Bugun...CHP Milletvekili Gürer: Çiftçilerimiz 14 Mayısa mutsuz erdi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Dünya Çiftçiler Günü” dolasıyla yayımladığı mesajında. AK Parti’nin çiftçilik mesleğini de kaybolmaya yüz tutmuş meslekler kategorisine soktuğunu söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 15-05-2022 15:37

CHP Milletvekili Gürer: Çiftçilerimiz 14 Mayısa mutsuz erdi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Dünya Çiftçiler Günü” dolasıyla yayımladığı mesajında. AK Parti’nin çiftçilik mesleğini de kaybolmaya yüz tutmuş meslekler kategorisine soktuğunu söyledi.
 
Son 10 yılda 1 milyondan  fazla çiftçinin tarımdan uzaklaştığını, tarım alanlarının da sürekli daraldığını belirten Gürer, bunun nedeninin, AK Parti’nin ‘yanlış tarım politikalarından kaynakladığını ifade etti.
 
GÜRAR’İN ÇİFTÇİLER GÜNÜ MESAJI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 14 Mayıs Çiftçiler Günü dolayasıyla bir mesaj yayımladı.


ÇİFTÇİ SAYISI SÜREKLİ AZALIYOR
Dört mevsimin yaşandığı, verimli toprakları olan ülkemizde, AKP iktidarlarının  yanlış tarım politikaları nedeniyle tarım sektörünün sürekli kan kaybettiğine değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bunun sonucu olarak son 10 yılda 1 milyon kişinin çiftçilikten uzaklaştığını söylenmektedir. Ziraat Odası verilerine göre ise Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) 700 binden fazla kişi kaydını sildirmiştir. Öte yandan tarım alanları da sürekli daralmaktadır. 5 milyon hektar tarım arazisinde artık tarım yapılamaz duruma gelmiştir” dedi.


ÇİFTÇİLİK BİTME NOKTASINA GELDİ
Tarımdaki bu olumsuz tablonun tek nedeninin,  yanlış tarım politikaları olduğuna değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “insanlar çiftçilikten uzaklaşıyor. Girdi maliyetlerine gelen aşırı zamlar, iktidarın ithalata yönelik bir politika izlemesi ve kime hizmet ettiği belli olmayan tarım politikaları ne yazık ki ülkemizde çiftçilik mesleğini de sorunlu noktaya getirmiştir. Çiftçilik; aynı kaybolmaya yüz tutmuş meslekler gibi olmaya adaydır. Böyle giderse önümüzdeki şu andaki çiftçi sayısının yarısı kadar bile çiftçinin kalmayacağı öngörülmektedir” diye konuştu.
CHP Milletvekili Gürer, yaşanan sorunların çözümünün uygulanan yanlış tarım politikalarından vazgeçmek olduğunu işaret ederek, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü sorunların katladığı bir sürece denk geldi.Bir yılda %342 artan gübre ve tüm girdilerde % 200 aşan zamlarla çiftçilik yapılamaz duruma düşürüldü.Kırsalda sorun özellikle küçük aile tipi işletmelerde arttı.Yetersiz  taban fiyatlar,artan girdiler ile çiftçilik tarihinin en sorunlu dönemini yaşıyor.Bu böyle gitmez .Seçimler ile sandıkta bu iktidarı gönderip yeniden çiftçiliğin ülkemizde ayağa kalkacağına olan inancımı yineliyorum” ifadelerini kullandı. Ğürer Çiftçilerin bu yaşanan süreçten mutsuz olduğunu,alanda gidip sürekli dinlediğini ve çözümün var olduğunu da belirtti.
 FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Covid-19 ile mücadele kapsamında 3 doz aşınızı oldunuz mu?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI