Bugun...Büyükşehir’den çevre ve doğa dostu örnek bir proje daha

Antalya Büyükşehir Belediyesi, çevre ve doğa dostu çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. Büyükşehir Belediyesi, tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu kentte zirai ilaç ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılması için düğmeye bastı. Üretimin yoğun olarak yapıldığı Kumluca İlçesine Zirai Ambalaj Toplama Otomatları yerleştirilecek.

facebook-paylas
Tarih: 23-02-2022 13:29

Büyükşehir’den çevre ve doğa dostu örnek bir proje daha

Antalya Büyükşehir Belediyesi, çevre ve doğa dostu çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. Büyükşehir Belediyesi, tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu kentte zirai ilaç ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılması için düğmeye bastı. Üretimin yoğun olarak yapıldığı Kumluca İlçesine Zirai Ambalaj Toplama Otomatları yerleştirilecek.

Antalya’nın çevre sorunlarının ortak akılla çözümlenmesine katkı sağlamak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 2020 yılında kurulan “Çevre Kurulu” çalışmalarını sürdürüyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşen toplantıda bir araya gelen Çevre Kurulu, zirai ambalaj atıklarında mevcut durumu ve önceki toplantılarda alınan kararlara istinaden yapılan çalışmaları ele aldı. Toplantıda Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ambalaj atıkları sorununa çözüm üretmek amacıyla hayata geçireceği Zirai Ambalaj Toplama Otomatı Projesi tanıtıldı.

 


PİLOT BÖLGE KUMLUCA
Projenin ilk olarak Kumluca’da uygulanmasının kararlaştırıldığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve aynı zamanda Çevre Kurulu Başkanı Lokman Atasoy, Antalya’nın tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı ve zirai ilaç tüketiminin en yüksek olduğu bölge olduğunu söyledi. Atasoy, “Zirai ambalaj atıkları maalesef kontrolsüzce çevreye atılmakta, yakılmakta, hurdaya verilmekte veya evsel atık konteynerlerine atılmaktadır. Bu durum çevre ve insan sağlığı açısından önemli bir sorun haline dönüşmüştür. Bu nedenle temiz bir çevre, sağlıklı bir toplum için bu atıkların toplanması, bertarafı ve geri dönüşüm sistemine kazandırılması son derece önemlidir” dedi.


KONTEYNERLERİN ENERJİSİ GÜNEŞTEN
Başkan Danışmanı Atasoy, zirai ambalaj atıklarının çevre ve toplum sağlığına zarar vermemesi için Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Zirai Ambalaj Toplama Otomatı’nın faaliyete geçirileceğini ifade etti. Atasoy proje ile ilgili şu bilgileri verdi: “Akıllı konteynerler enerjisini solar paneller vasıtasıyla güneşten alabilecek, şehir şebekesi ya da başka bir enerji gereksinimi duymayacaktır. 7 gün 24 saat güvenlik amaçlı kamera kaydı yapabilecek ayrıca kayıtların yapıldığı bölüm konteyner içinde kapalı güvenlikli bir kutu içinde yer alacaktır. Çiftçiler, cep telefonlarına indirecekleri mobil uygulama ile ilçelerinde bulunan konteynerlerin konumlarını görebileceklerdir.”

 


4 AKILLI KONTEYNER İLE BAŞLANACAK
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi gibi ilgili birçok kurum kuruluşun, STK ve uzman görüşlerinin de alınarak uygulamanın Kumluca’da başlayacağını belirten Lokman Atasoy, geçici depolama alanlarının belirlendiğini ve Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen 4 adet akıllı konteyner ile projenin kısa süre sonra başlayacağını açıkladı. Atasoy, buradan elde edilecek deneyimler ile projenin tüm Antalya’ya yaygınlaştırılmasını ve Türkiye’ye örnek olmasını hedeflediklerini belirtti.


KARTLARDA PUAN TOPLANACAK
Sistemin nasıl çalışacağı hakkında bilgi de veren Atasoy şunları söyledi: “Bu uygulamada çiftçilerimiz kendilerine dağıtılacak kartlar sayesinde sistemi aktif olarak kullanacaklar. Ambalaj atıklarını kaynağında toplayacağız. Kartlar sayesinde çiftçilerin ne kadar ambalaj atığı attığını görebileceğiz. Atıklar sistemde depolandıktan sonra puan sistemi devreye girecek ve çiftçinin kartına yüklenecek. Sonrasında da toplanan puan karşılığında çiftçilerimizi sisteme teşvik etmek amacıyla ödüller vereceğiz.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Çevre Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI