Bugun...Diplomasinin kalbi Antalya'da barış ve huzur için atıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Dışişleri Bakanlığı’nca bu yıl üçüncüsü düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu başladı. Dünya liderlerini Antalya’da bir araya getiren zirvenin bu yılki ana teması "Krizler Döneminde Diplomasiyi Öne Çıkarmak" olarak belirlendi.

facebook-paylas
Tarih: 02-03-2024 18:53

Diplomasinin kalbi Antalya'da barış ve huzur için atıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Dışişleri Bakanlığı’nca bu yıl üçüncüsü düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu başladı. Dünya liderlerini Antalya’da bir araya getiren zirvenin bu yılki ana teması "Krizler Döneminde Diplomasiyi Öne Çıkarmak" olarak belirlendi.

 


Antalya Diplomasi Forumu'na katılan devlet ve hükümet başkanlarını Valimiz Hulusi Şahin havalimanında karşıladı. Ayrıca dünyanın dört bir tarafından 73 bakan ve 57 uluslararası temsilci olmak üzere 147 ülkeden 4 bin 500'e yakın diplomat, iş insanı, uluslarası kuruluş temsilcisi ve akademisyen Antalya Diplomasi Forumu için Antalya'ya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidanın açılış konuşmasıyla başlayan Küresel ve bölgesel meselelerin ele alınacağı foruma Vali Hulusi Şahin de katıldı.


Antalya Diplomasi Formu 2024’ün açılış konuşmasında Antalya’nın tarihi, kültürel ve doğa güzellikleri ile turizmdeki başarısına değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Turizm başkentimiz, Akdeniz'in incisi tarih, tabiat ve kültür şehri güzel Antalya’mıza hepiniz hoş geldiniz. Antalya Diplomasi Forumu'nun 3. buluşmasında sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.
 
 

21. Yüzyıl Buhranlar Çağına Dönüşüyor
Dünyada ülkeler arasındaki gelir adaletsizliği katlanarak arttığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savaşlar eskisinden çok daha kanlı geçiyor. Sömürgecilik yeni yöntemlerle devam ettiriliyor. Karşı karşıya olduğumuz gerçek şudur; Refah, huzur, barış ve özgürlük yüzyılı olmasını umduğumuz 21. yüzyıl, buhranlar çağına dönüşüyor. Sorumluluk sahibi bir ülke olarak doğru bildiklerimizi cesaretle söylemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Gazze’de Milyarlarca İnsanın Hukuka Adalete Olan İnancı Katledildi
Diplomasinin, krizlerin barışçıl çözümünde en büyük araç olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeter ki diplomasiye şans tanıyalım, alan açalım. Tarih boyunca jeopolitik rekabetin kıran kırana yaşandığı bir coğrafyada yaşadığımızı unutmuyoruz. 7 Ekim'den bu yana Gazze'de yaşanan barbarlığı ve katliamları hepimiz içimiz yanarak takip ediyoruz. İsrail'in kasıtlı saldırıları sonucunda çoğu çocuk ve kadın 30 binden fazla kişi şehit oldu. Yaklaşık 2 milyon insan göçe zorlandı. Gazze'de sadece çocuklar, kadınlar ve siviller canice katledilmedi, milyarca insanın hukuka, adalete olan inancı katledildi. Yaşananlar bir soykırım girişimidir.” diye konuştu.
 
 
 

Adalet Üzerine Kurulu Olmayan Hiçbir Düzen Kalıcı Olamaz
Mevcut uluslararası düzenin adalet ve eşitlik vaat etmediğini vurgulayan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan “Adalet üzerine kurulu olmayan hiçbir düzen kalıcı olamaz. Türkiye sorunların çözümüne her daim yapıcı katkı sağlamakta, krizler karşısında ilkeli tutum sergilemektedir. Antalya Diplomasi Forumu, çoğulculuğu ve gerçek sorunları öne çıkarmasıyla, artık diplomaside önemli bir marka ve fikir platformu haline gelmiştir.” dedi.
 
 
 

Dünyadaki Dramlar Diplomasi Forumları ile Sona Erecek
Basın mensuplarına yaptığı açıklamada Vali Hulusi Şahin, Antalya Diplomasi Forumunda dünya liderlerinin dünyadaki mevcut sorunlar ile Filistin'de yaşanan büyük dramın değerlendirileceğini belirtti. "Sadece Gazze'de değil, dünyanın neresinde acı varsa dünya liderlerinin bu acıyı ortadan kaldıracak ve barışı tesis edecek adımlar atabileceği platformlar olmalı. Antalya Diplomasi Forumu bu amaçla oluşturulmuş bir platform. İnşallah bu amaca hizmet edecektir.” diye konuştu.

Antalya'nın sadece Türkiye'nin değil, dünyanın gözbebeği olduğuna işaret eden Vali Şahin, böyle bir organizasyon için de ideal bir kent olduğunu dile getirdi.

1-3 Mart 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan Antalya Diplomasi Forumu Belek Turizm Merkezi’ndeki NEST Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI