Bugun...Antalya Kültür Sanat'tan Haberler

Antalya Kültür Sanat, Cumhuriyet’in 100. yılını 7 Şubat 2023 günü açılacak “Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e Mehmet Ali Laga - Asker ve Ressam” adlı yeni sergisiyle selamlıyor.

facebook-paylas
Tarih: 13-02-2023 12:30

Antalya Kültür Sanat'tan Haberler

Sergi:
Antalya Kültür Sanat, Cumhuriyet’in 100. yılını 7 Şubat 2023 günü açılacak “Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e Mehmet Ali Laga - Asker ve Ressam” adlı yeni sergisiyle selamlıyor.


                          

Türk sanat tarihinde “Batılılaşma”nın öncüsü nitelemesiyle bir döneme adını vermiş “asker-ressamlar”ın 4. kuşak temsilcilerinden Mehmet Ali Laga’nın sanatına toplumsal dönüşüm penceresinden bakmayı amaçlayan sergi, sanatseverleri Osmanlı’nın son döneminden erken Cumhuriyet yıllarına uzanan bir yolculuğa çıkarıyor.

Radikal değişimlerin gerçekleştiği bir dönemde yaşayan Mehmet Ali Laga (1878-1947), Sultan Abdülhamid’in itibar ettiği Şeyh Zâfir Efendi’nin torunu olarak İstanbul Beşiktaş’taki Ertuğrul Tekkesi’nde büyümüş; Kuleli Askeri İdadisi’nden sonra Harbiye’den mezun olmuş ve hayatını savaş yıllarında asker-ressam, barış yıllarında öğretmen-ressam olarak sürdürmüş bir sanatçı. Balkan Harbi yıllarından, Çanakkale’de cephede yaptığı resimlere, Trablusgarp’tan Edirne’ye ve esir alınarak götürüldüğü Sofya’ya uzanan çalışmaları, Cumhuriyet’in eşiğinde olan bir toplumu asker-ressam gözünden aktarıyor.  Yaşadığı, gördüğü yerleri betimleyen sanatçının savaş yıllarında ülkemizin şehirlerini, meydanlarını, camilerini ve çeşmelerini betimleyen peyzajları, dönemin kaydını tutan birer belge niteliği taşıyor.  Farklı koleksiyonlardan derlenen ve aralarında Büyükada, Yelkenliler, İstanbul’da bir Sokak, Ayvalı Natürmort gibi önemli yapıtların da bulunduğu sergi, farklı tekniklerde 70 eserin yanı sıra desen defterleri, etütler, fotoğraflar, gazete küpürleri, sergi katalogları ve benzeri belgelerle dönem tarihine ilişkin ipuçları veriyor.

Sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu ve sanat tarihçisi Dr. İlona Baytar küratörlüğünde hazırlanan, 21 Ekim-31 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Kazlıçeşme Sanat’ta “Vefatının 75. Yılında Mehmet Ali Laga – Asker ve Ressam” adıyla izleyiciyle buluşan ve Antalya Kültür Sanat için yeniden kurgulanan sergi 26 Mart 2023 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Küratörlü Sergi Turu

                    


“Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e Mehmet Ali Laga – Asker ve Ressam” sergisini, serginin eş-küratörleri Dr. İlona Baytar ve Ömer Faruk Şerifoğlu rehberliğinde geziyoruz.  Kontenjanın 20 kişiyle sınırlı olduğu küratörlü sergi turuna katılmak için rezervasyon yaptırmak gerekiyor.
Tel: 0242 242 02 57


ETKİNLİKLER:

AKS'TA SERGİ SÖYLEŞİSİ; Mehmet Ali Laga’nın Asker ve Ressam Olarak Portresi

                         

Sergi küratörleri Dr. İlona Baytar ve Ömer Faruk Şerifoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek olan sergi söyleşisinde, Osmanlı’nın son yıllarında, toplumda radikal değişimlerin birbiri ardına gerçekleştiği bir dönemde yaşayan Mehmet Ali Laga’nın sanatı, hayatı, toplumsal ve fiziki çevresi mercek altına alınarak, sanatçının taşıdığı “Tasavvuf şeyhi torunu”, “Müstahkem mevkii ressamı”, “Büyük bir ruh”, “Cumhuriyet’in resim öğretmeni”, “Kuvvetli bir empresyonist” nitelemelerinin arka planları tartışılacak.

ÖMER FARUK ŞERİFOĞLU

1967’de Gaziantep’te doğdu. İlköğrenimini aynı şehirde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde okudu. Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Türk Sanatı Anabilimdalı’nda ‘Türk Sanat Tarihinde Galatasaray Sergileri’ konulu yüksek lisans tezini çalıştı. Öğrenim yıllarından itibaren gazetecilik ve editörlük yaptı.

Sultan Abdülaziz, Şeker Ahmet Paşa, Hoca Ali Rıza, Fausto Zonaro, Ebüzziya Tevfik, Leonardo De Mango, Abdülmecid Efendi, Mehmet Akif Ersoy, Üsküdarlı Cevat, Avni Lifij, Feyhaman Duran, Celile Hanım, Nazım Hikmet, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Cevat Şakir, Sezer Tansuğ, Erol Akyavaş, Gencay Kasapçı, Mustafa Pilevneli, Dilek Işıksel, Zahit Büyükişliyen ve Mehmet Özçay gibi sanatçılar için sergiler düzenledi, monografik yayınlar hazırladı. Cumhurbaşkanlığı Sanat Koleksiyonu başta olmak üzere birçok aile ve kurum koleksiyonlarını katologlaştırdı. Memleketi Gaziantep’in tarihi ve kültürel mirasına dair hep ilgili oldu; birçok projede görev aldı. Kültür tarihi bağlamında, geleneksel sanatlardan çağdaş sanatçılara çok sayıda yayının gerçekleşmesinde görev aldı. TAÇ Vakfı ‘onur üyesi’ ve Sezer Tansuğ Sanat Vakfı mütevelli heyeti başkanıdır.

İLONA BAYTAR

İlona Baytar; 1999’da İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde Müzecilik üzerine “Gösteren Gösterilen ve Gören Bağlamında Dolmabahçe Sarayı Sergileme Politikası başlıklı tezi ile Yüksek Lisansını; 2012’de İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde “Abdülmecid, Abdülaziz ve II. Abdülhamid Dönemlerinde Saray Mobilyasının Üslup Açısından İncelenmesi” başlıklı tezi ile doktorasını tamamladı ve Dr unvanını aldı. Uzun süre Milli Saraylar bünyesinde araştırmacı olarak görev yaptı. Milli Saraylar Meslek Yüksek Okulunda ve Yeni Yüzyıl Üniversitesinde yarı zamanlı Sanat Tarihi ve Uygarlık Tarihi derslerini verdi. 19. yüzyıl mobilyası ve Türk resim sanatı üzerine çalışan Baytar’ın, makalelerinin yanı sıra editörlüğünü yaptığı kitapları ile 19. Yüzyıl Osmanlı Sarayı’nda Bir Valide Sultan Bezm-i Âlem başlıklı kitap çalışması mevcuttur. Baytar, halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı İstanbul Çalışma Ofisinde araştırmacı olarak görev yapmaktadır.

SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ: Kahraman Tazeoğlu

                         Şiirle başladığı edebiyat yolculuğu, roman, deneme ve hikaye kitaplarıyla devam eden,  yazdığı kitaplarla milyonların beğenisini kazanan şair ve yazar  Kahraman Tazeoğlu Antalya Kültür Sanat'ta okuyucularıyla buluşuyor.  14 Şubat 2023 Salı günü saat 18.00'de  AKS Oditoryumunda gerçekleşecek söyleşi ve imza gününe katılım ücretsiz!

ÖĞRENME YETİŞKİN ATÖLYELERİ

                        


 

İklim değişikliği hakkında farkındalık yaratmak için yetişkinlere özel tasarlanan etkinlikte, bilimsel, işbirlikçi ve yaratıcı bir atölye çalışması katılımcılarını bekliyor. Her biri iklim değişikliğinin bir bileşenini temsil eden 42 karttan oluşan bir set ile gerçekleştirilecek atölyede, iklim değişikliğinin nedenlerini ve sonuçlarını ilişkilendirmek için grubun ortak zekasını kullanılacak, iklim sorunlarına yönelik farkındalığın arttırılması sağlanacaktır. 3 saat sürecek atölye çalışmasına katılım ücretsizdir.
Detaylı bilgi ve kayıt için: 0242 242 02 57

Atölye Yürütücüsü Hélène Olympe: 2012 yılında Türkiye’ye yerleşen Olympe,  çocuklar için hazırlanan doğa kamplarının yanı sıra sürdürülebilir kalkınma alanında eğitimler vermektedir. İklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak ve insanları harekete geçmeye motive etmek amacıyla okullarda ve şirketlerde Türkçe ve Fransızca olarak iklim bulmacası atölyeleri yürütmektedir. Bu bağlamda Haziran 2022’de Türkiye iklim bulmacası hakemi ve Eylül’de kolaylaştırıcı eğitmen ünvanlarını almıştır. Her seviyeden ve yaştan yetişkinlere ve çocuklara sürdürülebilirlik hakkında eğitimler vermekte olan Hélène Olympe, bu alanda çalışan öğretmenlere de eğitmenlik yapmaktadır.


Antalya Kültür Sanat,
Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi 11:00-19:00, Perşembe 11:00-21:00, Pazar 13:00-19:00 saatleri arası ziyaret edilebilir.
Adres:  Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç cad. No: 60, Muratpaşa - Antalya
T: + 90 242 242 0 257

www.antalyakultursanat.org.tr
www.facebook.com/antalyakultursanat
www.twitter.com/antalyakultur
www.instagram.com/AntalyaKulturSanatEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR/SANAT Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Koronavirüse yakalandınız mı?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI