Bugun...


Eyyüp AYDIN

facebook-paylas
OLMAK MI ZOR, YAPMAK MI?
Tarih: 06-04-2020 13:39:00 Güncelleme: 06-04-2020 13:39:00


Bu Koronavirüs'le ilgili haberleri bütün gün izlemek, Koronavirüs'le ilgili yazı yazmak, bir de bizim gibi 65 yaş üstü yaşlıların sokağa çıkamaması  gerçekten psikolojimizi bozmaya başladı. Onun için konuyu değiştiriyor ve zevkle okuyacağınız bir yazıyı bilginize sunuyorum.


 İnsanlar "yapmak" üzerine değil de, yaşam tarzlarını "olmak" üzerine geliştirdikleri için liyakat yerine kişilere sadakat, devlet için kurumsallaşma yerine kişiselleşme, maalesef günümüz Türkiye'sinde herkesin önceliği haline geldi.


Olmak ilginç ve ilgilisi için hoş bir durumdur. Örneğin, müdür olmak, milletvekili olmak, bakan olmak, rektör olmak, vali olmak, belediye başkanı olmak gibi. Üstelik bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde olmak yeterlidir, yapmanız gerekmez. Yapamamanız size sorumluluk yüklemez, kimse de bununla ilgilenmez. Beceriksizliğe, halkın şikayetine, başarısızlığa bakılmaz artık. Bir makam sahibi olduğunuz zaman sorumluluğunuz halka değil, sizi OLDURAN kişiyedir.


Bizim gibi ülkelerde tabii ki ekonomik sıkıntılar olur, açlık olur, işsizlik olur, fakirlik olur, yolsuzluk olur, hırsızlık olur, fuhuş olur, haksızlık olur. Aslında bu durum geri kalmış ülkelerin hemen hepsinde görülür ve geri kalmışlığın hem sebebidir hem sonucudur.


Bizde hiç kimsenin ne yaptığı sorgulanmaz, ne olduğu sorgulanır. Bir görev birine teslim edileceği zaman şimdiye kadar ne yaptığınız değil, ne olduğunuz sorgulanır. Hangi parti veya partili, hangi cemaatten, kime ram olduğunuzla ilgilenilir. Kısaca ülkemizde milletvekili olunur, rektör olunur, bakan olunur, vali olunur ve en sonunda da belki de hiçbir iş üretmeden emekli olunur.


Kişiler makam sahibi "olmak" isterler ama herhangi bir vazife "ifa etmek" istemezler. Çünkü yapmak zordur, çünkü yapmak bedel gerektirir, sorumluluk gerektirir.
Sonuçta hiçbir şey yapmadan önemli makamlara gelebilmeniz mümkündür. Zaten çoğu makamlar, makamı hak etmeyen kimselerle doludur. Kişisel çıkarlar, zamanı, zemini, rüzgarı iyi tespit sizi birden bire alıp hiç ummadığınız yerlere götürebilir. Bir bakmışsınız ki bakan olmuşsunuz, vali olmuşsunuz…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS

Koronavirüs salgını bitince yapmak istediğiniz ilk şey nedir?


ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI