Bugun...


Eyyüp AYDIN

facebook-paylas
ANTALYA'DA PARK YASAĞINA UYAN YOK!
Tarih: 27-03-2022 19:16:00 Güncelleme: 27-03-2022 19:16:00


Antalya'da başta trafik kuralları olmak üzere, pek çok kurala uyulmuyor. Yıllardır Antalya'nın, "kuralsız kent" olduğunu iddia ediyorum. Zaman zaman bu konuları gündeme getirmeme rağmen, yöneticilerin sorunlara duyarsız kaldıklarını görüyorum. Ondan sonra da çıkıp Antalya'nın "marka kent" olduğundan söz ediyorlar. Antalya'da en çok kural ihlali, araçların yanlış park yapmasından tutun da, her alanda  denetimsizlik ve başıboşluk yaşanıyor. Antalya'da  park yasağı, herhalde kural ihlalinden sayılmıyor ki, sürücüler park yasağı olsun veya olmasın, istedikleri yere rahatlıkla park yapabiliyorlar. Özellikle toplu taşıma araçlarına ait duraklar adeta otopark alanı haline gelmiş. Bunun nedeni de yeterince denetimin yapılmamasından kaynaklanıyor. Peki, şehir içi trafiğin düzenlenmesinden ve denetiminden sorumlu kuruluşlar nerede? Antalya'da denetimsizlik ve sorumsuzluk kendisini her alanda gösteriyor. Antalya'yı yönetenler, çıkıp kenti gezseler, pek çok çarpıklığı ve yaşanan kuralsızlıkları yerinde görecekler!

Toplu taşıma araçlarının şoförlerine, "madem duraklara park yapan araçlardan bu kadar çok yakınıyorsunuz, neden şikayette bulunmuyorsunuz?" diye sorduğumda, "daha önce yaptığımız şikayetler dikkate alınmadı, biz de bu işin peşini bıraktık. Hem sonra hangi birisini şikayet edelim. Antalya'da bütün duraklar, özel araçların park yeri haline gelmiş" diyorlar. Toplu taşıma şoförlerinin bu konudaki isyanını duyan yok! Antalya'da yaşanan trafik çilesine bir de araçların yol kenarlarına hem de çift sıralı ve duraklara gelişi güzel park yapmaları eklenince, trafik tam anlamıyla işkenceye dönüşüyor.

 

ANTALYA OTOPARK MEZARLIĞI
Antalya'da özel araçların park yasağına uymaması, gerçekten önlenemiyor mu, yoksa önlenmek istenmiyor mu? Toplu taşıma araçlarına ait duraklar, kaldırımlar, cadde ve sokaklar otoparka dönüşmüş durumda. Kaldırımda, yol kenarında taksi durağının ne işi var? Antalya'daki tüm cadde ve sokaklar otobüs durakları özel araçların otoparkı haline gelmiş durumda. Bu yüzden çoğu zaman trafik tıkanıyor, toplu taşıma araçları duraklara yanaşmakta zorluk çekiyor ve yolcular yolun ortasında inip biniyorlar.  

Eskiden iyi kötü bir denetim vardı. Park yasağına uymayan araçlara ceza kesilirdi. Şimdi artık denetim diye bir uygulama kalmadı. Bu durumu gören sürücüler, başta park yasağı olmak üzere birçok kuralı ihlal etmekte en küçük bir tereddüt göstermiyorlar. Yanlış park ve park yasağı öyle bir hal almış ki, kavşak ve üst geçit girişlerine bile araçların park yaptığını görüyoruz.

Sadece duraklar değil, tüm yol kenarları otoparka dönüşmüş durumda. Bakıldığında, Antalya tam anlamıyla "otopark mezarlığı" görünümünde… Park yasağına uymayan araçlara ceza kesilmedikçe, ne trafik sorunu çözülür, ne de Antalya otopark mezarlığı görünümünden kurtulur. Acaba Antalya'yı yönetenler, bu görüntüden hiç mi rahatsız olmuyorlar? Antalya'da park yasağına neden uyulmuyor? Neden yeterli denetim yapılmıyor? Denetimin yapılmasını engelleyen bir neden mi var? Bu sorulara cevap verecek bir yetkili bile yok ortada.   

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI