Bugun...Gürer: “Korkulan oldu. Gübresiz buğdaydan hayır yok”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, buğday üreticilerinin sorunlarını dinledi. Aşırı zamlandığı için tarlalarına yeterli gübre atamadıklarından yakınan üreticiler, bu nedenle bu yıl verimin oldukça az olacağını belirttiler.

facebook-paylas
Tarih: 23-05-2022 17:37

Gürer: “Korkulan oldu. Gübresiz buğdaydan hayır yok”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, buğday üreticilerinin sorunlarını dinledi. Aşırı zamlandığı için tarlalarına yeterli gübre atamadıklarından yakınan üreticiler, bu nedenle bu yıl verimin oldukça az olacağını belirttiler.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticilerin sorunlarını dinlemeye devam ediyor.
buğday ekili tarlada üreticilerle bir araya gelen Gürer, ilk ağızdan dinlediği sorunları, ülke gündemine taşıdı.
CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer’e dert yanan Aksaray ili Yeşiltepe Kasabasından  Amin Uz buğday üreticisi olarak , tarlalarına yeterli gübre atamadıklarını belirtti. Gübre fiyatlarının bir yıl içinde aşırı derecede zamlandığına dikkat çeken Amin Uz, ne taban gübresi ne de üst gübre atamadıklarını ifade ederek,  tarlasındaki buğdayı göstererek bu yıl verim  düşük olacak” dedi


REKOLTE 150-200 KİLOYA DÜŞECEK
Sulama suyu ile tarım yaptıkları için kuru tarıma göre daha iyi ürün aldıklarını ve dönümde ortalama 700 kilogram buğday elde ettiklerini anlatan Amin Uz, bu yıl gübre atamadıkları ve ot  ilacı  kullanamadıkları için ciddi oranda verim kaybı yaşayacaklarını da dönüm başına ancak 150-200 kilogram ürün alabileceklerini ifade etti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’de kuru tarımda TÜİK verilerine göre dönümde 270 Kg ürün alındığını,kuraklık ile yer yer 140 kg kadar verim düştüğünü,geçen yol bazı tarlalara biçerdöver dahi girmediğini bu yılda gübresiz tarım ile Hububatta sıkıntı olduğunu yerinde tarla da gördüklerini söyledi.  


ÜRETİCİ SAMANDAN DA UMUDUNU KESTİ
Buğday rekoltesinin az olacağı gibi samanın de beklendiği kadar çıkmayacağını kaydeden Amin Uz, bugün itibariyle protein değeri olmamasına rağmen samanın tonunun 2 bin 400 lira civarında olduğuna dikkat çekti.


TABAN FİYAT EN AZ 7 BİN LİRA OLMALI
CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer ise samanın tonunun 2 bin 400 lira olduğu bir ortamda buğdayın taban fiyatının ise en az 7 bin lira olması gerektiğine işaret etti. Gürer”Çiftçi refahı düşünülüyorsa ve TMO alım yapmayı hedefliyorsa TMO alım fiyatı sulu tarım değil kuru tarım ve kuraklık etkisini de hesaplayarak saptamalıdır.Dünya da Gıda krizi kaygıları artarken İthalata değil Çiftçimize destek olacak taban fiyat şarttır” diye konuştu.


GÜBRE ATILAMADI, VERİM DÜŞECEK
Gübre fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle üreticilerin tarlalarına taban ve üst gübresi atamadığını aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  bir yılda % 342 yalnız gübreye zam geldi.Mazot,tarım ilacı, tohum ve yeraltı sulama suyu faturaları  tarımı zora soktu.AKP iktidarı yanlış tarım politikaları sorunları derinleştirdi. Bu yıl gübre olmasa da kar umutları attırdı ancak Nisan kurak geçti.nisan yağmurlarının da yeterli olmaması nedeniyle oluşan bazı bölgelerde  kuraklık sonucu verimin düşük olacağının tahmin edildiğini vurguladı.


BUĞDAYDA TEHLİKE ÇANLARI
Tüm bu olumsuzlukların buğday üretiminde tehlike çanlarının çalmasına neden olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  AKP iktidarı geçen yıl hasat öncesi taban fiyatı açıklandı.  Bu yıl durum belli değil, Yurt dışından buğday  fiyat gelişmelerine karşı zamanında önlem alınmadı .  hububat ve .üreticinin yaşadığı mağduriyetinin giderilmesi ve gelecek yıllarda da üretimin devam edebilmesi için bugünlerde açıklanması beklenen buğday taban fiyatının üreticinin beklentilerinin altında kalmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Covid-19 ile mücadele kapsamında 3 doz aşınızı oldunuz mu?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI