Bugun...Michael H.Fisher'ın kaleminden "Göçün Tarihi" raflarda yerini aldı

İnsanlığın bugün ulaştığı topraklara nasıl geldiğini ve göçlerin dünyaya etkisini sorgulayan Michael H. Fisher imzalı yeni kitabı “Göçün Tarihi”, İnkılâp Kitabevi imzasıyla raflardaki yerini aldı.

facebook-paylas
Tarih: 05-11-2022 17:43

Michael H.Fisher'ın kaleminden

İnsanlığın bugün ulaştığı topraklara nasıl geldiğini ve göçlerin dünyaya etkisini sorgulayan Michael H. Fisher imzalı yeni kitabı “Göçün Tarihi”, İnkılâp Kitabevi imzasıyla raflardaki yerini aldı.

Tarih boyunca göçlerle anılan insanoğlunun konu edildiği “Göçün Tarihi”, Oxford Dünya Tarihi serisinin yeni kitabı olarak okurlarıyla buluşuyor. Michael H. Fisher iklim değişikleri, dinî etkiler ve savaşlardan kaçarak hayatta kalabilmek ya da daha iyi koşullara ulaşmak için çabalayan insanların tarihini anlatıyor.

Göçleri Batı cephesinden değil, bir bütün olarak ele alan “Göçün Tarihi” kitabı, Homo Sapiens’in erken dönemdeki yayılımından günümüze kadar gelen, ulusallaşarak sınırları aşan bir tarihi detaylarıyla veriyor. “Göçün Tarihi”, dünya nüfusu arttıkça sorunları da beraberinde getiren göçleri, kimi zaman gittiği yere uyum sağlayan kimi zaman da yerlileri kovarak topraklarına yerleşen göçmenleri ilgi çekici bir dille aktarıyor.

En büyük kitlesel göçlerin savaşlara dayanması ve şiddet içermesini, göçleri engelleyen ya da kontrol altına alan teknolojiler yaratan devletleri de göz önünde bulundurarak anlatan Michael H. Fisher, “Hepimiz göçmeniz ve göç tarihi dünya tarihinin özüdür.” sözleriyle kitabı bir anlamda özetliyor. İnsanoğlunun ayak izlerini süren İnkılâp Kitabevi imzalı “Göçün Tarihi”, Halil Doğan Aydoğan çevirisiyle okurlarıyla buluşuyor.


Kitap Hakkında
Göç tarihi, dünya tarihini anlamak için köşe taşıdır. İlk göçler insanları Afrika, Asya ve Avrupa’ya savurdu. Erken modern dönemde göç, sömürgeleştirme ve köle ticareti yoluyla kıtaları yeniden birbirine bağladı. Yakın tarihte ulus devletler ve ulus ötesi cemiyetler, sınırlarını aşan hareketleri kontrol etmenin yeni yollarını aradılar.

Göçün Tarihi, göç tarihinin ilgi çekici ve detaylı bir anlatımını sunmak için heyecan verici yeni araştırmaları bir araya getiriyor. Kültürler, toplumlar ve teknolojiler geliştikçe göç farklı dünyalardan insanları temas ve çatışma içine sokuyor. Michael Fisher bireysel topluluk örnekleri, etnik grupların toplu hareketinin geniş kalıpları, içe ve dışa göçün soyut çalışması aracılığıyla göçmenlerin nasıl birleştiğini ve birlikte yaşadığını araştırıyor. Teknoloji, çevre ve siyasetin, Buz Adam Otzi’den Atlantik köle ticaretinin Orta Geçidine ve küresel savaşın gerektirdiği mülteci hareketine kadar türlü türlü insan göçü hikâyelerini nasıl şekillendirdiğini tartışıyor.


Yazar Hakkında
Michael H. Fisher

Michael H. Fisher, Oberlin Koleji Robert S. Danforth Tarih Kürsüsü’nde ders vermektedir. Başta Asyalılar ve Avrupalıların göçleri olmak üzere göç üzerine birçok kitap ve makale yayımlamıştır. En son kitabı, The Inordinately Strange Life of Dyce Sombre: Victorian Anglo Indian M.P. and Chancery “Lunatic” (2010), Britanya’ya göç ederek Britanya Parlamento- su’ndaki ilk Asyalı olan ve aynı zamanda bir deli olduğu varsayılan, Babür İmparatorluğu tebaasından bir insanın yaşamının izini sürüyor. Fisher’ın göçmenler hakkında yazdığı diğer kitapları arasında Visions of Mughal India: An Anthology of European Travel Writing (2007), Counterflows to Colonialism: Indian Travellers and Settlers in Britain, 1600-1857 (2006) ve The First Indian Author in English: Dean Mahomed (1759-1851) in India, Ireland and England (2000) bulunmaktadır.


Künye
Çevirmen: Halil Doğan Aydoğan
Yayın Direktörü: Gülşen İşeri
Editör: Ezgi Hotalak
Kapak Tasarım: Gilas Coşkun
Sayfa Tasarım: Beyzanur Karabulut
Sayfa Sayısı: 176Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Kitap Haberleri

YAZARLAR
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
HABER ARŞİVİ

Koronavirüse yakalandınız mı?


SON YORUMLANANLAR
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI