Bugun...FARMİNOVA’DA 365 GÜN 24 SAAT ÜRETİM

ANSİAD üyesi iş insanları, ANSİAD üyesi Can Hakan Karaca’nın yeni yatırımı Türkiye’nin ilk bitki fabrikası Farminova Bitki Fabrikası’nı ziyaret ettiler

facebook-paylas
Tarih: 13-02-2020 18:49

FARMİNOVA’DA 365 GÜN 24 SAAT ÜRETİM

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) üye ziyaretleri kapsamında, Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde uzun yıllardır gıda saklama, işletme ve soğutma teknolojileri alanında faaliyet gösteren ANSİAD üyesi Can Hakan Karaca’nın Cantek Group bünyesindeki yeni yatırımları Türkiye'nin ilk bitki fabrikası Farminova Bitki Fabrikası tesisini ziyaret ettiler. Avrupa’nın aktif en büyük bitki fabrikası olan Farminova Bitki Fabrikası ziyaretine, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. H. Rana Demirer, Yönetim Kurulu Üyeleri Necdet Alkandemir, İsmail Volkan, Ali Bal, Sarper Dermut ve çok sayıda ANSİAD üyesi iş insanı katıldı. ANSİAD üyelerine tesisi ile ilgili bilgiler veren Can Hakan Karaca, topraksız ve güneş görmeyen alanda, yüzde 95 daha az su tüketimiyle üretim yapıldığını belirterek, “Farminova Bitki Fabrikası’nda, hiçbir zirai mücadele ilacına gerek duyulmadan, sıfır pestisit, doğaya ve hiçbir canlıya zarar vermeden 365 gün 24 saat üretim gerçekleşiyor” dedi.

HEDEF ULUSLARARASI PAZAR
Gıda saklama, işletme ve soğutma sektörlerinde uzun yıllardır faaliyet gösteren Cantek Group’un tarım devrimin gerçekleştirdiğini kaydeden Karaca, “Daha az su kullanarak tarımda ciddi bir sıçramayı gerçekleştirdik. Hedefimiz 5 yılda Afrika kıtası dahil dünyanın birçok bölgesinde 100 bitki fabrikası açmak” diye konuştu. Avrupa’nın aktif en büyük bitki fabrikasını kurduklarını dile getiren Karaca, “2.5 milyon Euro yatırımımız oldu, Farminova bitki fabrikası proje tasarımı, üretimi, elektronik kontrolleri ve yazılımları ile yüzde 100 yerli ve milli bir fabrika” dedi. Özellikle yeşil yapraklı ürünler olmak üzere bir çok ürünün daha yetiştirileceğini kaydeden Karaca, “Farminova’da ilk etapta, marul, roka, tere, ıspanak, kekik, fesleğen gibi yeşil yapraklı bitkilerin üretimine başlandı. Yeşil yapraklı ürünleri çilek, mantar, domates, biber, patlıcan gibi ürünlerle çeşitlendireceğiz” diye konuştu. Karaca, tarımsal zirai ilaç kullanımının ortadan kalktığına ve tarım arazisi kullanımının azalacağını belirterek, Türkiye’de yeni bir dönem yaşanacağını dile getirdi.  

FİYAT İSTİKRARINI SAĞLAYACAĞIZ
Bitki fabrikalarında yıl boyunca sürekli olarak sabit fiyat ve aynı ürün kalitesinde gıda temini yapılabileceğini belirten Karaca, “Gıda temininde artık spekülatif fiyatlara son verilebilecek, yani bir gıda bundan sonra bir keresinde bir lira, bir keresinde 10 lira olmayacak. Fiyatı her zaman 2 lira olacak. Tüketici de bütçesini ona göre ayarlayarak pahalılıktan şikâyet etmeyecek” dedi. Ürün kalitesinin ve fiyatının değişmemesinin mevsimsel ürün bulma konusunu da ortadan kaldıracağına dikkati çeken Karaca, “Marul, domates gibi birçok ürünü yıl boyunca aynı fiyata ve aynı lezzette bulabileceksiniz, bu sayede de mevsiminde uygun fiyat mevsim dışında pahalı olması gibi bir durum ortadan kalkmış olacak” diye konuştu. Bitki fabrikalarındaki yeşil yapraklı bitkilerden sonra yapılacak Ar-Ge çalışmalarıyla birçok ürünün yetiştirileceğini dile getiren Karaca, “Bitki fabrikaları tarımın 4. devrimi. Birincisi insanların yerleşik düzene geçmesiyle Göbeklitepe'de başladı. İkincisi endüstri devrimi sonrasında makinaların tarımda kullanımı ile devam etti. Yani mekanik tarım başladı. Üçüncüsü ise seralar oldu. Bu teknikle mevsimsel etkiler azaltılarak sebze meyve tedarik süresi biraz daha uzatılmış oldu, şimdi mevsimselliği de ortadan kaldırıyoruz bu da 4. devrim. Her mevsim her ürünü aynı kalite ve fiyatta bulabileceğiz” dedi. Bitki fabrikaları ile ilgili olarak Japonlar ve Amerikalıların denemeler yaptığını kaydeden Karaca, “Bu sektörün kurucusu Profesör Kozai, bitki fabrikaları ile ilgili tecrübelerini anlatmak için dünyada halka açık ilk eğitimi Japonya’da düzenledi. Oraya giden ilk ve tek Türk firması bizdik. O günden bu yana bitki fabrikaları projesini adım adım geliştirdik ve Avrupa'daki çalışan en büyük bitki fabrikasını kurduk. Buradaki fark yaratan kısım, bizim bu fabrikayı yüzde yüz kendi ürünlerimizle kurup çalıştırmamız oldu” diye konuştu.

 

 

GIDAYA İHTİYACI KARŞILAYACAK
Su ve güneşin yetersiz, iklimin soğuk olduğu bölgelerde bitki fabrikalarına daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirten Karaca, “Bu bölgelerde yaşayan insanların da gıdaya ihtiyacı var. Gelişmiş ülkelerde sağlık hassasiyetleri ve çevre bilinci yüksek seviyede. Gelişmekte olan ülkelerde de gıda fiyatları çok değişken olduğundan bu ülkelerde gıda temini büyük problem. Bitki fabrikaları her zaman için hem gelişmiş ülkelerin hem de gelişmekte olan ülkelerin ihtiyacını görebilecek bir çözüm. Dar gelirli ülkelerin insanları gelirinin yüzde 50’sini gıdaya veriyor. Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 10’un altında” dedi.

BİTKİ FABRİKASIYLA VERİM ARTACAK
Bitki fabrikalarının dikey ve otomasyonlu yapısı gereği daha az yer kapladığını dile getiren Karaca, “Bu şekilde işgal edilen alan azalmış oluyor, günde 20 bin marul üretebilmek için 150 bin metrekare alana ihtiyaç duyulurken 6 bin metrekarelik bir bitki fabrikasında bu işlemi yıl boyunca gerçekleştirebilirsiniz” diye konuştu. Ziyaret anısına, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, Can Hakan Karaca’ya seramik heykel hediye etti.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS

"Yeni Normal"de maske takıp, fiziki mesafeye uyuyor musunuz?


ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI