Bugun...Büyükşehirden, Kaş Akörü’ne kapalı devre sulama sistemi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kaş Akörü Mahallesi'nde tarımsal sulama projesi hayata geçiriyor. Proje ile bölgedeki 1600 dekar tarım arazisi modern sulama sistemine kavuşacak. Proje kapsamında, Kaş Akörü'nün yüksek kesimlerinden gelen kaynak suyu, 4.5 kilometrelik bir boru hattıyla tarımsal sulamada kullanılacak.

facebook-paylas
Tarih: 30-05-2024 19:47

Büyükşehirden, Kaş Akörü’ne kapalı devre sulama sistemi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kaş Akörü Mahallesi'nde tarımsal sulama projesi hayata geçiriyor. Proje ile bölgedeki 1600 dekar tarım arazisi modern sulama sistemine kavuşacak. Proje kapsamında, Kaş Akörü'nün yüksek kesimlerinden gelen kaynak suyu, 4.5 kilometrelik bir boru hattıyla tarımsal sulamada kullanılacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yerelden kalkınma için verdiği sözleri yerine getirmeye devam ediyor. Çiftçilerin ve üreticilerin her zaman yanında olduğunu bir kez daha gösteren Başkan Muhittin Böcek, Kaş Akörü Mahallesi’nde yaklaşık maliyeti 8,5 milyon TL’yi bulan kapalı devre sulama sistemi projesini hayata geçiriyor. Bölgedeki tarımsal potansiyeli harekete geçirerek, ekilebilen alanları arttıracak olan proje, vatandaşlara ekonomik ve sosyal anlamda önemli katkılar sağlayacak. 
4.5 KM BORU HATTI DÖŞENECEK
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen proje kapsamında, Kaş ilçesi Akörü Mahallesi’nin yüksek kesimlerinden akışa geçen kaynak suyu, kapalı devre sulama sistem projesi kapsamında sulama borularıyla mahalleye ulaştırılacak. Proje yaklaşık 4.5 kilometrelik boru hattıyla Akörü Mahallesi’nin sulama suyu sorununu ortadan kaldıracak. Gerçekleştirilecek olan projeyle 1600 dekarlık arazi ilk kez modern sulama sistemleriyle buluşturularak ve bölgedeki tarım faaliyetleri için büyük kolaylık sağlayacak.
SULAMA SORUNU ORTADAN KALKIYOR
Mahallesinde 110 hanenin bulunduğunu söyleyen Kaş Akörü Mahalle Muhtarı Yusuf Kolak, bahçe ve tarlaları sulamada ciddi sıkıntılar çektiklerini söyledi. Kolak “Mahallemizde meyve ve sebze yetiştiriciliği önemli bir yere sahip. Kaynaktan çıkan su birden fazla arıktan dağılınca sulama suyu tarlalara ve bahçeleri sulamada yetersiz kalıyordu. Muhittin Başkanımıza köyümüzdeki sulamayla ilgili sıkıntıları anlattık. Bizi dinledikten sonra sulama suyu için hızlı bir şekilde çalışma başlattı. Tesis tamamlandıktan sonra vatandaşlarımız bahçe ve tarlalarını daha verimli sulama imkanına sahip olacak. Yapılan bu çalışma için başkanımız Muhittin Böcek’e teşekkür ediyorum” dedi.
ÜRETİMDE VERİM ARTACAK
Mahalle sakinlerinden Cafer Yılmaz ise yapılacak olan tesisle akıllı ve verimli tarım yapma imkanları elde edeceklerini söyledi. Yılmaz “ Benim elma bahçem ve seralarım var. Arıklardan gelen su bahçe ve seralara ulaşana kadar azalıyordu ve yeterli gelmiyordu. Artan nüfus artışıyla birlikte sera ve bahçelerimiz de artış gösteriyor. Bahçelerimizi sırayla suladığımız için sıra geç geliyordu. Bu yapılan çalışmayla sıramız daha çabuk geleceği için sulama sorunumuz ortadan kalkacak” diye konuştu.
TOROSLARIN EVLADI BİZİ UNUTMADI
Kaynaktan çıkan su bol olmasına rağmen bahçeye ulaşmadığını söyleyen çiftçi Seyfettin Yılmaz ise “Bahçemizi ve seramızı sulama imkanımız zor oluyordu. Torosların evladı Muhittin Başkanımıza bu sorunumuzu ilettik. Başkanımız hassasiyet göstererek içme suyundan sulama suyuna kadar bütün sorunlarımızın çözümü için çalışma başlattı. Dağın başında susuz kaldık ama Torosların evladı Muhittin Böcek bizleri unutmadı” ifadelerini kullandı. FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KAŞ Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI