Bugun...Antalya Tabip Odası'ndan Tıp Bayramı açıklaması

Antalya Tabip Odası, Tıp Bayramı nedeniyle 14 Mart 2023 Salı günü saat 12:30’da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi A Blok önünde basın açıklaması yaptı.

facebook-paylas
Tarih: 15-03-2023 19:13

Antalya Tabip Odası'ndan Tıp Bayramı açıklaması

Antalya Tabip Odası, Tıp Bayramı nedeniyle 14 Mart 2023 Salı günü saat 12:30’da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi A Blok önünde basın açıklaması yaptı.
"Antalya Tabip Odası olarak Tıp Bayramı nedeniyle 14 Mart 2023 Salı günü saat 12:30’da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi A Blok önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Sağlık çalışanlarının yanısıra basın açıklamasına Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) ve Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş) katılımları ile destek verdi.
Basın açıklaması öncesi yaşanan deprem felaketi nedeniyle yitirilen meslektaşları, tüm sağlık çalışanları ve tüm canlar için saygı duruşunda bulunuldu.. Basın açıklamasını Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taha Karaman ve Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Çiler Akın Akdeniz okudu.
Basın açıklamasında 14 Mart’ların isyanın, bağımsızlığın, özgürlüğün, dayanışmanın ifadesi olduğu, 14 Mart’lar mesleki değerlerin ışığında tüm bileşenleriyle birlikte sağlığın hak olarak gerçekleşmesinin olanaklarının ortaya konduğu günler olduğu belirtildi. Ancak henüz pandeminin yaralarını saramamışken bu 14 Mart’ta yüreği yakan başka bir acıyla karşı karşıya kaldıkları ifade edildi. Ayrıca yaşanan bu yıkım ve deprem sonrası arama-kurtarmadan depremden etkilenen yurttaşlara erişime kadar her konuda yaşananlar, ülkemizin deprem bölgesinde olmasına rağmen hiçbir şeye hazırlıklı olmadığını, afet planlarının sadece kağıt üstünde olduğunu açık bir şekilde gösterdiği belirtildi.

Dr. Karaman ayrıca “Sağlık kurumlarının da hizmet veremez ve bölgedeki sağlık çalışanlarının da depremzede durumuna dönüşümü en öncelikli gereksinim haline gelen sağlık hakkına erişimi engellemiştir.” dedi.


Dr. Akın Akdeniz ise tüm olumsuzluklara karşın TTB ve tabip odalarının afetin ilk saatlerinden itibaren sahadaki varlıkları, sağlık hizmetinin sürekliliğinin sağlanması çabaları, topluma dokunabilme gayretleri örgütlü olmanın ve dayanışmanın iyileştirici etkisine güvenmenin umudunu sağladığını ifade etti.
Dr. Akın Akdeniz sözlerini “Uygulanmakta olan sağlık politikalarının etkisiyle tüm düşmanlaştırılmışlığa, yalnız bırakılmışlığa,  her türlü olumsuzluğa karşın insanın yarasını saran, acısını dindiren, yaşamı önceleyen, mesleki değerlerimizi koruyan meslektaşlarımızın ve sağlık alanındaki tüm çalışanların 14 Mart Tıp Bayramını kutlarız. Hipokrat’tan, Galen’den bugüne bu topraklarda iyi hekimlik yaptık ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Toplumsal sağlık için demokrasi ve adaleti savunmaya devam edeceğiz. Ve tekrar haykırıyoruz ki; Susmuyoruz, Vazgeçmiyoruz, Hiçbir Yere Gitmiyoruz!” diyerek bitirdi.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Koronavirüse yakalandınız mı?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI