Bugun..."Geleneksel Türk Sanatlarında Mezun İstihdamı" Paneli Çevrim İçi Olarak Gerçekleştirildi

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü 10. yıl Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında "Geleneksel Türk Sanatlarında Mezun İstihdamı" paneli çevrim içi olarak düzenlendi.

facebook-paylas
Tarih: 22-01-2021 17:01


Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü 10. yıl Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında "Geleneksel Türk Sanatlarında Mezun İstihdamı" paneli çevrim içi olarak düzenlendi.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kaya Üçer moderatörlüğünü yaptığı Geleneksel Türk Sanatlarında Mezun İstihdamı paneline konuşmacı olarak Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Dr. Olcay Aydemir, Nilgün Olgun katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan  Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a ve katılımcılara teşekkür ederek; kültür ve sanatın ayrılmaz bir ikili olduğu ilkesi ile geleneksel sanatlarımızın yaşatılması yüceltilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından Kültür Bakanlığının desteğinin çok önemli olduğunu söyledi. Eroğlu geleneksel sanatlarının hak ettiği yere hızlı bir şekilde gelebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığından yeni projeler ve yeni destekler beklediğini ifade etti.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, paneldeki konuşmasında, geleneksel sanatların gelişimine katkı sağlamanın ve desteklemenin Kültür ve Turizm Bakanlığının öncelikleri arasında bulunduğunu söyleyerek kültür endüstrisinin ülke ekonomisine katkısının düzenli olarak arttığını belirtti.
Zamanla unutulan, unutulma tehlikesi altındaki kültürel zenginliklerin etkin şekilde değerlendirilmesi ve hak ettiği değerin gösterilmesi gerektiğini belirten Yavuz, "Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak kültürel değerleri yaşatmak, geliştirmek, tanıtmak, değerlendirmek ve tarihi kültürel varlıkların yok edilmesini önlemek gibi bir amacımız ve görevimiz var. Bu amaca ulaşmak, bu görevi yerine getirmek adına pek çok alanda faaliyetlerimizi yürütüyoruz." diye konuştu.
Yavuz, kültür endüstrilerinin son 20 yılda ülke ekonomilerine yaptıkları kayda değer katkılar nedeniyle tüm dünyada ekonomik büyümenin itici güçlerinden bir tanesi olarak kabul edildiğini vurguladı.
Geleneksel Türk Sanatları Bölümü 10. yıl Kültür Sanat Etkinlikleri, panel ve sergiler ile 06 Mart tarihine kadar www.ifarts.org adresli link üzerinden devam edecek.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI