Bugun...Bakan Çavuşoğlu müjdeyi verdi, çok yakında yürürlüğe giriyor

Kumluca Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği binasında, yapılan toplantıda domates ihracatı ve diğer tarım ürünlerindeki sorunların tartışıldığı istişare toplantısı düzenlendi.

facebook-paylas
Tarih: 19-01-2021 18:21

Bakan Çavuşoğlu müjdeyi verdi, çok yakında yürürlüğe giriyor


Kumluca Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği binasında, yapılan toplantıda domates ihracatı ve diğer tarım ürünlerindeki sorunların tartışıldığı istişare toplantısı düzenlendi.
Kumluca Toptancı Halinde gerçekleşen toplantıya AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, AK Parti Kumluca İlçe Başkanı Erol Uysal, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş, Komisyoncular Derneği Başkanı Ahmet Kaya, Batı Akdeniz Tüccarlar Derneği Başkanı Mazhar Metin Yel, komisyoncu ve çiftçi temsilcileri katıldı.

 

 

KOTAYI KOYAN RUSYA, KALDIRMASI İÇİN HÜKÜMETİMİZ ÇALIŞIYOR 

Toplantıda başta Rusya’nın Türk domatesine uyguladığı kota konusunda istişareler yapıldı. Katılımcılara konuyla ilgili bilgi veren AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu; “Ağustos ayından beri hem tarım bakanımızla, hem de ticaret hem de Dışişleri bakanımızla birebir görüşüyoruz.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin ile görüşmelerinde hep yaş meyve sebze ihracatı gündem.  Domates başta olmak üzere yaş sebze ve meyve ihracatının rahatlaması ve arttırılması için Hükümetimiz, Ak Parti Antalya Milletvekilleri olarak çalışıyoruz. Rusya’nın kotayı kaldırması için topyekün uğraş veriyoruz. Kotayı koyan Rusya. Karşıda bir ülke var. Bu ülke kendi iç piyasasında, Moskova’da  domatesin kg 25-30 lirayı geçmesine rağmen yavaş davranıyor.  Rusyanın bu işte bir kazancı yok. Rusya’nın direnci anlamsız.  3 aydır bu konuyu gün ve gün takip ediyorum. Bakanlarımızla gün ve gün irtibat halindeydim. Mevlüt Çavuşoğlu Bakanımız, Ruhsar Pekcan Bakanımız, Bekir Pakdemirli Bakanımız bu konuyu anlık takip ediyorlar, ilgili Rus bakanlarla sürekli görüşüyorlar.  Yıl başında kotanın arttırılma açıklamasını  Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov birlikte yaptılar. Kısa sürede inşallah Rusya iç yaZışmalarını tamamlayacak ve sorun çözülecek. 

 


Çiftçimiz bu dönem zorlandı, takip ediyoruz, emin olun milletvekilleri olarak bizler  ve Bakanlarımızla konu yakın takibimizde.
Yalnızca kota değil her sorunda ilgili Bakanlıklarımızla anında  çözüm  için hareket ediyor, bölgenin evladı olarak anlık takip ediyorum. Destekler konusunda, Portakal konusunda, geçen afetlerde yardım konusunda, Tarsim konusunda kısa sürede sonuçlar elde ettik” dedi. Yeni pazarlar bulalım. Çiftçi temsilcilerinin yeni ihracat kapıları bulunması konusundaki taleplerine cevap veren Atay Uslu; “Yeni pazar araştırmalarını hep beraber yapalım. Tüccarlarımız, İhracatçılarınız pazar hedefini gösterince hemen harekete geçeriz, Türkiye olarak o pazara girmek için bürokratik, yasal alt yapıyı hazırlar ve ilgili Bakanlarımızın ikili görüşmeleri gerçekleşmesini sağlarız. Irak’tan bir talep varsa, biz Hükümet olarak ihracat için görüşmeleri hemen yaparız, yaptırırız,” dedi. Azerbaycan üzerinden ihraç edelim Yine çiftçilerin Rusya’ya Belarus üzerinden yapılan domates ihracatının Azerbaycan üzerinden yapılmasını istemeleri üzerine; “ Buda bir fikir bunu değerlendirebiliriz. Eğer bu yöntem bizim için çözüm ise, bunun içinde adımlar atarız ” dedi. 10 kişilik heyet Ankara’ya gidecek Atay Uslu; “Birlikte çalışacağız. Bakın sanayiciler sürekli işlerini lobi yaparak çözüyor. Birlik olacağız. Bir Tarım Lobisi oluşturacağız, sorunları çözeceğiz. Ben önümüzdeki hafta ticaret bakanımızdan randevu talep edeceğim. Sizleri 10 kişilik heyet olarak Ankara’da ticaret bakanımız ile buluşturacağım. Bakanlarımızla  buluşmaları geçmişte yaptık, yapmaya devam edeceğiz.  ” dedi.  

 

Bakan Çavuşoğlu müjdeyi verdi

Rusya’nın 50 Bin ton yeni kota getirmesi konusunda yetkili ağızdan bilgi alınması için Vekil Atay Uslu, toplantı esnasında cep telefonu ile Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradı. Cep telefonundan toplantıya katılan temsilcilerin sorunları tek tek dinleyen Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; “50 Bin ton yeni kota kısa bir süre içinde  yürürlüğe girecek. Rusya tarım bakanı kararnameyi imzaladı. Şimdi Rus adalet bakanı da imzalayacak. Onlarda öyle bir sistem var. Önce tarım bakanı imzalıyor. Ardından adalet bakanı imzalıyor. Bir birebir takipçisiyim” dedi Kotanın kaldırılmasından yanayız 50 Bin Tonluk yeni kotanın yürürlüğe girmesi için herhangi bir sorunun kalmadığını belirten Bakan Çavuşoğlu; “ 50 Bin ton kota konusunda bir sorun kalmadı. Ancak biz kotanın tamamen kaldırılmasından yanayız. Şimdi onunla mücadele ediyoruz. Çünkü biz Rusya’dan ithal ettiğimiz hiçbir üründe kota uygulamıyoruz” dedi. Birlikte lobi yapacağız Katılımcıların, Kumluca’da 2 TL ye alınan domates’in büyükşehirlerdeki AVM’ler de 14 liraya kadar satıldığını belirtmesi üzerine, Atay Uslu; “Bu konularda da denetimlerin yapılması için ilgili kurumlarımızdan, özellikle Ticaret Bakanlığımızdan özel önem isteyeceğim. Birlik olalım,  sorunlarımızı çözeriz” dedi.

 

CHP İş üretmez, ancak laf üretir.   
Laf üretmenin çözüme katkısı yok. Laf üretip, iş üretmeyen CHP mantığını kaldıralım. Milletvekilleri önce Belediyelerine baksınlar, bir metre sıcak asfalt yapmayan, bir yatırım yapmayan ve temel atmama törenleri yapan kendilerine baksınlar. CHP Kumluca’ya geliyor. Domates fiyatları çok düşük çiftçi öldü bitti diyor. Birde Ankara’ya, İstanbul’a gidin ne diyorlar. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya sayfasına bakın. Domates fiyatlarına % 44 zam geldi. Vay efendim domatese her gün zam.  Chp bu İkiyüzlülüğü artık bıraksın. Son yıllarda çiftçinin bünyesi nasıl devam ettiyse, bu yıl da sorunu çözeceğiz, fiyatlar düzelecek. Ak Parti çiftçimizin yanında ve sorunları Çözecek olan biziz ve çözeceğiz. ” dedi.
Mehmet ALPTEKİN / KUMLUCA

 FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KUMLUCA Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS

Maske, mesafe, hijyen kurallarına uyuyor musunuz?


ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI