Hizmetçi adlı kitabı çok okunan Yoko Ogawa’nın Türkçe’deki ikinci kitabı Hafıza Polisi, ciddi meseleleri güçlü hikâyelerin içinde, dayatmadan ve çok yaratıcı şekilde ele almayı başaran Uzakdoğu edebiyatının dikkat çekici bir örneği… Peren Ercan’ın Japonca aslından dilimize kazandırdığı Hafıza Polisi’nde edebiyatseverleri müthiş bir öykü içinde aktarılan sağlam bir sistem eleştirisi bekliyor.

Adı bilinmeyen bir sahildeki küçük bir adada nesneler art arda yok olmaktadır. Önce şapkalar gider, ardından kurdeleler. Kuşlar ve güller de yok olduktan sonra kayıplar hem hız kazanır hem de etki güçleri giderek büyür, ancak despot Hafıza Polisleri’nin korkusuyla titreyen ada halkı, olan biteni sorgulamaktan ölesiye çekinir. Hatıralarına sıkıca sarılan küçük bir grup insan gibi teker teker avlanmaktansa unutmayı tercih ederler. Ne var ki, asıl yok oluş tam da bu noktada başlayacaktır…

Yoko Ogava’nın Hafıza Polisi adlı romanı, Kafka Kitap logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde!Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KİTAP Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Maske, mesafe, hijyen kurallarına uyuyor musunuz?


ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI