Bugun...A.Erol Göksü, "Dönüş Sancısı'nın ilk kitabı "Hasret"te bir kuşağın çilelerine ışık tutuyor

Kendisi de gurbete göçlerin yakın tanığı olan ve bu süreci bizzat gözlemleyen Abdullah Erol Göksu’nun kaleme aldığı; emeği, hasreti ve değişim rüzgârındaki insanları anlatan “Dönüş Sancısı”nın ilk kitabı “Hasret”, Almanya’ya yapılan göçlere çok yönlü bir bakış sunuyor.

facebook-paylas
Tarih: 07-08-2022 16:25

A.Erol Göksü,

Kendisi de gurbete göçlerin yakın tanığı olan ve bu süreci bizzat gözlemleyen Abdullah Erol Göksu’nun kaleme aldığı; emeği, hasreti ve değişim rüzgârındaki insanları anlatan “Dönüş Sancısı”nın ilk kitabı “Hasret”, Almanya’ya yapılan göçlere çok yönlü bir bakış sunuyor.
Bir devre damgasını vuran işçi göçlerinin her anlamda zorlu dünyası, Almanya’ya yapılan göçlerin parçası olan Abdullah Erol Göksu tarafından “Dönüş Sancısı” serisinde kaleme alınıyor. Göksu, bu göç sırasındaki gözlemlerini edebiyatla dokuyarak, bir kuşağın hikâyesini “Hasret”, “Değişim” ve “Bitiş” üçlemesinde hem gurbetteki insanların psikolojileri hem de toplumsal çileleriyle çift yönlü olarak yansıtıyor.
Yaşanan dünya savaşlarının akabinde Almanya’ya göçler başlarken, yeni bir ekmek kapısı bulan insanların akın ettiği gurbet, “Dönüş Sancısı”nın ilk kitabı olan “Hasret”te anlatıldığı gibi engebeli bir yaşamın da durağı hâline gelir. Ekonomik nedenlerle Almanya’ya giden bir Türk ailesinin hayatını konu eden “Hasret”, alışılan topraklardan yabancısı olunan bir ülkeye yapılan yolculuğu, iki kültür arasındaki sıkışmışlıklarıyla ele alıyor.


“Hasret”, Ekmek Kavgası Sırasında “Yabancı”laşanların Romanı
1990’lara ayna tutan “Hasret”, üçüncü baskısıyla okurlarının karşısına çıkarken; buranın “Almancı”sı, gidilen yerin “yabancı”sı olan insanların dönüş umutları ve bu umuda her defasında engel konulması yalın ve etkileyici dille anlatılıyor. Ekmek kavgası uğruna sılayı terk edenlerin, kimseden destek bulamadan sadece bir meta olarak görülenlerin romanı “Hasret”te, bir kuşağın yalnızlık yelkeninde yol aldığı Batı deryası ve duyulan heyecanların alabora oluşu yazar Göksu tarafından ince ince işleniyor.
“Dönüş Sancısı” üçlemesinin ilk romanı “Hasret”, başından sonuna kadar insanın bulunduğu şartlarda değişen psikolojisini ele alırken, yozlaşan kültürel unsurlar ve dağın görünmeyen yüzü A. Erol Göksu’nun özenli kelime seçimleriyle okurları ile buluşuyor.
Yazar A. Erol Göksu ve kitaplarıyla ilgili detaylı bilgi için www.goksu.de adresi ziyaret edilebilir.Etiketler : A.Erol Göksü

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Kitap Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Koronavirüse yakalandınız mı?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI