Bugun...2023 Sömestir Döneminde Tatilseverlerin Tercihleri

Okulların kısa bir süre önce ara tatile girmesi, yılın yorgunluğunu atmak isteyen ebeveynleri ve çocuklarını tatil rotalarına yönlendirdi. Türkiye’nin otel ve villa arama motoru Neredekal.com, geçen sene sömestir dönemi ve bugünlerde ailelerin seyahat aramalarını, trendleri ve tercihlerini paylaştı.

facebook-paylas
Tarih: 28-01-2023 16:36

2023 Sömestir Döneminde Tatilseverlerin Tercihleri

Okulların kısa bir süre önce ara tatile girmesi, yılın yorgunluğunu atmak isteyen ebeveynleri ve çocuklarını tatil rotalarına yönlendirdi. Türkiye’nin otel ve villa arama motoru Neredekal.com, geçen sene sömestir dönemi ve bugünlerde ailelerin seyahat aramalarını, trendleri ve tercihlerini paylaştı.


Oda fiyatları geçen yıla kıyasla %130 arttı
20.000’e yakın konaklama tesisi ve tur operatörlerinin fiyat aralıkları baz alınarak, yıllık fiyat artış istatistiği çıkarıldı. İstatistiğe göre, geçtiğimiz yıl ara tatil dönemine göre konaklama fiyatları %130 oranlarında artış gösterdi. Bu artış tatilseverleri tercihlerinde değişiklik yapmaya yönlendirdi ve 2022 yılı sömestir döneminde en çok aranan tema kayak otelleri olurken, 2023 sömestir döneminde bu arama yerini bungalovlara bıraktı ve en çok aranan konaklama türü bungalovlar oldu. Bungalovları ise pansiyonlar ve apart oteller takip etti.


Sömestirde en çok fiyat artışı Muğla’da yaşandı
Geçen seneki ara tatil dönemine kıyasla fiyatlar en çok Muğla’da arttı. Muğla’da oda fiyatları %217 oranında yükseldi. Buna rağmen tatilseverler Bodrum’dan vazgeçmedi ve tatil öncesi süreçte en çok çağrı yönlendirilen bölge Bodrum oldu.


Tercihler değişti
Milyonlarca Neredekal.com kullanıcısının yaptığı aramalar ile elde edilen verilere göre 2022’nin aynı döneminde ara tatil için en çok tercih edilen destinasyon kayak tatiliyle ön plana çıkan Kartepe olurken, Kartepe’yi Afyon’un termal destinasyonu Gazlıgöl ve Sapanca takip etmişti.
Buna karşın 2023 yılı sömestir döneminde, İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlere yakınlığı nedeniyle Sapanca en çok tercih edilen destinasyon oldu. Soğuklardan biraz olsun uzaklaşmak isteyenler Bodrum’u tercih ederken her mevsimin vazgeçilmezi Kapadokya ara tatilde en çok tercih edilen üçüncü rota oldu.  


En çok tatil araması büyük şehirlerden yapıldı
Her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok tatil araması İstanbullu seyahatseverler tarafından yapıldı. İstanbulluları Ankaralılar ve İzmirliler takip etti.


Tatil araması yapan kitle değişti
Turizmde karar mercii olarak başı çeken 35 yaş ve üstü grup tahtını bu tatil döneminde genç nesile kaptırdı. Ara tatil öncesinde en çok tatil aramasını 25-34 yaş arası genç yetişkinler yaptı. Onları 18-24 yaş grubu izledi. Bugüne kadar en çok tatil araştırması yapan 35-44 yaş grubu ise üçüncü sıraya geriledi. Tatil aramaları yıllardır kadın ağırlıklı tüketici kitlesi tarafından yapılırken, bu dönemde %60’a varan erkek tüketici araması gerçekleşti ve alışılmış dinamiklerin değiştiği gözlemlendi.
Kaynak: Neredekal.comFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TURİZM Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Koronavirüse yakalandınız mı?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI