Bugun...ATSO ve İtalya iş birliği görüşüldü

ATSO Başkanı Ali Bahar, Kasım ayında ATSO Meclis Üyelerinden oluşan bir heyet ile İtalya’ya gerçekleştirecekleri inceleme gezisine yönelik, İtalya İzmir Konsolosu ile İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği’ni ziyaret etti. Başkan Bahar görüşmede Antalya sektörleri ile İtalyan şehirlerini eşleştirmeyi önerdi.

facebook-paylas
Tarih: 17-09-2023 17:16

ATSO ve İtalya iş birliği görüşüldü

ATSO Başkanı Ali Bahar, Kasım ayında ATSO Meclis Üyelerinden oluşan bir heyet ile İtalya’ya gerçekleştirecekleri inceleme gezisine yönelik, İtalya İzmir Konsolosu ile İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği’ni ziyaret etti. Başkan Bahar görüşmede Antalya sektörleri ile İtalyan şehirlerini eşleştirmeyi önerdi.

Türkiye’nin önemli ticaret ortaklarından biri olan İtalya ile Türkiye arasında iş birliği potansiyeli olduğunu dile getiren Başkan Ali Bahar, “Bu potansiyeli açığa çıkarmaya yönelik çalışmalara başlamış bulunuyoruz” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ve ATSO Genel Sekreteri Av. Aslı Şahin Tekin, İtalya İzmir Konsolosu Valerio Giorgio, İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Pietro Alba ve İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Genel Sekreteri Eren Alpar ile bir araya geldi. ATSO olarak dış pazarlara yönelik yapılabilecek faaliyetler hakkında araştırma ve fikir alışverişin de bulunduklarını belirten Başkan Bahar, “Yaptığımız her heyet ziyareti sonrasında, ziyaretimiz süresince temasa geçmiş olduğumuz kurumlarla olan ilişkilerimizi devam ettiriyoruz ve ileride yapılabilecek olan çalışmaları proaktif bir şekilde takip ediyoruz” dedi.

İTALYA TSO’NUN ANTALYA OFİSİ’NE TEŞEKKÜR
Türkiye’nin önemli ticaret ortaklarından biri olan İtalya ile Türkiye arasında birçok farklı sektörde iş birliği potansiyeli olduğunu hatırlatan Başkan Ali Bahar, “Bunun farkındayız ve bu potansiyeli açığa çıkarmaya yönelik çalışmalara başlamış bulunuyoruz. Odamız ile İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği iş birliğinde, ATSO Dış İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren ‘İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği-Antalya Ofisi’nin çalışmalarına verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ederim. Ofisin çalışmalarını sonuç odaklı bir yaklaşımla çeşitlendirmeyi ve güçlendirmeyi planlıyor, ihracat ve ithalat döngümüzü güçlendirmek adına katkı koymayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İTALYA’DA 4 FARKLI FUAR ZİYARETİ
İtalya İzmir Konsolosu ile İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği’ni, İtalya’ya yönelik Kasım ayında ATSO Meclis Üyelerinden oluşan bir heyet ile düzenleyecekleri inceleme gezisine ilişkin ziyaret ettiklerini kaydeden Başkan Bahar, “Organizasyon kapsamında; Milano’da eş zamanlı olarak düzenlenecek olan 4 farklı fuarı ziyaret ediyor olacağız. Bu fuarlar; Mimari ve İnşaat Fuarı olan MADE EXPO 2023, asansör sektörüne yönelik bir fuar olan GEE Global Elevator Exhibition, akıllı Bina Fuarı Smart Building Expo ve Güvenlik ve Yangın Önleme Fuarı Sicurezza Fuarı. Sizleri Antalya’da da ağırlamaktan ve şehrimizin ihracat potansiyelini yerinde anlatmaktan büyük memnuniyet duyacağım. Bu çalışma ziyaretiniz esnasında sizinle birlikte Antalya’nın sektörleri ile İtalyan şehirlerini eşleştirmeyi öneriyorum. Böylesi bir çalışma, ilerideki faaliyetlerimiz için bize yol gösterici olacaktır” dedi.

İTALYA VE ANTALYA TİCARETİNE DESTEK
İtalya ve Türkiye’nin birbirleri için çok değerli iki ticaret partneri olduklarını ve birbirlerini tamamlayıcı, dengeli bir dış ticaret grafiği sergilediklerini dile getiren İtalya İzmir Konsolosu Valerio Giorgio, “İtalya gerçekten iyi bir fuar destinasyonu, birçok farklı sektörde Türk firmaları İtalyan fuarlarını tercih ediyorlar. Benzer şekilde İtalyan firmalar da kozmetik gibi çeşitli sektörlerde Türk fuarlarına yoğun katılım sağlıyorlar” ifadelerini kullandı. Konsolosluk olarak dış ticaret hacmini artırmaya yönelik yapılacak olan çalışmaları desteklediklerini belirten Giorgio sözlerini şöyle sürdürdü; “4 yıldan uzun bir süredir yürütmekte olduğum konsolosluğum süresince birçok kurumla iyi ilişkiler geliştirme fırsatım oldu, bunlardan birisi de Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’dır. Dış ticarete ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik görüşlerinizi çok olumlu buluyorum, İtalya-Antalya arasındaki ticaretin geliştirilmesine yönelik yapacağınız çalışmalara destek vermekten memnuniyet duyarım.”

İŞ BİRLİĞİNE AÇIĞIZ
İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Pietro Alba ve İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Genel Sekreteri Eren Alpar’a bir ziyaret gerçekleştiren ATSO Başkanı Ali Bahar ve Genel Sekreter Av. Aslı Şahin Tekin, İtalya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere yönelik görüştüler. Türkiye’nin, tekstil-konfeksiyon, deri, makine imalat, gıda işleme ve kimya sektörleri İtalyan firmalarının iş birliğine açık olduğunu belirten Başkan Bahar, “Bu sektörlerin yanı sıra ambalaj, madencilik, mobilya, otomotiv yan sanayi, elektronik, güvenlik sistemleri, mücevherat, haberleşme, mühendislik, lojistik, metal işleme, gemi inşa, enerji, ulaştırma, çevre projeleri, savunma sanayi, sağlık, finansal hizmetler ve turizm sektörleri de iş birliği potansiyeline sahiptir. Bu potansiyeli açığa çıkarmak ve Antalya ile İtalya arasındaki ticaretin artırılması için her türlü fırsatı oluşturmaya ve desteklemeye hazırız” dedi.

ETKİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTECEĞİZ
Kasım ayında İtalya’ya gerçekleştirecekleri ziyaret ile ticari ilişkilerin gelişimine yönelik önemli bir adım attıklarını dile getiren Başkan Bahar, “Yönetim anlayışım doğrultusunda; her heyet ziyareti öncesinde ve sonrasında yapılmakta olan faaliyetleri bizzat takip ediyorum ve yabancı Odalarla ve kurumlarla kurmuş olduğumuz ilişkilerin devam ettirilmesine çok önem veriyorum. Sizlerin de katkılarıyla, ATSO Dış İlişkiler Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet göstermekte olan İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği-Antalya Ofisi’yle üyelerimize yönelik etkin çalışmalar yürütme düşüncesindeyiz” diye konuştu.

BÜYÜK BİR AĞA ULAŞIM İMKÂNI
İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği’nin kuruluşu hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Pietro Alba, “İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası’na üyelik, dünyada 61 farklı ülkede faaliyet gösteren ve 84 İtalyan Ticaret Odası’ndan oluşan büyük bir ağa da erişim anlamına gelmektedir. Oda olarak Türkiye ve İtalya’nın ticari ve ekonomik ilişkilerinin ve karşılıklı yatırımların geliştirilmesine katkı sağlayacak etkinlikler düzenlemekteyiz. ATSO’yla da derneğimiz vesilesi ile güzel bir iş birliğimiz var. İtalya’ya yönelik olarak düzenleyeceğiniz faaliyetlerinizde sizlere memnuniyetle destek olmak isteriz. Meclis üyeleriniz için seçmiş olduğunuz dört fuar, İtalya’nın en güçlü 4 fuarı arasında yer alıyor. Buna da ayrıca çok memnun oldum” dedi.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI