Bugun...


Eyyüp AYDIN

facebook-paylas
SOSYAL MEDYA İRADEMİZİ İPOTEK ALTINA ALDI!
Tarih: 06-02-2023 16:43:00 Güncelleme: 06-02-2023 16:43:00


İnsanların özel yaşamları sosyal medya yoluyla kimyası bozuldu. Sosyal medyaya şöyle bir göz gezdirdiğimizde insanların gün içerisinde gezip tozduğu yerlerden tutun da evindeki sofrasına ve yaşamının bütün safhalarına kadar paylaşımlarda bulunduğunu, kaç beğeni ve yorum aldığını özellikle takip ederek yapılan yorumların tümüne cevap vermeye çalıştığını görüyoruz. Sosyal medya denilen illet, yaşamımızı esir aldı. Gayri sosyal bir hale getirdi. Adeta irademizi ipotek altına aldı ve her türlü iletişimi sosyal medya üzerinden yapmamıza neden oldu. Sosyal medya ortamında paylaştığımız resimlerimizin, özel bilgilerimizin, fikirlerimizin kimler tarafından ne amaçla kullanıldığını dahi bilmiyoruz. Ama gönüllü olarak paylaşıyoruz. Sosyal medya ortamında bir adım öne çıkarak popüler olmayı ve popülerlikle övünmeyi hayal etmeyen insan yok gibidir. İşte bu hayalimiz, bizleri sosyal medya illetinin içerisine daha çok çekmektedir. Böylelikle yaşamımızdaki tüm hedeflerimizden uzaklaşarak bizleri verimsiz bir yaşam sürecinin içine itti.

 

İnsanlar, aslında sosyal medyaya değil de kendi egolarına esir düşer. Daima 'Ben' önde olayım hırsı insanı öyle bir esir alır ki, kendisini dahi unutur. Her şeyini sosyal medyaya göre ayarlar. Sosyal medya tarafından belirlenen modaya uyum sağlamaya çalışır, o gün sosyal medyada popüler olan konular üzerinde yorum yapar, hatta sosyal medyada çekici olabilmek ve hiç tanımadığı, hatta hayatında bir kez dahi görmeyeceği insanları cezbede bilmek için fikirlerini, kişilik özelliklerini sosyal medyaya göre belirlemeye gayret eder.

 

Sosyal medyanın insanlar üzerindeki bu korkunç etkisinden insanların, kendisini bir an evvel kurtarması ve adına insanlık denilen etik değerler doğrultusunda yaşayarak özüne dönmesi gerekir. Bunun için de öncelikle cep telefonu bağımlılığından kendimizi kurtarmamız, sosyal medyayı, interneti ve teknolojiyi insanlığa hizmet edecek şekilde kullanmamız gerekir. Sosyal medya uğruna sevdiklerimizi dahi feda ettiğimizin farkına varmamız gerekir. Artık aile bireylerimizle dahi iletişim kuramayacak seviyeye geldik.

 

Sosyal medya, iş verimliliğimizden özel hayatımıza kadar tüm yaşamımızı ciddi şekilde etkilemektedir. Hayatlarımızda çalmakta olan tehlike çanlarına karşı sağır kalarak hiçbir yere varamayız. Sosyal medyanın içini gelecek nesillere büyük bir miras bırakacak şekilde doldurmak varken, neden kendi içimizi boşaltacak şekilde kullanıyoruz? İşte bunu anlamak mümkün değil. Milletçe çok küçük şeylerden keyif alıp mutlu olan aile yapımız ve çok güzel komşuluk ilişkilerimiz vardı. Sosyal medya bütün bunları yerle bir etti. Sosyal medya hayatımızı öylesine etkiledi ki, sevgi ve aile bağlarını tamamen kopardı adeta hayatımızı ipotek altına aldı.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI