Bugun...


"Kumluca Devlet Hastanesi maskesiz" iddiası Meclis gündeminde
Tarih: 24-03-2020 13:18:17 Güncelleme: 24-03-2020 13:18:17 + -


Kumluca Devlet Hastanesi’nde sağlıkçılar için yeterli maske ile önlük ve gözlük bulunmadığı iddialarının olduğunu belirten CHP’li Özer, Sağlık Bakanına “Bu iddialar doğru mu” diye sordu. Özer, “Sağlık personeli arasında da pozitif vaka varken bu konuyu yok sayamayız” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 24-03-2020 13:18


CHP’Lİ ÖZER SAĞLIK BAKANINA KUMLUCA’DAKİ İDDİALARI SORDU: KUMLUCA’DA SAĞLIKÇILAR İÇİN KORUYUCU MALZEME YOK MU?

Kumluca Devlet Hastanesi’nde sağlıkçılar için yeterli maske ile önlük ve gözlük bulunmadığı iddialarının olduğunu belirten CHP’li Özer, Sağlık Bakanına “Bu iddialar doğru mu” diye sordu. Özer, “Sağlık personeli arasında da pozitif vaka varken bu konuyu yok sayamayız” dedi.

 

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Kumluca Devlet Hastanesi’nde sağlık çalışanları için koruyucu malzeme olmadığına ilişkin iddiaların bulunduğunu öne sürerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bir soru önergesi verdi. “Bu iddialar doğru mudur?” diye soran Özer, Bakanlığın sağlık çalışanlarını korumak için gerekli ekipmanı her an sağlamak zorunluluğunun altını çizerek “Söz konusu iddialar doğruysa bunun nedeni nedir?” dedi.
CHP’li Özer, COVID-19 virüsüyle mücadelenin başladığı ilk günlerden bu yana çeşitli hastanelerde sağlık çalışanlarının maskesiz kaldıklarına ilişkin haberlerin çıktığını hatırlatarak “Sağlık Bakanlığı ve hastanelerin sağlık çalışanlarını korumak için yeterli sayıda gerekli ve nitelikli koruyucu ekipmanı her zaman sağlaması gerekir. Böyle bir dönemde ‘salgın deneyimsizliği’ denilerek maske, önlük, gözlük, eldiven gibi ilk akla gelen koruyucuların yokluğunu duymak son derece üzücü, hatta şaşırtıcı” diye konuştu.

 

BAKAN: KORONA ÇIKAN SAĞLIKÇILAR VAR!

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sağlık personelimiz içerisinde de pozitif olan vakalarımız var, sayılarını söylemeyeyim” ifadesine dikkat çeken Özer, şöyle devam etti:
“Bakanın bu açıklamasından nasıl bir anlam çıkarmamız gerekiyor? Hastalanan sağlıkçı sayısı çok mu? Sağlıkçılar yeterli ve nitelikli koruyucu malzeme sıkıntısı yoksa neden hastalığa yakalandılar? Bu konuyu yok sayamayız. Sağlık personeli hastalığın bulaşmasında en yüksek risk grubu olduğuna göre mutlak surette koruyucu malzemelere ihtiyacı var. Şeffaflıktan söz ediyorlar ama aslında hiçbir şey söylemiyorlar. Hangi şehirde kaç vaka var açıklamıyorlar ama halkın kendi olağanüstü halini ilan etmesini istiyorlar. Evde hayat var sloganı atıyorlar ama patronların işçileri korumasız çalıştırmalarına ses çıkarmıyorlar.”

 

EKSİKLER NEDEN ÖNCESİNDE TAMAMLANMADI?

15 Mart 2020 tarihinde basına yansıyan Türk Tabipleri Birliği’nin açıklamasında; Bakan Koca’nın hastanelerde yeterli sayıda maske olmadığı ve çözüm için uğraştıklarına dair ifadelerinin bulunduğuna da dikkat çeken CHP’li Özer şu sorulara yanıt istedi:
Antalya Kumluca Devlet Hastanesi’nde sağlıkçılar için maske, önlük ve gözlük bulunmadığı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur? Doğruysa nedeni nedir?
Sağlık Bakanlığı ve hastaneler çalışanlarını korumak için gerekli ekipmanı her zaman sağlaması gerekirken eksik malzeme sorunu yaşanmasının açıklaması nedir?
COVID-19’un Türkiye’yi de etkisi altına alacağı öngörülürken neden hastanelerde sağlık çalışanları için nitelikli ve yeterli sayıda maske ve diğer koruyucu malzeme sağlanmamıştır?
22 Mart 2020’de TTB tarafından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya iletilen yazıda belirtildiği üzere; özellikle kuşkulu ya da teyit edilmiş vakalarla ilgilenen sağlık çalışanlarına kişisel koruyucu malzeme donanımı ne zaman gerçekleştirilecektir?
Hiçbir ayırım yapılmaksızın tüm sağlık çalışanlarına kişisel koruyucu malzeme donanımı ne zaman gerçekleştirilecektir?
Son üç ayda hangi ülkelere, hangi tarihlerde, hangi tıbbi malzeme yardımı ve satışı gerçekleştirilmiştir? Son üç ayda hastanelerden talep edilen maske, eldiven, koruyucu gözlük ve önlük sayıları nedir? Son üç ayda hastanelere temin edilen maske, eldiven, koruyucu gözlük ve önlük sayıları nedir?

Bilim Kurulu ne diyor?
Sağlık Bakanlığı COVID-19 Bilim Kurulu Rehberi’nin önerisine göre; olası/kesin COVID-19 vakaları ile 1 metreden daha yakın temas edecek sağlık personeli için gerekli kişisel koruyucu malzeme olarak şunlar belirtilmektedir: 1. Eldiven, 2. Önlük (steril olmayan, tercihen sıvı geçirimsiz ve uzun kollu) 3. Tıbbi maske (cerrahi maske), 4. En az N95/FFP2 maske, 5. Yüz koruyucu, 6. Gözlük, 7. Sıvı sabun, 8. Alkol bazlı el antiseptiği.
Bilim Kurulu ayrıca “COVID-19 bulaşını engellemek amacıyla kullanılan uygun koruyucu ekipman, kamu ve özel tüm birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarında sürekli ve eksiksiz olarak temin edilmelidir” demektedir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI