Bugun...Müge Ceyhan'dan "Letafetsiz Ama Evladiyelik Öğütler"

Müge Ceyhan’ın içerisinde birçok öykü bulunan “Letafetsiz Ama Evladiyelik Öğütler” kitabı, bir çırpıda verilen kararların ve kendisini sessizce hissettiren gerçeklerin peşinden gidiyor.

facebook-paylas
Tarih: 22-02-2024 18:21

Müge Ceyhan'dan

Müge Ceyhan’ın içerisinde birçok öykü bulunan “Letafetsiz Ama Evladiyelik Öğütler” kitabı, bir çırpıda verilen kararların ve kendisini sessizce hissettiren gerçeklerin peşinden gidiyor.

Müge Ceyhan, “Letafetsiz Ama Evladiyelik Öğütler” isimli ilk öykü kitabında okuyucuya çocukluk anılarından, yaşadığı semtlerden, hüzünlerden, sevinçlerden, benzerliklerden ve farklılıklardan ilham alan gerçekçi öyküler sunuyor. Kusursuzluktan çok uzak, hatalarla dolu fakat gerçek hislerle bezeli olan hikayeler, okuyuculara kendi hayatlarından kesitler sunuyor.

Masalsı yapmacık süslemeler benim kalemimde eğreti duruyor. Ne kadar gerçek duyguları çizersem o kadar güçlü bir metin ortaya koyduğumu hissediyorum" diyen yazar, olay örgülerini ve yaşanmışlıklarını öykülerinde yer veriyor. 

"Yaşadığım semtlerden, Rum ve Ermeni komşularımızdan, ayrım nedir bilmeden birlikte büyüdüğüm arkadaşlarımdan, Noel, Ramazan sofralarından çıkmış tüm cümleler aslında. Onları hüzünlerle, sevinçlerle besleyip hikayeleştirdim. Bence renkler zaten vardı, bana yalnızca onları tuvale yerleştirmek kalmıştı" şeklinde konuşan Müge Ceyhan, Mario Levi'den aldığı dersler sayesinde öykülerinin yerini bulduğunu söylüyor.

Tablolarının hikayelerini yazdığını ve çocukluk anılarının hikayelerini beslediğini söyleyen yazar, ressam kimliği sayesinde öykülerinde yaptığı betimlemeler okuyucunun hikâye süresince yapacağı yolculuk ve duygusal boyutlar hakkında fikir yürütmesine yardımcı oluyor.

 

Yazar Hakkında

Kariyerine profesyonel ressam olarak başlayan Müge Ceyhan’ın edebiyatla olan ilişkisi lise yıllarında yazdığı şiir ve öykülerle başladı. Ceyhan, 2020 yılında Çevir Sayfalarımı isimli ilk şiir kitabını yayımladı. 2022 yılında ise İlyas Halil Öykü yarışmasında Kokulu Silgi isimli öyküsüyle birincilik ödülüne layık görüldü. Resim ve edebiyat sanatını iç içe geçiren Müge Ceyhan; ressam, resim eğitmenliği ve kısa öykü yazarlığı yapıyor.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Kitap Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

En sevdiğiniz sosyal medya platformu hangisidir?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI