Bugun...Başaran: “Eczacıların sorunları görmezden gelinemez”

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, eczacıların bir süredir kamuoyu nezdinde dile getirdiği ekonomik sorunlara kalıcı çözümler üretilmediğinin altını çizerek, “İlaç fiyat kararnamesinde yapılan değişiklikler kalıcı çözüm olmaktan çok uzak. Eczacıların sorunları görmezden gelinemez” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 25-11-2022 19:52

Başaran: “Eczacıların sorunları görmezden gelinemez”

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, eczacıların bir süredir kamuoyu nezdinde dile getirdiği ekonomik sorunlara kalıcı çözümler üretilmediğinin altını çizerek, “İlaç fiyat kararnamesinde yapılan değişiklikler kalıcı çözüm olmaktan çok uzak. Eczacıların sorunları görmezden gelinemez” dedi.
 

CİDDİ SIKINTILAR VAR
İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, halka en yakın sağlık hizmeti sunan eczacıların ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını kaydetti. Son dönemde eczacıların yaşadığı sıkıntılarla ilgili ciddi anlamda şikayetler gelmeye başladığının altını çizen Başaran, “Yıllardır devam eden bu sorunlara artık bir şekilde dur denilmesi gerekiyor. Özellikle ilaç yoklukları önemli bir gündem maddesi olarak devam ediyor. Bu durum, hem hastaları hem de eczacıları rahatsız etmektedir. Aldığımız bilgilere göre, özellikle onkoloji ilaçları, antibiyotikler, çocuk ateş düşürücüleri, ağrı kesicileri ve antibiyotikleri, kulak damlaları, tansiyon ilaçları, göz damlaları ve mevsimsel grip ve soğuk algınlığı ilaçlarına erişimde ciddi sorunlar yaşanıyor. Hastaların yaşadıkları bu mağduriyetin önüne bir an önce geçilmelidir. İlaç yokluklarının önüne geçilebilmek için de tüm paydaşların görüşleri alınmalı ve İlaç Fiyat Kararnamesinde doğru bir sistem kurgulanmalıdır. Yaşanan bu soruna kalıcı ve gerçekçi bir çözüm bulunmazsa, vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün daha da zorlaşacak” dedi.

 

KALICI ÇÖZÜM ŞART
Başkan Mehmet Başaran, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı çok sayıda ilaçta hastaların ödemek zorunda kaldığı ilaç fiyat farklarının gün geçtikçe arttığını da vurgulayarak, “Eczanelerde hastane muayene ücreti, reçete ücreti gibi kalemleri ödemek durumunda kalan hastalar, bir de aldıkları ilaçlara yüksek fiyat farkı ödemek zorunda kalıyor. Hatta bazı ilaçlarda, SGK’nın karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalar cebinden ödüyor. Hastaların haklı isyanlarını eczacılara yansıtması nedeniyle eczacılar da mağduriyet yaşıyor. Sonuç olarak AKP iktidarı, eczacıların bir süredir kamuoyu nezdinde dile getirdiği sorunlara acilen kalıcı çözümler getirmek zorundadır” diye konuştu.
İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, 27 Kasım Pazar günü Ankara’da gerçekleşecek olan Büyük Eczacı Mitingi’nde sorunlarını gündeme getirmek için bir araya gelecek olan tüm eczacıların yanlarında olacaklarını da sözlerine ekledi.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI