Bugun...AHENK Projesi Türkiye'de yankı uyandırmaya başladı

Vali Ersin Yazıcı, başkanlığında AHENK Projesi Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi.

facebook-paylas
Tarih: 11-01-2022 17:15

AHENK Projesi Türkiye'de yankı uyandırmaya başladı

Vali Ersin Yazıcı, başkanlığında AHENK Projesi Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi.

13 Ekim 2021 yılında hayata geçirilen Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma (AHENK) Projesi Değerlendirme Toplantısı Vali Ersin Yazıcı, Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin, 19 İlçe Kaymakamı, İl Milli eğitim Müdür Yardımcısı ve AHENK Proje Koordinatörü Mehmet Karakaş ve 19 İlçe Milli Eğitim Müdürünün katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda AHENK Projesi kapsamında ilçelerde gerçekleştirilen etkinlikler diğer ilçelere örnek olması amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürleri tarafından sunumlarla anlatıldı.


Değerler Eğitimini Önemsemeliyiz
Değerler Eğitimi’nin AHENK Projesi için büyük bir önem taşıdığına vurgu yapan Vali Yazıcı; “Çocuklarımızın kalbine insan sevgisini, vatan ve millet sevgisini, adaletli, vicdanlı ve ahlaklı olmayı aşılamalıyız. Bu yüzden o kadar önemli bir iş yapıyorsunuz ki; size bir kez daha teşekkür ediyorum. Siz geleceğimizi şekillendiriyorsunuz. Bunun ne kadar mühim bir şey olduğunu asla unutmayın.” şeklinde konuştu.
İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Mehmet Karakaş AHENK Projesi oluşturulduğundan itibaren proje üzerine çalışıldığını ifade ederek; “AHENK Proje kılavuz kitabımızı bastırdık ve 19 ilçemizdeki tüm okullarımıza gönderdik. Kılavuz kitapta AHENK Projesi kapsamında yapılması gerekenler ana hatlarıyla belirlendi. Proje kapsamında okul hamisi uygulaması başlatıldı. 19 ilçe Kaymakamımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizin hangi okullarda okul hamisi olduğuna dair bilgiler bize ulaştı. Bu yöndeki çalışmalar devam ediyor. Yine Kaymakamlarımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizle ilçeler bazında yürütülen toplantı ve etkinlikler bize haftalık olarak gönderiliyor. AHENK Projesi’ni velilere tanıtmak adına velilerimize bilgi mektubu gönderdik. Projemiz kapsamında öğrencilerimiz bulundukları okullardaki imkanlar dahilinde robotik kodlama, satranç, bilgi yarışmaları, münazara, spor faaliyetleri gibi pek çok konuda aktif olarak faaliyet gösteriyor.” dedi.


Meslek Liselerimize Gereken Özeni Göstermeliyiz
AHENK Projesi’nin istenilen etkiyi yaratmaya başladığını vurgulayan Vali Ersin Yazıcı; “AHENK Projemize başladık ve sizlerin sayesinde güzel adımlar atıyoruz. Aldığımız haberler bizi mutlu ediyor. Sizden rica ediyorum, sıkıntıda gördüğümüz yerlere daha fazla dokunmaya çalışalım. Başta meslek liseleri olmak üzere geride kaldığını değerlendirdiğiniz yerlere ne olursunuz daha fazla dokunmaya çalışalım. İnanın dokundukça mutlaka küçük küçük sesler gelecek ve güzel şeyler olacak. Görünen o ki ilçelerde bir sinerji oluşmuş durumda. Kaymakam arkadaşlarımın okula gitmesi başlı başına bir olay zaten. Diğer kurum ve kuruluşlar ilçenin önde gelenleri, Sivil Toplum Kuruluşları derken hareket ettik ve hareketin sonucunda da bir bereket oluştu.” ifadelerini kullandı.


Milli Eğitim Bakanımız Projemizi Destekliyor
Serik’te gerçekleştirilen kütüphane açılışı sırasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile görüştüklerini ve AHENK Projesi için olumlu görüşlerini dile getirdiğini belirten Vali Yazıcı; “Görüşmemizde Milli Eğitim Bakanımız; ‘Bakan Yardımcım sizin projenizi çok beğenmiş. Bu projeyi Türkiye genelinde yapmak istiyor.’ dedi. Ben de bu haberi büyük bir mutlulukla karşıladım. Özellikle okuma saatlerini bütün okullarda yapılmasını istedim. Okuma alışkanlığının kazandırılmasının ne kadar önemli olduğunu vurguladım. AHENK’i değerlendirmiş ve beğenmiş olmaları çok hoşumuza gitti. İnşallah devamında da örnek gösterileceğiz. Milli Eğitim Bakanımız, meslek liselerinin atölyelerinin modernize edilmesine destek vereceğini belirtti. Bizim amacımız çocuklarımız işe girmeden önce her şeyi okulda öğrenip uygulasın. Atölyeleri modernize edelim ve çocukların orada bir şey üretip, para kazansınlar. Bu ülkeye meslek lisesi mezunu insanlar lazım. Bakanımız bize büyük bir destek verecek faydalı ve üretim yapılacak atölyeleri mutlaka modernize edelim.” şeklinde konuştu.
Toplantıya katılanlara teşekkür eden Vali Yazıcı, 2022 yılının herkese sağlık, huzur, mutluluk ve başarı getirmesini diledi.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Covid-19 ile mücadele kapsamında 3 doz aşınızı oldunuz mu?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI