Bugun...Atay Uslu: Bir kültür mirasımıza daha sahip çıkıyoruz

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Meclisin ara verdiği dönemde durmaksızın hem vatandaşlarla buluşuyor hem yatırım ve projeleri inceliyor.

facebook-paylas
Tarih: 26-07-2023 17:12

Atay Uslu: Bir kültür mirasımıza daha sahip çıkıyoruz

DERVİŞ KAFİ DERGAHI RESTORE EDİLİYOR…

 

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Meclisin ara verdiği dönemde durmaksızın hem vatandaşlarla buluşuyor hem yatırım ve projeleri inceliyor.

 

TBMM Akdeniz-PA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Finike Kaymakamı Musa Kazım Çelik, Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Pervaneli, Antalya Müze Müdürü, Röleve Müdürü, Finike'de Kafi Baba Dergahında yeni   başlayan restorasyon çalışmalarını yerinde incelediler. 

 

DERVİŞ MUHAMMED NİDAİ KASIM DERGAHI RESTORE EDİLİYOR..

 

İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Antalya Milletvekili Atay Uslu şunları ifade etti: “

 

Kültür, tarih  ve doğa harikası bir alandayız. Bir yanda tertemiz berrak kaynak suları ile saklı su bir yanda Limyra antik kenti, diğer yanda  medeniyetimizin izlerini taşıyan camisi, mutfağı, fırını, derslikleri ile mini bir külliye olan Kafi Baba Dergahı…  

 

Her ne kadar halk arasında Kafi Baba Dergahı olarak bilinse de, burası kaynaklarda Derviş Kafi Dergahı veya Derviş Kafi’nin gerçek adı olan Derviş Muhammed  Nidai  Kasım Dergahı olarak geçmektedir.  Derviş Muhammed Nidai  Kasım’ın 15. yüzyılda bölgede yaşadığı, Alanya ve Mısır’a gidip geldiği tespit edilmiştir.  

 

ANADOLU’DAKİ MÜHÜRLERİMİZDEN OLAN BİR VAKIF ESERİNİ DAHA ASLINA DÖNDÜRÜYORUZ. 

 

Sufi yolu projesi kapsamında Derviş Kafi Dergahını, bu toprakların mührü olan bir kültür mirasını daha  aslına uygun şekilde restore ediyoruz. 

 

Kültür ve vakıf mirasımıza sahip çıkıyoruz, bir eseri daha aslına döndürüyoruz. 

 

Restorasyonun gerçekleştirilmesi sürecinde desteklerinden dolayı başta Kültür Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a ve Antalya Valimiz Ersin Yazıcı’ya, Vakıflar Genel Müdürlüğümüze ve Vakıflar Bölge Müdürlüğümüze teşekkür ederiz.

 

Yapılardan sadece türbe ve camii günümüze kadar ulaşabilmiş olup, ancak onarımlarla özgün halinden uzaklaştırılmıştır. Aşevi ve  derslikler ise harabe haline gelmişti.  Bu küçük külliyeyi, vakıf eserimizi camisi, türbesi, aş evi ile 450 gün sürecek bir restorasyon çalışması sonunda sufi yolu projesi kapsamında kültür dünyamıza ve şehrimize kazandıracağız. Bir kültür yolu olan Batı Antalya’yı kuşatan Sufi yolu projemizin bir ayağını daha bu çalışmayla tamamlamış olacağız.  

Tüm hemşerilerimizi bu alanı görmeye, kültür mirasımıza sahip çıkmaya davet ediyorum”.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER FİNİKE Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI