Bugun...Gastronomi yatırımcıları, güç birliği oluşturdu

Pandemi tedbirleriyle mağduriyet yaşayan yiyecek içecek hizmet sektörünün temsilcileri, kurdukları derneği Antalya basınına tanıtıp sıkıntılarını dile getirdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 08-01-2021 15:27:40 Tarih: 08-01-2021 15:20

Gastronomi yatırımcıları, güç birliği oluşturdu

Pandemi tedbirleriyle mağduriyet yaşayan yiyecek içecek hizmet sektörünün temsilcileri, kurdukları derneği Antalya basınına tanıtıp sıkıntılarını dile getirdi.

AGYİD Başkanı Zeki Özen, sektörün sıkıntılarına dikkat çekerek, “Pandemi nedeniyle tamamen ve bir anda kapanan sektörümüz maddi manevi çok ciddi problemler ile karşı karşıyadır. Açılmak istiyoruz. Maddi ve manevi çöküntüdeyiz” dedi   Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD), sektörün yaşadığı sıkıntıları ve taleplerini anlatmak için bir araya geldi. AGYİD Başkanı Zeki Özen, toplanma amaçlarını açıklayarak, “Derneğimizin sektörde etik değerleri tesis etmek, sektör içi iletişimi kuvvetlendirmek, Antalya’nın gastronomi destinasyonu olmasında kurumlarla iş birliği yapmak, sektörel eğitim ve vizyon faaliyetleri düzenlemek, sektörün devletin kurumlarıyla iletişimi güçlendirmek gibi hedefleri olmakla beraber bugün içinde bulunduğumuz zor günleri, sıkıntılarımızı sizlerle ve  kamu ile paylaşmak için burada toplandık” dedi.

 


Sosyal patlamanın eşiğinde Sektörün Antalya bazında 3 binin üzerinde işletme ile 50 bin kadar personeli istihdam eden ve yüzlerce tedarikçi firmaya önemli gelir kapısı olan lokomotif bir sektör olduğunu dile getiren Özen, “Öncelikle devletimize personellerimize yapılan KÇÖ’den, KDV ve stopaj indiriminden dolayı teşekkürü bir borç biliriz. Ancak işletmelerimiz kapanmakla birlikte,    kira, elektrik, su, doğal gaz faturaları, vergi, SGK gibi maddi yükümlülüklerle baş başa kalmıştır. Sektörümüz birikimi olan bir sektör değildir ve bir anda kapanması saydığımız faturalarla birlikte tedarikçi borçlarını da ödeyemez hale gelmiş, birçok işletmemiz icra takipleri ile karşı karşıya kalmıştır. Öte yandan KÇÖ’den yararlanan veya yararlanamayan binlerce çalışanımız temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumdadır ve sosyal patlamanın eşiğindedir” diye konuştu.
Bizim işletmelerimizin kapısında kilit var ‘Bugün hayatın hemen tüm çarkları bir şekilde HES Kodu, ateş ölçme gibi pandemi kuralları çerçevesinde dönerken sadece yeme içme sektörü tamamen kapatılmıştır’ diyen Özen, “Paket servis konusu ise bir restoranın satışlarının maksimum yüzde 5’i seviyesindedir ve herhangi bir çarkı döndürebilecek yeterlilikte değildir. Bununla birlikte sektörümüzdeki işletmelerimizin Vergi, SGK yapılandırmalarının en az 6 ay ertelenmesi, icra takiplerinin 1 yıl süre ile dondurulması, işletmelerin hacimleri oranında KGF desteği hayati önem taşıyan diğer taleplerimizdir. Sektörümüz sosyal hayatın renkleri, ışıklarıdır. Bugün için ışıklarımız sönmüştür ama kalıcı karanlığı önlemek için yeme içme sektörünün sesini lütfen duyalım, duyuralım. Devletin verdiği destekleri alan işletmeler faaliyetlerini devam ettiriyor. Bizim işletmelerimizin kapısına tamamen kilit vuruldu. Bugün uçaklar, oteller, fırınlar her şey çalışıyor. Bir şekilde insanlar kısıtlı da olsa günü çeviriyor. Ancak bizim sektörümüz artık gününü çeviremiyor. Çünkü kapısında kilit var” dedi.  Personellerimiz çok kötü durumda Esnaf adına konuşan Big Man işletme sahibi Güray Kanan ise “Devletin belirlediği kriterlere uymadıkları için maaş alamayan, ücretsiz izine çıkamayan çalışanlarımız var. Çalışanlarımızın bizimle araları kötü oluyor. Çünkü bizden bir şeyler bekliyorlar. Biz de bir şey yapmaya çalışıyoruz ama yaptıklarımız da yeterli olmuyor. Bir de devletin koyduğu bir kural var, işten de çıkartamıyorsun. Adam evinde oturuyor, aldığı bir para yok. Bizim verdiğimiz de ona yetmiyor. Bu durumda personel çok kötü durumda. Aidiyet durumunu kaybetmiş durumdalar. Biz onların babası gibi duruyoruz ama babada da para yok” ifadelerini kullandı.

Haber; Cengiz Savaşeri

 FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS

Maske, mesafe, hijyen kurallarına uyuyor musunuz?


ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI