Bugun...


Nevriye UĞURLUEL

facebook-paylas
BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK
Tarih: 23-11-2021 18:29:00 Güncelleme: 23-11-2021 18:32:00


Hepimizin bildiği gibi Ulu Önderimiz Atatürk’ün örnek almamız gereken bir çok yönü var. Bunlardan bir tanesi de öğretmenlerine verdiği değer... 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne özel olarak, devrimleriyle eğitim sisteminde yepyeni ufuklar açan Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün, öğretmenlerin değerini anlattığı sözlerinden bazılarını okumanız için paylaşıyorum…


“Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.”


“Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…”


 “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.”


“En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretle olur.”


“Unutmayınız ki; cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.”


“Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınız için yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz. Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız.”


“Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur.


“Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.”


Ve bu iki anı, Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenleri ne kadar önemsediğini bir kez daha gösteriyor.

 


“Öğretmen maaşlarını geçmesin”
Yıl 1923… İlgili kişiler Atatürk’e soruyor: “Paşam, vekil maaşlarını düzenleyeceğiz, ne kadar verelim?” Keşke bugün hayatta olsaydı diye bir kez daha özlemle andığımız Ulu  Önder şöyle diyor: “Öğretmen maaşlarını geçmesin”

 

 

"Hayır, siz yerinizi alınız, dersinizi veriniz"
Bir gün Atatürk’ün bir köye yolu düşmüştü. Gittiği köylerde okulları ziyaret eden Atatürk yine köyün ilkokulunu ziyaret etti. Okul bahçesinde oynayan çocuklarla ilgilendi, oyuna katılmayan bir öğrencinin sorunlarını dinledi. Zil çaldı ve o da öğrenciler ile sınıfa girdi. Sınıfın genç öğretmeni Atatürk’ü öğretmen kürsüsüne davet etti. Atatürk, arka sıralardan birine oturarak:
“Hayır, siz yerinizi alınız, dersinizi veriniz. Sınıfında bir öğretmen cumhurbaşkanından daha büyüktür.” Diyerek öğretmene verdiği önemi vurgulamış oldu.


Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI