Bugun...Vali Yazıcı: Gençlerimize dokunarak ülkemizin yarınlarına katkı sunacağız

Vali Ersin Yazıcı, yeni yılda da AHENK (Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. Proje kapsamında 22’inci ziyaretini Necati Dölen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gerçekleştiren Vali Yazıcı; “Geleceğimizin teminatı gençlerimize dokunarak ülkemizin yarınlarına katkı sunacağız.” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 17-01-2022 15:52

Vali Yazıcı: Gençlerimize dokunarak ülkemizin yarınlarına katkı sunacağız

Vali Ersin Yazıcı, yeni yılda da AHENK (Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. Proje kapsamında 22’inci ziyaretini Necati Dölen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gerçekleştiren Vali Yazıcı; “Geleceğimizin teminatı gençlerimize dokunarak ülkemizin yarınlarına katkı sunacağız.” dedi.
Antalya’da ilkokul, ortaokul ve liselerde yürütülecek eğitim öğretim faaliyetlerini planlamak ve bu kapsamda eğitimde nitelik ve kaliteyi arttırmak amacıyla başlatılan AHENK Projesi kapsamında 22’inci ziyaretini Necati Dölen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine gerçekleştiren Vali Yazıcı, öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldi. Ziyarette Vali Yazıcı’ya Muratpaşa Kaymakamı Dr. Orhan Burhan ve İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er eşlik etti.


Antalya’da 22’inci Okul Ziyareti
AHENK Projesi kapsamında öğrencilerle bir araya gelerek samimi bir sohbet gerçekleştiren Vali Yazıcı; “Gözlerinizden ışıklar saçılıyor. Sizleri karşımda görmek beni çok mutlu ediyor. Bugün Antalya’da AHENK Projemiz kapsamında 22’nci okul ziyaretimi gerçekleştiriyorum ama sanki bu ilk ziyaretimmiş gibi mutluyum. Bunun sebebi de sizsiniz. Şu an karşımda Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği oturuyor. Biz sizlerin kıymetini biliyor ve sizlere çok güveniyoruz. Hayatınız boyunca gözlerinizden ışık saçacağınıza, sevdiğiniz işi en adil şekilde hakkıyla yapacağınıza inancım tam. Unutmayın ülkemizi sizler güzelleştireceksiniz.” dedi.


Meslek Lisesi Sizler İçin Avantaj
Necati Dölen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle sohbetinde seçtikleri bölümleri ve neden çalışmamız gerektiğini soran Vali Yazıcı; “Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi var. Bunu bazılarınız duymuştur. Bu hiyerarşiye göre insanların yeme, içme, barınma ve güvenlik gibi ihtiyaçları vardır. Hepimiz yaşamımızı devam ettirmek için bir takım meslekleri seçiyoruz. Sizler de bu mesleklerinizi seçerken ileride mutlu olacağınız ve seveceğiniz meslekleri seçin. Meslek Lisesi sizler için avantaj. Buradan mezun olduğunuzda bir mesleğiniz, bildiğiniz bir iş olacak. Bu çok önemli.” şeklinde konuştu.


Her Şey Hayalle Başlar
Öğrencilere hayalleriyle ilgili sorular soran, her şeyin hayalle başladığını söyleyen Vali Yazıcı, hedeflerine ulaşma noktasında hayal kurup onu istemenin önemli olduğunu ifade etti. Vali Yazıcı, öğrencilerin Vali olmaya nasıl karar verdiğini sorması üzerine; “Her şey bir hayalle başladı. Benimde bir hayalim vardı her insan gibi. Lise çağlarında en büyük hayalim üniversiteyi İstanbul’da okumaktı. Bunu gerçekleştirdikten sonrada mezun olduğum bölümle ilgili olan Valilik mesleği üzerine hayallerim ve hedeflerim oldu. Yaşam devam ettikçe hayaller bitmez. Ben Türk gencinin hayal edip de başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.


Yalanı Hayatınıza Sokmayın
Soru cevap şeklinde geçen sohbette Vali Yazıcı, ziyaret ettiği her okulda yaptığı gibi yalan üzerine anket gerçekleştirdi. Öğrencilere genellikle şikâyetçi olduğu yalan söylemek, ikiyüzlülük, dedikodu ve ikiyüzlülük gibi toplumsal ve ahlaki konular üzerine sohbet eden Vali Yazıcı; “Rize ve Balıkesir dâhil olmak üzere toplam 300’ün üzerinde okulda bu anketi gerçekleştirdim. Antalya’da da 22’inci okulumdayım. Ziyaret ettiğim okuldaki gençlerimize onları en çok neyin rahatsız ettiğini sorduğumda ilk sırada büyük oranda yalan söylenmesi, dedikodu, iftira ve ikiyüzlülük gibi konulardan rahatsız olduklarını dile getiriyorlar. İnsanlar çoğunlukla bundan rahatsız oluyor. Buradan çıkan sonuç toplum olarak demek ki çok yalan söylüyoruz. Bundan rahatsız oluyoruz ama yine de yapıyoruz. Burada büyük bir çelişki var. Hem yalan söylüyoruz hem de rahatsız oluyoruz. Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasını da yapmamalıyız. Dolayısıyla yalanı hayatınıza sokmayın, yalanı yaşamınıza pembe veya beyaz olarak asla sokmayın. Siz yaparsanız karşı tarafa da size yalan söyleme hakkı vermiş oluyorsunuz. Kime yalan söylerseniz ona bu hakkı veriyorsunuz. Ben bu hakkı kimseye vermedim, vermiyorum, vermeyeceğim. Sizler de bu hakkı kimseye vermeyin.” dedi.


Tek Nasihatim Dostlarınızdan Biri Kitap Olsun
Öğrencilere dost ve arkadaş arasındaki farkı soran Vali Yazıcı, dostlarından birinin onları asla yalnız bırakmayacak kitapların olmasını istedi. Her gün düzenli kitap okuduğunu ve kitap okumanın kendisini farklı dünyalara sürüklediğini, hayattaki bütün sıkıntıları ve üzüntüleri unutturduğunu söyleyen Vali Yazıcı öğrencilere, mutlaka kitap okumaları tavsiyesinde bulundu.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI