Bugun...Bakan Göktaş: “Aile danışmanlığı hizmetimizden bugüne kadar toplam 116 bin çiftimiz yararlandı"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş aile içi ilişkileri düzenlemek, evliliğin işleyişinde yaşanan ya da yaşanması muhtemel sorunların çözümüne destek olmak amacıyla hayata geçirilen Aile Danışmanlığı hizmetinden bugüne kadar 116 bin çiftin yararlandığını açıkladı.

facebook-paylas
Tarih: 03-06-2024 18:33

Bakan Göktaş: “Aile danışmanlığı hizmetimizden bugüne kadar toplam 116 bin çiftimiz yararlandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş aile içi ilişkileri düzenlemek, evliliğin işleyişinde yaşanan ya da yaşanması muhtemel sorunların çözümüne destek olmak amacıyla hayata geçirilen Aile Danışmanlığı hizmetinden bugüne kadar 116 bin çiftin yararlandığını açıkladı.
Bakan Göktaş, aile kurumunun koruması, güçlendirilmesi ve aile bütünlüğünün sağlanması amacıyla 2012 yılından itibaren vatandaşlara ücretsiz aile danışmanlığı hizmeti sunduklarını söyledi.
“Güçlü Birey, Güçlü Aile, Güçlü Toplum, Güçlü Türkiye” hedefi doğrultusunda  çalışmalarını sürdürdüklerini ve politikalarının merkezine aileyi koyduklarını belirten Bakan Göktaş, “Günümüzde yaşanan hızlı dönüşümler nedeniyle ailenin dayanıklılığını ve işlevselliğini korumak en önemli gayemiz. Bunun için geçtiğimiz günlerde 2024-2028 yıllarını kapsayan "Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı"  hazırladık.  Bu hedefler doğrultusunda aileyi korumak için aile odaklı eğitim, danışmanlık ve psikososyal desteklerimizi sunuyoruz” dedi.
*2012 yılında hayata geçirildi*
Aile refahının korunması ve evliliklerin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için aile danışmanlığı hizmetinin önemine dikkat çeken Bakan Göktaş, “Son yıllarda yaşanan değişim ve dönüşümlerle birlikte ailelerin karşı karşıya kaldığı risklere karşı danışmanlık, rehberlik, eğitim gibi aile destek hizmetleri son derece önem arz ediyor. Bu kapsamda Bakanlık olarak biz de aile danışmanlığı hizmetimizi etkin bir şekilde sürdürmeye devam ediyoruz. Aile içi ilişkileri düzenlemek, evliliğin işleyişinde yaşanan ya da yaşanması muhtemel sorunların çözümüne destek olmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Aile Danışmanlığı hizmetimizden bugüne kadar 116 bin 351 çiftimiz yararlandı.
*e-Devlet üzerinden de başvuru yapılabiliyor*
Bakan Göktaş, aile danışmanlığı hizmeti almak isteyen vatandaşların bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü veya en yakın Sosyal Hizmet Merkezine bizzat başvurarak  da söz konusu destekten yararlanabildiğini söyledi.
Bakan Göktaş, uzman personel aracılığıyla vatandaşlara sunulan bu hizmetin daha çok kişiye ulaştırılması amacıyla 2019'dan itibaren e-Devlet üzerinden de başvuruları kabul etmeye başladıklarını belirterek, “Aile danışmanlığı hizmetinin daha çok kişiye ulaşması için teknolojiden de yararlanıyoruz. Aile danışmanlığı hizmeti almak isteyen vatandaşlarımız, e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-aile-danismanligi-basvurusu linkinden talepte bulunabiliyor” dedi.
*3 farklı başlıkta destek*
Bakan Göktaş aile danışmanlığını, vatandaşlara ihtiyaçları doğrultusunda "aile danışmanlığı", "boşanma süreci danışmanlığı" ve bireysel danışmanlık olmak üzere üç başlık altında sunduklarını bildirdi.
*Aile içi eğitim veriliyor*
Uzmanların aile danışmanlığı hizmetinde, eşlerin aile içi iletişim, aile içi çatışmaları çözme, stresle başa çıkma, sorun çözme ve ebeveynlik becerilerinin geliştirilmesi konusunda destek olduğunu belirten Bakan Göktaş, boşanma süreci danışmanlığında ise çiftlerin bu süreci sağlıklı yönetebilmeleri için destek verdiğini bildirdi.
AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞIFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI