Bugun...


Eyyüp AYDIN

facebook-paylas
HAYATIMIZI DEĞİŞTİREN KURALLAR!
Tarih: 10-10-2020 16:37:00 Güncelleme: 10-10-2020 16:37:00


Basit gibi gördüğümüz ama çoğu zaman önemsemediğimiz kuralların hayatımızı nasıl da değiştirdiğinin farkında bile değiliz. Oysa o kurallara uyarak yaşamak, her şeyden önce insana mutluluk ve huzur verir.


İşte o kurallara uyarak yaşamanın faydaları:
 *Ucuz araba kullan ama, alabileceğin en güzel evi al.

* Her zaman ve her ortamda anlatabileceğin üç fıkra öğren.

* Sevinçlerini sakın erteleme.

* Eşini çok iyi seç. Çünkü bu seçim mutluluğunun veya mutsuzluğunun temelini oluşturur.

* Her gün 30 dakika yürüyüş yap.

* Her yemekten sonra şükret.

* Bir arkadaşına sırrını açıklamadan önce iki kere düşün.

* Maaş çekini imzalayan kişileri asla eleştirme.

* Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insanlardan kork.

* Gözünün önünde hep güzel şeyler bulundur.

* Çocukların, gelenek sözcüğünü duyduklarında seni hatırlayacak şekilde yaşa.

* Dinine ait kitabı tam anlamıyla okumak için kendine bir yıl süre tanı.

* Biri seni kucakladığında ilk bırakan sen olma.

* Her gün 6 bardak su içmeyi unutma!

* Seni seven insanları koru...

* Zor da olsa ailenle tatil yapmak için her şeyi dene. Bu tatildeki anılar, hayatındaki en değerli anılardan biri olacak.

* Kendine yapılmasını istemediğin hiçbir şeyi başkalarına yapma.

* Başarıya, iç huzura kavuştuğun, sağlıklı olduğun ve sevildiğin zamanı değerlendir.

* İyi ve başarılı bir evliliğin iki şeye bağlı olduğunu unutma: - Doğru insan olmak. - Doğru insanı bulmak,

* Ebeveynlerini, eşini ve çocuklarını eleştirmek istediğin zaman dilini ısır.

* Evliliğini güzelleştirmek için her gün güzel şeyler yap.

* İyilik dolu bir sözü ve iyiliğin etkisini asla küçümseme.

* Hayatınızdaki kötü olayları düşünerek vakit kaybetmeyin; yoksa güzellikleri görmekte geç kalabilirsiniz!

 

BİR AĞAÇTAN ON DERS!
1. Ağaç yaş iken eğilir ya da doğrulur. Her şeyin bir zamanı vardır. Hayat öğrenme sürecidir ama zamanlaması çok önemlidir. Siz de bilirsiniz ki "yaşlı köpeğe yeni oyunlar öğretilmez." "Yaşlı kurda yol öğretilmez."

 

2. Düşen ağaca balta vuran çok olur. Onun için hayatta düşmemeye dikkat etmek gerek; güçlüyken gölgene sığınanlar düşerken baltayı alıp sana koşarlar.

 

3. Bizi yok etmeye çalışan baltanın sapı bizdendir. Her zaman dış düşmandan korkmayın. İç düşman daha tehlikelidir. Sizin gibi görünüp size hainlik edecek insanlara dikkat edin. Dişi kıran pirince en çok benzeyen beyaz taştır.

 

4. "Ulu çamlar fırtınalı diyarlarda yetişir" (Cemil Meriç) İnsanı geliştiren mükemmelleştiren zorluklardır. Büyük adamlar büyük engellerle karşılaşıp onu aştıkları için büyük adam olurlar. Büyük devletler büyük badireleri atlatarak büyük devlet olurlar. Uçurtma rüzgâr engelini aşmak için yükseğe çıkar. Engelleri fırsat bilmelisiniz.

 

5. Bir ağacın kökü ne kadar derinse boyu o kadar yükseğe çıkar. Kökleri zayıf olan büyüklüğü taşıyamaz. Onun için kökünüze sahip çıkmalısınız. Kökünü unutan ya da yok sayan bir ağaç ayakta kalabilir mi? Bir ağaç tüm gücünü kökten alır. Sizin de tarihiniz olmazsa nasıl geleceğiniz olacak? Tarihinizi yok sayar ya da unutursanız nasıl geleceği inşa edebilirsiniz?

 

6. Ağaç yapraklarıyla gürler. Bir insan da ailesiyle, sosyal çevresiyle güzel olur; onlarla tamamlanır. Onlarla varlığını hissettirir. Onun için sosyal ilişkileriniz önemlidir.

 

7. Hiçbir ağaç acaba bahar gelecek mi, çiçek açacak mıyım diye düşünmez. Kök, gövde ve dallar görevini sessizce ve sabırlıca yaparlar. Siz de baharın gelmesini bekliyorsanız görevinizi şamata yapmadan sessizce, hakkıyla ve sabırla yapmalısınız.

 

8. Meyveli ağacı taşlarlar. Bilgili, becerikli, başarılı insanlara haset eden çok olur. Bir işe yaramayan, niteliksiz, silik insanlar kimsenin umurunda olmazlar. Onun için başarılı insanlar atılacak taşlara mukavemet edemezlerse başarılarını sürdüremezler.

 

9. Her ağaç kendi toprağında büyür. Ağaç ancak uygun toprağı bulması halinde gelişmesini sürdürür. İnsan yetenekleri de öyledir; ağaç tohumu gibidir. Uygun zemin bulursa gelişir, yoksa çürür gider.

 

10. Beşikten mezara kadar ağaca muhtaçsınız. Çocukken beşikte, ölünce tabutta bizimle berabersiniz. Bize hep odun gözüyle bakmayın. Biraz da ibret gözüyle bakın. Sözü şöyle bitireyim, insanların kulağına küpe olsun. "Her şey bir ağacı sevmekle başlar." Bundan sonra bir ağacın yanından geçerken durun ve şarkımızı dinleyin. (Bitkilerle sohbet isimli kitapdan)

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Covid-19 ile mücadele kapsamında 3 doz aşınızı oldunuz mu?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI