Bugun...


Eyyüp AYDIN

facebook-paylas
CUMHURİYET!
Tarih: 27-10-2022 20:06:00 Güncelleme: 27-10-2022 20:11:00


Halkın en önemli ve en büyük bayramı. Ama bazı utanmazlar, 99 yaşına giren cumhuriyete saldırmaya devam ediyor. Cumhuriyete saldırmak ahlakla, ilimle hiçbir gerekçeyle açıklanamaz. Bu düpedüz cumhuriyet karşıtı olmaktır.

Peki, Türk Milleti cumhuriyet gibi bir değerin, özgürlüğün ne kadar farkında?

Cumhuriyet coşkusu var, ancak cumhuriyete saldıranlara karşı gereken tepki yok!

Vatandaşın varlığına dayanmasına rağmen halkını yitirmiş cumhuriyet ve belki de farkında olmadan cumhuriyetini yitirmiş halk.

Cumhuriyet; Türk Milletini derin bir uykudan uyandırarak millet olma bilincini yerleştirmiş, vatanına, milletine sahip çıkması gerektiğini göstermiş olmasına rağmen bir futbol maçı için sabahlara kadar eğlenen, coşan, heyecanlanan bayram yapan halk Cumhuriyet Bayramında nerede?

Dili, dini, vatanı, bayrağı, tarihi, kültürü, geleneği, göreneği, töresi bir olan Türk Milletini topyekûn bir araya getiren, ayakta tutan, bayrağımızın dimdik dalgalanmasına vesile olan İstiklâl Savaşı ve bu zaferin taçlandığı Cumhuriyetin ilan gününün büyük bir gururla, coşkuyla kutlanması gerekmez mi?

Ve yıllardır bıkmadan, usanmadan söylediğim cumhuriyet ve demokrasi; yırtık ayakkabıyla okula giden, harçlığını çıkarabilmek için su satan, simit satan, ekmeğini kazanabilmek için itfaiyede işçi olarak çalışan, toprak sahalarda top koşturan fakir bir Türk evladının ülkeyi yönetebilmesinin, cumhurbaşkanı olabilmesinin yolunu açmıştır.

Bu zaferin başmimarı olan Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, vatan, millet, bayrak uğruna canını, evladını, anasını, babasını, malını feda ederek savaşan, şehit olan, gazi olan milletimizin her bir ferdi sevgi, saygı, hürmet, minnet ile kalbimizde ve dualarımızdadır.

İstiklal Harbimiz sonrasında o yokluğa, zorlu ve sıkıntılı günlere rağmen büyük fedakârlıklarla alın teri döken, dimdik ayakta kalarak bugünlere gelmemize katkısı olanlar da sevgi, saygı, hürmet, minnet ile kalbimizde ve dualarımızdadır.

Cumhuriyet Bayramı ve demokratik cumhuriyetimiz Türk Milletine ve kendisini bu ülkenin yurttaşı kabul ederek bu gururu, bu sevinci paylaşan, vatanı, milleti, bayrağı ve Türkiye Cumhuriyeti ile gurur duyan herkese kutlu olsun.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI