Bugun...40. Yılda Akademik Tören Coşkusu

Akdeniz Üniversitesinin kuruluşunun 40. Yılı ve kariyerlerinde bir üst unvanı hak eden akademisyenlerin unvan alması amacıyla Akademik Tören düzenlendi.

facebook-paylas
Tarih: 04-01-2023 15:54

40. Yılda Akademik Tören Coşkusu

Akdeniz Üniversitesinin kuruluşunun 40. Yılı ve kariyerlerinde bir üst unvanı hak eden akademisyenlerin unvan alması amacıyla Akademik Tören düzenlendi.

Mimar Sinan Kongre Merkezi'ndeki Törene Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse ve Tuba Vural Çokal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer Çevikol, Başsavcı Vekili Adnan Tabar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Gülbin Arıcı ve Prof. Dr. Cengiz Toker, akademisyenler ve aileleri katıldı.


ÜNİVERSİTEMİZİN MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTMEK İLK HEDEFİM OLDU
Üniversitenin 40. yılına özel hazırlanan ve akademik faaliyetleri içeren video gösteriminin ardından törende konuşan Rektör Özkan, “Rektör olarak göreve başladığım andan itibaren hep birlikte üniversitemizi dünyada bir marka haline getirmek en öncelikli amacım oldu. Öğrencilerimizin olmadığı, yüz yüze eğitimin ve hatta sınavların bile yapılamadığı pandemi sürecini mümkün olan en az hasar ile atlatmaya çalışırken dahi bu amaçtan uzaklaşmadık. YÖKAK Kurumsal Akreditasyon sürecinde de güçlü yönümüz olarak vurgulanan ve başka üniversitelere de örnek gösterilen sanal kampüs, uzaktan sınav gibi geliştirdiğimiz uygulamaları hayata geçirerek eğitim-öğretim kalitemizi koruduk.” diye konuştu.


ORGAN NAKLİNDE DÜNYADA ÖNCÜYÜZ
Üniversitenin 40'ıncı, tıp fakültesinin 50'inci yılını kutladıklarını ifade eden Özkan “Son 2 yılda Yabancı hasta gelirlerimizi 35 kat artırarak tercih edilirliğimizi kanıtladık. Yine Hastanemizin 26 Milyon tl olan aylık geliri Kasım 2022 itibariyle 90 milyona Tl’ye ulaştı. Üniversitemiz, Organ nakli alanındaki birikimleriyle özellikle kompozit doku nakillerinde ilkleri gerçekleştirerek tüm dünyaca tanınmaktadır. Organ ve doku naklinde dünyanın ve Türkiye’nin markası haline gelen Akdeniz Üniversitesi, Prof. Dr. Ömer Özkan hocamız ve ekibinin gerçekleştirdiği ülkemizde yapılan ilk kol ve yüz nakliyle büyük bir başarıya imza atmıştı. Sonrasında Dünyada ilk olarak yapılan rahim nakliyle de daha sonra yapılan 70’e yakın rahim nakline öncülük etmiştir.” ifadelerini kullandı.


ÜNİVERSİTEMİZİN YÜZDE 70 ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN KARŞILAYACAĞIZ
Yeşil enerji çağımızın en çok tercih edilen en temiz, çevre dostu enerji türü olduğuna değinen Rektör Özkan, “Çevre dostu bir kampüs anlayışına uygun olarak büyük bir güneş enerji santrali projemizi başlattığımızı sevinçle sizlerle paylaşmak istiyorum. Korkuteli ilçemizde hayata geçecek 30 megawatt güce sahip Güneş Enerji Santrali, Türkiye’de üniversiteler arasında da bir ilk olacak. Bu projeyle üniversitemizin enerji ihtiyacının yaklaşık %70’i güneşten sağlanacaktır. Bu oran güncel fiyatlandırmayla yılda 150 milyon Türk Lirasından daha fazlaya denk gelmektedir.” ifadelerini kullandı.


2022 BİLİM ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Törende Akdeniz Üniversitesi 2022 Bilim Ödülleri de takdim edildi. En yüksek performans gösteren öğretim üyelerine verilen ödüllerde, Fen ve Mühendislik Bilimleri Alanında Bilim Ödülüne Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Turfan, Sağlık Bilimleri Alanında Bilim Ödülüne Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Uysal, Sosyal Bilimler Alanındaki Bilim Ödülüne ise Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Karadağ layık görüldü. Akademik Tören, kariyerlerinde bir üst unvanı hak eden akademisyenlerin Akademik Biniş giymeleri ile son buldu.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI