Bugun...


Almanya’dan Akdeniz Üniversitesi’ne iş birliği ziyareti
Tarih: 05-01-2023 17:45:58 Güncelleme: 05-01-2023 17:45:58 + -


Akdeniz Üniversitesi ile Almanya’da bulunan OTH-Regensburg arasında kemik ve doku rejenerasyonu için 3D yazıcı ile kişiselleştirilmiş magnezyum implant üretimi amaçlı iş birliği ziyareti gerçekleştirildi.

facebook-paylas
Tarih: 05-01-2023 17:45

Almanya’dan Akdeniz Üniversitesi’ne iş birliği ziyareti

Akdeniz Üniversitesi ile Almanya’da bulunan OTH-Regensburg arasında kemik ve doku rejenerasyonu için 3D yazıcı ile kişiselleştirilmiş magnezyum implant üretimi amaçlı iş birliği ziyareti gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi ile Almanya OTH-Regensburg arasında kemik ve doku rejenerasyonu için 3D yazıcı ile kişiselleştirilmiş magnezyum implant üretmek amacıyla iş birliği için ilk adım atıldı. Bu kapsamda OTH Regensburg Biyomalzeme Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Helga Hornberger başkanlığındaki bir heyet Antalya’ya gelerek Akdeniz Üniversitesi’nde ziyarette bulundu. Ayrıca OTH Regensburg’daki Biyomalzeme Laboratuvarı ve Uygulamalı Araştırma ve Ekonomik İş birliği Enstitüsü (IAFW) ile Akdeniz Üniversitesi’nin katkılarıyla konuyla ilgili bir de hibrit çalıştay düzenlendi.


MAGNEZYUM MALZEMELER İÇİN 3D YAZICI GELİŞTİRİLECEK
İş birliğiyle ilgili bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Kovan, Almanya’dan gelen heyetin magnezyum bileşenlerini tıbbi olarak kullanım için hazırlama ve karakterize etme bilgisine ve deneyimine sahip olduğunu vurguladı. Ekibiyle birlikte Akdeniz Üniversitesi’nde 10 yılı aşkın süredir 3D yazıcı teknolojisi alanında projeler yürüttüklerini anlatan Prof. Dr. Kovan, Almanya ile yapılacak iş birliği ile magnezyum malzemeler için bir 3D yazıcı geliştirme ve imal etmeyi hedeflediklerini açıkladı. Prof. Dr.  Volkan Kovan, bu anlamda ziyaretin uzun vadeli bir araştırma iş birliğinin başlangıç noktası olacağını vurguladı.


İMPLANT MALZEMESİ İÇİN EN UYGUN ADAY MAGNEZYUM
Magnezyum malzemelerin, benzersiz biyouyumluluk, biyoçözünürlük ve mekanik kararlılık kombinasyonuna sahip oldukları için biyolojik olarak parçalanabilir implant malzemelerine en uygun aday olduğunun altını çizen Prof. Dr. Volkan Kovan, “Bununla birlikte, döküm veya ekstrüzyon gibi geleneksel imalat yöntemleri, implant geometrisinin çeşitliliğini sınırlar. Buna karşılık, 3D yazdırma süreçleri, geometride özgürlük ve hastaya özel implant tasarımı avantajlarını sunmaktadır.” dedi.


TÜRK VE ALMAN BİLİM İNSANLARI ARASINDA ORTAK PROJE
Ziyaretin Regensburg Biyomedikal Mühendisliği Merkezi’nin (RCBE) ve Bavyera iş birliği finansman programı BayIntAn’ın maddi destekleri ile yapıldığını da açıklayan Prof. Dr. Volkan Kovan, “Bu destekler, uluslararası araştırma iş birliğinin başarısına önemli bir katkı yapmıştır. İlerleyen aşamalar için TÜBİTAK ile Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) arasındaki iş birliği çerçevesinde Türk ve Alman bilim insanları arasında ortak proje desteklerinden faydalanılmasına karar verilmiştir.” ifadelerini kullandı.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI