Bugun...Gürer: “Buzağı ölümleri neden önlenemiyor?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde et fiyatlarının artmasına, et ve canlı hayvan ithalatına yönelinmesine neden olan buzağı ölümlerini, soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi.

facebook-paylas
Tarih: 29-09-2023 18:23

Gürer: “Buzağı ölümleri neden önlenemiyor?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde et fiyatlarının artmasına, et ve canlı hayvan ithalatına yönelinmesine neden olan buzağı ölümlerini, soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi. 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde buzağı ölümlerinin nedenlerinin belirlenmesi için yapılan çalışmalar ile bu çalışmalardan elde edilen sonuçların açıklanmasını istedi. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, buzağı ölümleriyle ilgili sayılar verilerin açıklanması ve ölümlerin neden olduğu olumsuzlukların açıklanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde buzağı ölümlerini önlenmesi halinde, canlı hayvan ve karkas et ithalatının bu kadar artmayacağını, dolayasıyla et fiyatlarının bu kadar artmayacağını belirtti.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dar ve sabit gelirlilerin son yıllarda evine et alamaz duruma gelmesine de neden olan buzağı ölümleriyle ilgili soru önergesinde şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

“Ülkemizde buzağı ölümleri, hayvan varlığı azalması, açığı konusunda önemli sorunlara vesile olmaktadır. TİGEM çiftliklerinde dahi buzağı ölümleri Avrupa ülkelerinin kabul ettiği standartların üzerindedir.

2022 ve 2023 yıllarında buzağı ölümleri sayısı kaçtır?

Ülkemizde buzağı ölümlerinin yüksek olmasının nedenleri nelerdir?

Buzağı ölümlerinin önlenmesi için yapılan çalışmalarda istenen gelişme sağlanabilmiş midir?

Buzağı ölümlerinin nedenleri arasında hayvan ırkına göre bir neden araştırması yapılmış mıdır?

İthal hayvanlardı buzağı ölüm oranı incelenmiş midir?

Hayvan refahının ölümlere etkisi nedir?”FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI